Hovoríme s honorárnym konzulom Ruskej federácie na Slovensku Mgr. Ladislavom ŠTEFKOM

16.11.2009


Zamerám sa na rozvoj hospodárskej spolupráce

O zriadení konzulátu Ruskej federácie na Slovensku so sídlom v Košiciach, jeho plánovanej činnosti a možnom prínose pre náš región hovoríme s honorárnym konzulom Mgr. Ladislavom Štefkom z Humenného. Môžete našim čitateľom na úvod v krátkosti vysvetliť, čo predchádzalo rozhodnutiu o zriadení konzulátu Ruskej federácie v Košiciach?
 
Po formálnom nadviazaní diplomatických stykov medzi dvoma krajinami spravidla nasleduje aj zriadenie efektívnych zastupiteľských a konzulárnych úradov na dohodnutej úrovni v súlade s Viedenskými konvenciami o diplomatických a konzulárnych stykoch. Taktiež zriadenie pobočky zastupiteľského úradu alebo rozšírenie poč tu konzulárnych úradov sa uskutočňuje v súlade s príslušnými konvenciami, na základe žiadosti zriaďovateľskej krajiny a po súhlasnom stanovisku hostiteľskej krajiny. Aj v prípade zriadenia honorárneho konzulátu Ruskej federácie so sídlom v Košiciach bol tento postup dodržaný a
celý proces od výberu kandidáta na post honorárneho konzula, podanie oficiálnej žiadosti zo strany Ruska až po súhlasné stanovisko Slovenskej repub liky. Celý tento proces trval približne 1( 2) rok(y).
 
Prečo práve zriadenie konzulátu v Košiciach a prečo voľba padla na vás, ako honorárneho konzula?
To je skôr otázka na zriaďovateľa, teda Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, nakoľko je to ich zvrchované právo. Zrejme je to dané rozvojom vzájomných vzťahov medzi našimi krajinami v poslednom období, ale predovšetkým potrebou aj spoločenskou objednávkou na rozšírenie a zintenzívnenie vzťahov v oblasti hospodárskej, obchodnej, kultúrnej a školskej spolupráce na úrovni regiónov. Je to len prirodzený dôsledok toho, že po období útlmu spolupráce s krajinami bývalého ZSSR za posledné 2 volebné obdobia a až prílišnej orientácii na západné krajiny, muselo dôjsť aj k strate pozícií našich firiem na týchto trhoch. Svetová finančná a hospodárska kríza však prinútila mnohé naše podnikateľské subjekty prehodnotiť svoju situáciu a dnes sa snažia, tak ako mnohé firmy v najvyspelejších západoeurópskych krajinách, opäť o spoluprácu s východoeurópskymi  krajinami a uplatnenie sa na ich tr hoch, predovšetkým v Rusku. Hlavnú úlohu v rozvoji vzájomných vzťahov vo všetkých oblastiach medzi Ruskom a SR zohrávajú vlády, jednotlivé ministerstvá a veľvyslanectvá obidvoch krajín. Dôležitú úlohu majú aj honorárne konzuláty a významne doplňujú mozaiku inštitúcií, ktoré napo máhajú vzájomným vzťahom zriaďovateľskej krajiny práve s regiónmi, kde sídlia honorárne konzuláty. Keďže východné regióny Slovenska mali historicky, národnostným zložením, ekonomickou spoluprácou, svojou polohou najbližšie k Rusku v porovnaní s ostatnou časťou Slovenska, to ich akosi prirodzene predurčuje hľadať nové možnosti vzájomnej spolupráce s Ruskom a bývalými krajinami ZSSR. Rezervy a málo využívané možnosti mnohostrannej spolupráce dali impulz zriadeniu konzulátu práve v Košiciach, s cieľom poskytnúť nové šance a pomoc podnikateľským subjektom, spoločenským, kultúrnym a školským inštitúciám, ale aj širokej verejnosti v Košickom a Prešovskom kraji znovuobjaviť Rusko s jeho hospodárskym  a duchovným bohatstvom a potenciálom. Prečo práve ja som mal to šťastie a česť zároveň, že si ma Ministerstvo zah raničných vecí Ruskej federácie vybralo za človeka, ktorý bude reprezentovať ich krajinu na Slovensku, ne prislúcha hodnotiť mne. Je to ich výber. Určite si vyberali z mnohých záujemcov a kandidátov, úspešných a významných osobností, pretože byť honorárnym konzulom Ruskej federácie je veľká pocta, ale aj záväzok a zodpovednosť súčasne.  Čo v konečnom dôsledku rozhodlo, neviem posúdiť, ale som veľmi rád, že som dostal takúto dôveru a privilégium najvyšších pred s taviteľov Ruska a chcem deklarovať aj prostredníctvom Vašich novín, že urobím všetko pre to, aby som túto dôveru dôsledne naplnil. 
 
Čo je hlavným poslaním a náplňou činnosti honorárnych konzulov a aké budú vaše priority?
Konzulárne úrady vedené honorárnymi konzulmi sa zriaďujú predovšetkým v krajinách, kde nie sú efektívne zastupiteľské úrady, či už na úrovni veľvyslanectva, generálneho konzulátu alebo konzulátu s vyslanými profesionálnymi diplomatickými pracovníkmi. Honorárne konzuláty môžu čias točne suplovať činnosť týchto úradov, avšak nikdy ich plnohodnotne nenahradzujú. Zriaďujú sa však aj v krajinách, kde už sú efektívne diplomatické zastúpenia na doplnenie ich siete a lepšie teritoriálne pokrytie krajiny s cieľom pomôcť aktívnemu rozvoju vzájomnej spolupráce medzi danými krajinami. Honorárnymi konzulmi sú spravidla štátni príslušníci krajiny, v ktorej sa zriaďuje honorárny konzulát, významné osobnosti z rôznych oblastí hospodárskeho a spoločenského života, často úspešní podnikatelia. Za svoju činnosť a funkciu nie sú finančne honorovaní zriaďovateľskou krajinou. Ich hlavnou činnosťou je napomáhanie rozvoju všestranných vzťahov medzi zriaďovateľskou a hostiteľskou krajinou a propagácia krajiny, ktorú ako honorárny konzul zastupujú.

Čo sa týka mojich priorít a činností honorárneho konzulátu, chcem sa zamerať predovšetkým na oblasť rozvoja vzájomnej hospodárskej spolupráce medzi Ruskom a Slovenskom, ale aj Ruskom a ostatnými krajinami Európskej únie. V tejto oblasti vidím veľký a zatiaľ málo využívaný potenciál. Uvedomujem si, že okrem hospodárskej spolupráce na vládnej a celoštátnej úrovni, ako sú dodávky ropy, plynu a ďalších surovín, existujú reálne a malo využívané možnosti regionálnej spolupráce, respektíve spolupráce s jednotlivými oblasťami Ruska, ktoré sú často hospodársky, rozlohou a aj počtom obyvateľov väčšie ako celé Slovensko. Svojou činnosťou chcem prispieť, aby naši podnikatelia, ale aj široká verejnosť si poopravili svoj názor na Rusko, ktorý tu prevládal pred 10 rokmi a ešte aj dnes sa s ním môžeme stretnúť, ako na krajinu nestabilnú s vysokým rizikom podnikania. A práve cez úspešnú hospodársku spoluprácu by som chcel vytvárať podmienky a sprostredkovať spoluprácu v oblastiach kultúry, školstva, turizmu a celkovo zbližovať naše slovanské národy. Keďže žijem v Humennom, prioritne by som chcel prispieť k rozvoju spolupráce nášho okresu a Prešovského samosprávneho kraja s vybranými regiónmi
Ruskej federácie.
 
Je to bežne zaužívaná prax, že krajiny okrem veľvyslanectiev zriaďujú aj honorárne konzuláty?
Ako som už uviedol, honorárne konzuláty doplňujú sieť efektívnych diplomatických misií. Záleží od každej krajiny, akú má politiku v oblasti siete svo jich zastupiteľstiev. Na Slovensku je akreditovaných napríklad 40 honorárnych konzulátov. Slovensko má vo svete 143 honorárnych konzulátov, najviac ich má v USA a to 11, v Kanade 5, v Nemecku 6, v Taliansku 7, v sused om Poľsku 6. Rusko preferuje sieť efektívnych diplomatických misií s vyslanými diplomatickými pracovníkmi a preto nemá veľmi rozšírenú sieť honorárnych konzulátov vo svete. Celkovo má len okolo 90 honorárnych konzulátov, oveľa menej ako Slovensko.

Koľko krajín má svoje konzuláty v Košickom a Prešovskom kraji?
V Košiciach má svoj generálny konzulát Maďarsko a konzuláty vedené honorárnym konzulom Španielske a Belgické kráľovstvá a Rusko bude treťou krajinou, ktorá otvorí svoj honorárny konzulát v tomto meste. V Prešove má honorárny konzulát Holandské kráľovstvo, Ukrajina má generálny konzulát, a taktiež dva honorárne konzuláty vo Vranove nad Topľou a v Poprade.
 
Kedy bude otvorený konzulát v Košiciach a aké budú úradné hodiny?
Sme v etape výberu a zariaďovania pries torov a taktiež personálneho obsadenia konzulátu. Predpokladáme, že do konca roka budeme môcť privítať  prvých záujemcov o informácie, resp. vybavíme prvé stránky. Úradné hodiny pre verejnosť budú pondelok, streda a piatok od 9.00 hod. do 12.00 hod., avšak počas všetkých pracovných dní v týždni bude k dispozícii pra covník konzulátu. O oficiálnom otvorení konzulátu budeme určite verejnosť informovať.
  
Kandidujete ako nezávislý vo voľbách do Prešovského samosprávneho kraja. Súvisí vaša kandidatúra s vašim menovaním do funkcie honorárneho konzula?
 
Menovanie do funkcie honorárneho konzula a zriadenie konzulátu malo vplyv na moje rozhodnutie uchádzať sa o priazeň voličov v nadchádzajúcich voľbách do zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja. Som presvedčený, že funkcia honorárneho konzula a poslanca samosprávneho kraja môže byť prínosom pre región. V rámci medzinárodnej spolupráce má Prešovský samosprávny kraj od roku 2004 podpísanú dohodu o spolupráci s Vologodskou oblasťou Ruskej federácie. Cieľom dohody je prehĺbenie spolupráce regiónov najmä v oblasti hospodárskej, v podpore malého a stredného podnikania, cestovného ruchu, vedy, kultúry a športu. Je všeobecne známa skutočnosť, že najmä v oblasti cestovného ruchu je o turistov z Ruska veľký záujem. Tatry sú obľúbenou destináciou ruských turistov. Myslím, že v prípade zvolenia za poslanca budem môcť ako honorárny kon zul významne prispieť k rozvoju spolupráce aj v tejto oblasti. Keďže sa dlhé roky venujem podnikaniu, svoju pozornosť by som chcel upriamiť hlavne na túto oblasť spolupráce nášho regiónu s Ruskom, kde vidím veľké možnosti. Verím, že ako honorárny kon zul budem môcť pootvoriť dvere pre našich regionálnych politikov, podnikateľov, vedecké, kultúrne, školské a spoločenské organizácie.
 
- ra -

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor

Michal Pavlišinovič Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča dostala sms z neznamoho nomera:
-Kto ty a čom mam tvoje čislo telefonu napysane perom pid pupkom?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať