DOKUMENT: Prečítajte si text Mníchovskej dohody
Od uzavretia takzvanej Mníchovskej dohody, známej aj ako Mníchovská zrada, uplynulo presne 86 rokov. Zmluva medzi Nemeckom a Talianskom, Francúzskom a Veľkou Britániou odstúpila Adolfovi Hitlerovi pohraničné územia Československa. Prečítajte si celé znenie zmluvy vrátane dodatkov.
Mníchovská dohoda
Nemecko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taliansko sa vzhľadom na už dosiahnutú principiálnu dohodu o odstúpení sudetonemeckého územia dohodli na nasledujúcich podmienkach a spôsoboch tohto odstúpenia a na opatreniach, ktoré z neho vyplývajú, a vyhlasujú, že sú jednotlivo zodpovedné za prijatie potrebných krokov na jeho zabezpečenie.
Odsun sa začne 1. októbra.
Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Taliansko súhlasia s tým, aby sa vypratanie územia uskutočnilo do 10. októbra bez zničenia existujúcich zariadení a aby československá vláda bola zodpovedná za zabezpečenie vypratania bez poškodenia uvedených zariadení.
3. Spôsoby evakuácie určí pre každý prípad medzinárodný výbor zložený zo zástupcov Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Talianska a Československa.
4. Postupné obsadzovanie prevažne nemeckého územia nemeckými jednotkami sa začne 1. októbra. Štyri časti územia, vyznačené na priloženej mape, budú obsadené nemeckými jednotkami v nasledujúcom poradí:
Časť územia označená I 1. a 2. októbra, časť územia označená II 2. a 3. októbra, časť územia označená III 3., 4. a 5. októbra, časť územia označená IV 6. a 7. októbra.
Zvyšné územia s prevažne nemeckým charakterom budú bezodkladne určené vyššie uvedeným medzinárodným výborom a budú obsadené nemeckými jednotkami do 10. októbra.
5. Medzinárodný výbor uvedený v odseku 3 určí oblasti, v ktorých sa bude konať plebiscit. Tieto územia budú obsadené medzinárodnými formáciami až do ukončenia plebiscitu. Ten istý výbor určí podmienky, za ktorých sa plebiscit uskutoční, pričom za základ sa budú považovať podmienky sárskeho plebiscitu. Výbor tiež určí dátum konania plebiscitu; tento dátum však nesmie byť neskôr ako koncom novembra.
6. Konečné vymedzenie hraníc vykoná Medzinárodný výbor. Tento výbor má právo navrhnúť štyrom mocnostiam, Nemecku, Spojenému kráľovstvu, Francúzsku a Taliansku, vo výnimočných prípadoch malé odchýlky od prísne etnografického vymedzenia oblastí, ktoré sa majú previesť bez plebiscitu.
7. Ustanovuje sa právo opcie na presídlenie do odstúpených oblastí a z nich. Opcia sa musí uplatniť do šiestich mesiacov od uzavretia tejto dohody. Podrobnosti opcie určí Nemecko-československá komisia, ktorá zváži postup, ktorý sa má dodržať na uľahčenie výmeny obyvateľstva, a objasní podstatné otázky vyplývajúce z tejto výmeny.
8. Československá vláda prepustí v lehote štyroch týždňov odo dňa uzavretia tejto dohody všetkých sudetských Nemcov, ktorí si to budú priať, z vojenských a policajných útvarov. V rovnakej lehote československá vláda prepustí všetkých sudetonemeckých väzňov, ktorí si odpykávajú trest na slobode za politické trestné činy.
Mníchov, 29. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatok k dohode
Vláda Jeho Veličenstva Spojeného kráľovstva a francúzska vláda sa pripojili k vyššie uvedenej dohode na základe toho, že stoja za ponukou obsiahnutou v bode 6 anglo-francúzskych návrhov z 19. septembra týkajúcich sa medzinárodnej záruky nových hraníc československého štátu proti nevyprovokovanému útoku.
Hneď ako bude vyriešená otázka poľskej a maďarskej menšiny v Československu, Nemecko a Taliansko tiež poskytnú záruku Československu.
Mníchov, 29. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatočné vyhlásenie
Prítomní štyria predsedovia vlád sa dohodli, že výbor, ktorý predpokladá dnešná dohoda, bude pozostávať zo štátneho tajomníka nemeckého ministerstva zahraničných vecí, veľvyslancov Anglicka, Francúzska a Talianska akreditovaných v Berlíne a jedného člena, ktorého vymenuje československá vláda.
Mníchov, 29. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatočné vyhlásenie
Hlavy vlád štyroch mocností vyhlasujú, že problém poľskej a maďarskej menšiny v Československu, ak sa do troch mesiacov nevyrieši dohodou medzi príslušnými vládami, bude predmetom ďalšieho stretnutia hláv vlád štyroch mocností, ktoré sú tu prítomné.
Mníchov, 29. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatočné vyhlásenie
Všetky otázky súvisiace s presunom území patria do právomoci Medzinárodného výboru.
Mníchov, 29. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Nemecko-anglické vyhlásenie
My, nemecký führer a kancelár, a britský premiér, sme sa dnes opäť stretli a zhodli sme sa na tom, že otázka anglicko-nemeckých vzťahov je pre obe krajiny a pre Európu mimoriadne dôležitá.
Dohodu podpísanú včera večer a anglicko-nemeckú námornú dohodu považujeme za symboly túžby oboch našich národov už nikdy nevstúpiť do vzájomnej vojny.
Rozhodli sme sa, že metóda konzultácií bude metódou prijatou na riešenie všetkých otázok týkajúcich sa našich dvoch krajín, a sme odhodlaní pokračovať v našom úsilí odstrániť možné zdroje rozdielov a prispieť tak k zabezpečeniu mieru v Európe.
30. septembra 1938
Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
autori: iDNES.cz, ČTK
zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/text-mnichovske-dohody.A180928_141802_domaci_bse
foto:
Originál Mníchovskej dohody vystavený v Národnom múzeu | foto: Michal Šula, MF DNES
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ide soj Rusnak po dvori. A tu odrazu...
-Áuuú..., servus hrabľi...! Ta to zajs ja...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať