Ivan Párkányi, rusínsky politik a diplomat

1. 1. 1896 sa narodil v Teresovej (dnes Ukrajina) Ivan Párkányi, kultúrny činiteľ, politik a diplomat. Maturoval na gymnáziu v Mukačeve, právnické vzdelanie získal na univerzite v Budapešti. Po skončení štúdií sa vrátil do rodného kraja, kde pracoval väčšinou v štátnej správe. V roku 1921 ho predseda československej vlády povolal do služby v úrade predsedníctva vlády. V roku 1924 ho prezident T. G. Masaryk poveril vedením referátu pre záležitosti Podkarpatskej Rusi v politickom odbore kancelárie prezidenta republiky, kde pracoval takmer 25 rokov. Zaslúžil sa o zriadenie gréckokatolíckej farnosti v Prahe, za čo mu pápež udelil najvyššie laické vyznamenanie rytier – komtúr pápežského Rádu svätého Silvestra. V období politickej krízy po Mníchovskej zrade ho prezident Edvard Beneš v roku 1938 menoval ako prvého a jediného Rusína za ministra bez portefeuille pre záležitosti Podkarpatskej Rusi. V čase, keď z neho vláda ČSR urobila guvernéra Podkarpatskej Rusi, bola situácia v regióne veľmi neprehľadná. Podkarpatskí autonomisti prehlbovali chaos. Po vzniku autonómnej vlády však funkcia ministra pre Podkarpatskú Rus’ stratila zmysel a Párkányi podal demisiu. V máji 1945 znovu nastúpil do služby v kancelárii prezidenta republiky, v rokoch 1948 až 1952 v nej viedol rozpočtové a finančné oddelenie. V roku 1968 sa významne angažoval za obnovenie gréckokatolíckej cirkvi v Československu. Zomrel 23. 12. 1996 v Prahe.

Autorka textov: Táňa Rundesová

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ i Paraska sja pobraly. I Vasyľ žeňi tak hvaryť:
-Ty teper moja žena, choču, žeby jes znala a holovńi rešpektuvala moji try pryvyčky (zvyky). Perva - ja každu seredu hram z kamaratami fotbal... Sonce, dožď, burja, šňih, choc by ne znam, što sja stalo... ja hram FOT-BAL... Porozumyla jes?
-Porozumyla...
-Druha pryvyčka - každu pjatňicu hram z kamaratami mariaš... Porozumyla jes? Každu pjatňicu MA-RI-AŠ...
-Porozumyla...
-I nakonec treťa pryvyčka - každu neďilu chodžu chapaty ryby, na rybalku... Sonce, dožď, burja, sňih, svekryny narodenyny, všytko jedno, ja idu na rybačku... Porozumyla jes?
-Porozumyla...
-No što iši poviš, maš dajaky žvidaňa...
-Ňi, všytko jem porozumyla...!
-A može i ty maš dajaky pryvyčky...?
-Hej mam, jednu... Ja každyj večur o 10 hodyňi seksuju. Je muž doma, ne je muž doma, všytko jedno, ja mam SEKS... Porozumyv jes?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať