Humenné sa prenesie do čias dávno minulých

23.08.2007

Humenská samospráva pripravuje v rámci osláv 690. výročia prvej písomnej zmienky pre verejnosť bohatý program. Začne sa v pondelok 10. septembra, kedy podvečer v novopostavenej športovej hale vystúpia hudobné skupiny KOMAJOTA a THE BEATLES REVITAL z Kladna. V utorok 11. septembra sa budú na pódiu pri Fontáne lásky prezentovať žiaci Základnej umeleckej školy MÚZA a neziskové organizácie mesta. Podvečer sa uskutoční v Dome kultúry koncertné vystúpenie účastníkov projektu Hudobná mládež a vyhodnotenie literárnej a výtvarnej súťaže základných škôl. Streda a štvrtok /12.-13./ sa budú niesť v znamení jarmočnej atmosféry.

XVIII. Humenský jarmok slávnostne otvoria Ander z Košíc, ľudová hudba Sokolej a mužská spevácka skupina Hačure a humenské mažoretky Amazonky. Večer vystúpi v Dome kultúry Honza Nedvěd so skupinou. Druhý jarmočný deň spestrí súťaž o najlepšiu humenskú hurku, ktorá bude prebiehať pred amfiteátrom. Večer bude Park mieru dejiskom Rytierskych hier a ohňovej show. V Dome kultúry sa uskutoční operný galavečer. Oslavy vyvrcholia v piatok 14. septembra. Dni Drugethovcov* na Slovensku začnú konferenciou o historickom prínose tejto rodiny pre Humenné /1317-1684/. Humenčania a návštevníci mesta sa prenesú do dávnych dôb prostredníctvom ukážok divadelno-šermiarskych skupín, žonglérov, tanečných a folklórnych súborov, dobových zbraní a odevov.

Popoludní privítame v Humennom rytiera Filipa I. Drugetha /1317/. Do dávnych čias nás prenesie historický sprievod, vystúpenia divadelno-šermiarskych skupín, tanečných skupín a žonglérov. Chýbať nebude ani dobový jarmok. Podujatie Dni Drugethovcov* na Slovensku finančne podporili Medzinárodný Višegrádsky Fond a Prešovský samosprávny kraj. Program osláv bude pokračovať pozdravmi folklórnych súborov z partnerských miest, večerným koncertom vážnej hudby MUSICA YUVENALIS v Dome kultúry, vystúpením TS Merlin a ohňovou show pred Domom kultúry a diskotékou pre mladých v Centre voľného času Dúha. Pestrá je aj ponuka sprievodných podujatí. - Dni Sy. Huberta na Zemplíne /9. 9./, Vesmírny maratón v Dome kultúry a vo Vihorlatskej hvezdárni /12. 9./, Medzinárodné numizmatické sympózium, Medzinárodná zberateľská burza /13.-16. 9/, 9. ročník branno-športovej a vedomostnej súťaže pre žiakov ZŠ O pohár primátora mesta /14. 9./, 34. ročník Medzinárodného turnaja v stolnom tenise /15. - 16./ a ďalšie. Predovšetkým zberateľom je určená informácia, že na pošte budú môcť získať /14. 9./ príležitostnú poštovú pečiatku.

- lop -

* Poznаmka (www.rusyn.sk)
Prof. Ivan Pop - Podkarpatská Rus, str. 51-53
Vznik únie a řeckokatolické církve na Podkarpatské Rusi


Po sérii těžkých porážek v 16. století v dobé reformace se katolícka cirkev vzpamatovala a na začátku 17. století prešla do protiútoku. Uherská šlechta se začala klonit k názoru, že v boji s Habsburky se již obejde bez protestantské agitace, která napomáhala vzniku „neposlušnosti" mezi nižšími vrstvami. Ze dne na den magnáti a vyšší šlechta konvertovali zpět ke katolictví. Podlé známe zásady „čí zeme, toho náboženství" (cuius regio, eius religio) je museli jejich poddaní následovat. V roce 1605 konvertoval ke katolictví i pŕedtím horlivý protestant, magnát Juraj III. Drugeth de Homonna, majitel několika panství v komitátech zemplínském, šarišském a užském. Jeho poddaní však nebyli protestanti, ale většinou šlo o pravoslávne Rusíny. Priklonil se proto k myšlence sjednocení rusínske pravoslávne církve s katolíckou, a to cestou vzájemného kompromisu - tedy únií. Rusínska pravoslávna cirkev se měla vzdát podřízení patriarchovi konstantinopolskému (jehož prestíž v tureckém zajetí beztak utrpela) a uznat jurisdikci rímskeho papeže. Zároveň méla být zachovaná byzantsko-východní (cirkevnoslovanská) liturgie nové řeckokatolické církve. První pokus o takové sjednocení byl uskutečnén mezi pravoslávnymi v Polsku (Brestská únie, 1594).

Juraj III. Drugeth se rozhodí uskutečnit podobnou akci na svých panstvích. Vstřícnou iniciatívu projevovali i představitelé hierarchie rusínske pravoslávne církve. V sociálním postavení se totiž pravoslávni kněží nelíšili od poddaných. Finančné nebyli podporovaní ani vrchností, ani státem. Mukačevský biskup byl fakticky poddaným majitele mukačevského panství a nacházel se v pŕímém podŕízení kapitánovi mukačevského hradu. Drugeth využil této nadmíru svízelné situace představitelú pravoslávne hierarchie a začal připravovat pudu pro sjednocení rusínske pravoslávne církve s katolíckou.

Z polského Przemyslu pozval řeckokatolického biskupa Athanazie Krupeckého - a spolu s ním i jezuity - aby presvedčovali pravoslávne duchovní o vhodnosti a výhodnosti spojení rusínske pravoslávne církve s katolíckou. Ze své strany přislíbil Juraj III. Drugeth pravoslávnym kněžím sociálni zrovnoprávnení s katolíckymi duchovními. Během několika měsícu se podarilo biskupovi Krupeckému a jeho pomocníkom z rad jezuitu přesvědčit více než 50 rusínskych duchovních. Slávnostní verejné prohlášení únie touto skupinou duchovních mělo posloužit jako príklad pro další, a tak mél být započat proces sjednocení rusínske pravoslávne církve s katolíckou. Byl stanoven na svátek Seslání sv. Ducha roku 1614 v poutním místé, v klášteře Krásny Brod .

V ten den se tam skutečné sešlo na 13 000 pravoslávnych věřících z Humenného a okolí, byl přítomen hrabě Drugeth, biskup Krupecký a více než 50 kněží. Měl být vysvěcen nový kostel, postavený na náklady Drugetha. Avšak několika pravoslávnym kněžím-odpůrcům únie se podarilo vyburcovat dav věřících, kteří vyhnali biskupa Krupeckeho a jeho přívržence, a tím dočasné znemožnili vyhlásení únie.

Další pokus o únii podnikl v roce 1640 mukačevský biskup Tarasovič, který konvertoval ke katolictví. Ihned na to byl zatčen a uvéznén na hrade jako osoba nepŕátelská sedmihradskému knížeti. Propuštén z vězení byl až za rok na přímluvu papeže, císaře a biskupů. Pote odjel k cisárskemu dvoru do Vídně, kde definitívne konvertoval ke katolictví. Tím, jak uvažoval Tarasovič, na individuálni úrovni uskutečnil kýženou únii. Ve skutečnosti neúspech biskupa Tarasoviče znamenal, že přinejmenším v té časti Podkarpatské Rusi, která se nacházela pod vládou sedmihradského knížete - protestanta (komitáty Bereg, Ugoča a Marmaroš), se uskutečnit únii rusínske pravoslávne církve s katolíckou momentálne nepodarilo.

Nový mukačevský biskup Petr Parthen (Parthenij) takovou možnost videl pouze pod ochranou horlivých katolíkú, rodiny užhorodsko-humenských Drugethů. Únie, spojení rusínske pravoslávne církve s katolíckou, tak byla vyhlásená na shromáždéní 63 duchovních v čele s biskupem Petrem Parthenem v hradním kostele v Užhorodu 24. dubna 1646. Biskup Parthen podepsal dohodu s arcibiskupem jágerským Jakušičem, podlé níž nová unijní (řeckokatolická) cirkev zachovala byzantsko-východní liturgii, biskup měl být volen synodou hierarchů a potvrzen papežem. Duchovní nové uniatské církve měli mít stejná práva jako katoličtí. K Užhorodské únii se pripojili pravoslávni kněží komitátú Ung, Šariš a Zemplín. Únie byla potvrzena jágerským biskupem v roce 1648 a vzatá na vedomí i Trnavskou synodou katolíckych biskupů. Dlouhá leta se pak bránili rozšírení únie na východní komitéty především sedmihradská knížata.

Aktuality

Zobraziť všetky
11.05.2025

Mojij najmylišij Mamc’i

Моїй наймилішій Мамцї (З любовлёв до Карпат і рідного краю)   Ой, посмоть, мамко, на Вігорлат з рана, Як молга цілує Лаборець-річку. Там у серцю мойім твоя любов жиє, Як в монастырі свічка перед Богом тихо гріє. Твої рукы, мов гілкы смере…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
05.05.2025

Patriarcha Bartolomej chce s novým pápežom pracovať na spoločnom dátume Veľkej noci

Istanbul 5. mája (TK KBS) Pravoslávny patriarcha Konštantínopola chce spolu s novým rímskym biskupom pokračovať v snahe o stanovenie spoločného dátumu Veľkej noci. Bartolomej o tom hovoril počas ekumenickej modlitby, ktorá sa konala v benediktín…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.05.2025

 Vietnam 50 rokov po skončení vojny

30. apríl 1975 – dátum, ktorý pre mnohých ľudí v našich končinách už nemá takmer žiadny význam. Pre ľudí vo Vietname, Laose a Kambodži to bol deň nádeje a krátky zlom v desaťročiach utrpenia: Bol to oficiálny koniec druhej indočínskej vojny, kto…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Skaržať sja u korčmi ďido Vasyľ kamaratovi:
-Ne hňivať ňa, že mi Paraska kuryť moji cygaretľi, any to, že pje moju borovičku, bere moju penzyju... Ale kiď sja na obiďi smije na mene zos mojima zubami, to čolovika nase**...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať