KOMENTÁR Alojza Hlinu: Nevzdávajme sa

KOMENTÁR Alojza Hlinu: Nevzdávajme sa
06.11.2017

Nevieme bojovať. Bojujeme málo a ak už aj začneme, veľmi rýchlo to vzdáme. Nerobme to. Nevzdávajme to.

O VÚC voľbách bolo toho popísaného už veľa, nebudem písať, čo už odznelo.  Chcem len na jednej skutočnosti popísať, že sa oplatí nevzdávať sa.

Kupovanie rómskych hlasov
Počas môjho pobytu na východnom Slovensku mi bolo povedané: "Rómske hlasy sa kupujú." Kupujú a hotovo. Pripadal som si ako vojak Švejk, keď zhrozene zakričal: "Nestrieľajte, veď sú to ľudia!" Ja som tiež reagoval zhrozene: "Však nebláznite, veď je to trestné a ničí to demokraciu!"

Zarazila ma tá rezignácia. Hlasy sa kupujú. Hotová vec. Nič sa s tým nedá robiť. Pre tieto voľby do VÚC boli kvalifikované odhady, že je v rómskych osadách  pripravených na predaj  cca 15 000 hlasov.

Som rád, že sa nám to podarilo rozbiť. Tieto voľby sa nepredávalo. A ak, tak to boli len nejakí zúfalci a bolo ich veľmi málo. Veľké ryby, ktoré vytvorili tento systém, sa pre tieto voľby stiahli. Stiahli sa, lebo sa zľakli.

Vedeli sme, že musíme do systému vniesť nepokoj. Bojovali sme ich zbraňami. Priekupníci boli pripravení dať chudobným Rómom pár eur za hlas. My sme boli pripravení dať 500 eur tomu, kto nakupovanie hlasov pomôže potrestať.

Naschvál sme zvolili vizuálne silnú komunikáciu. Veľké auto s hydraulickou rukou vykladalo vo vybraných osadách obrovské betónové skruže. Na tieto betónové reklamné nosiče sme potom lepili plagáty s vypísanou odmenou.

V rizikových oblastiach sme pri vstupe do obce natočili video, ktoré sme následne cielenou reklamou cielili na daný okres.

Vniesli sme do systému nepokoj. Nik nevedel, čo sa ide diať. Nik nevedel, kto sa rozhodne byť  agentom.

Pomohlo aj to, že NAKA už v predstihu sledovala situáciu v osadách. Informácia, že kriminálka niečo zisťuje po osadách, sa šírila rýchlosťou blesku a rovnako aj táto skutočnosť vniesla nepokoj. Presnú analýzu si urobíme dodatočne.

To, že sa zadarilo, dosvedčuje aj tento príklad: Poslanec Smeru a bývalý župan Chudík, stratil cca 90 percent svojich voličov v čisto rómskej obci Lomnička. V posledných parlamentných voľbách tam dostal 324 krúžkov. Vo voľbách do VÚC tento rok mal už len 38 krúžkov. V tejto obci klesla desaťnásobne účasť – zo 45 percent na 4,5 percenta v tomto roku. Toto by mohol Robert Fico vysvetliť, keď bude nabudúce rozprávať, ako uspel vo voľbách do VÚC.

Nevzdávajme to. Idú ďalšie voľby. V komunálnych voľbách je fenomén nakupovania hlasov ešte nebezpečnejší ako v regionálnych. Sú obce a žiaľ už aj mestá, v ktorých o tom, kto bude starostom či primátorom rozhoduje kombinácia: bezcharakterný politik + úžerník + sociálne odkázaní obyvatelia v osade.

Never give up! Nikdy sa nevzdávaj!

Zdroj:
https://aktualne.centrum.sk/slovensko/spolocnost/komentar-alojza-hlinu-nevzdavajme-sa.html
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality