Košice pred sto rokmi. Dobová tlač: Východ navštívil Tomáš G. Masaryk
Keď sa blížil vlak s prezidentom k mestu, vzniesol sa aeroplán
Prezident Tomáš Garrique Masaryk navštívil Košice len raz a to v rámci významnej cesty po Morave, Slovensku a Podkarpatskej Rusi, ktorú podnikol v septembri 1921. Jej načasovanie bolo mimoriadne dôležité kvôli stabilizácii pomerov v celej republike, ktorá sa po svojom vzniku musela popasovať s mnohými konfliktmi. Do Košíc prišiel prezident s celou suitou 21. septembra a strávil tu deň naplnený rôznymi stretnutiami.
Po recepcii v župnom dome sa vrátil na stanicu, kde vo vlaku prenocoval. Ráno 22. septembra sa v Košiciach konala vojenská prehliadka a po jej skončení o deviatej ráno odišiel so svojím sprievodom autami cez Michalovce do Užhorodu. Ešte ten istý deň sa do Košíc vrátil presadol do vlaku a odišiel na západné Slovensko.
Takto o významnom dni informovali vtedajšie noviny Slovenský východ.
(pozn. text sme ponechali v pôvodnom znení)
Prezident republiky v Košiciach
Včera a dnes slávilo východné Slovensko najväčšie slávnosti od 28. októbra 1918. Náš prvý prezident, zakladateľ a osloboditeľ, prišiel prvý raz na slobodné Slovensko, očakávaný obyvateľstvom všetkých stavov a tried a pozdravovaný po celej ceste triumfálneho pochodu.
Roľnícky ľud zanechal svoju práce na poli, robotníci opustili továrne, úradníci vyšli z kancelárií, obchodníci a remeselníci zatvorili svoje dielne a celý národ sa ponáhľal pozdraviť svojho prvého prezidenta pri jeho príchode na Slovensko.
Aj samotná príroda akoby cítila veľkosť dnešného dňa. Vtáci spievali svoje piesne radosti, lístie šumelo sladké melódie, ba aj vlnky Hornádu sa zastavili, aby si uctili Veľkého Prezidenta.
Na nádraží
V stredu, dňa 21. septembra prišiel zvláštny vlak do košického nádražia presne o 16.30 hod. a za ním o 15 minút neskoršie vlak s prezidentom republiky. V okamihu, keď sa blížil vlak ku Košiciam, vzniesol sa aeroplán a zakrúžil tri raz nad Košicami.
Pri príchode vlaku do stanice zahrali vojenskí trubači fanfáry. Pri vystúpení pána prezidenta z vlaku zahrala vojenská hudba pešieho pluku č. 32 obidve národné hymny.
Pánu prezidentovi sa služobne hlásil župan košický a abaujský dr. Ján Ruman, zemský veliteľ pre Slovensko generál Spire, potom veliteľ 11. československej divízie generál Hanák, policajný riaditeľ dr. Klíma, prednosta košického nádražia Clanner a za četníctvo podplukovník Fiedel.
Manželka košického mešťanostu pani Mutňanská potom podala kyticu slečne dr. Alici Masarykovej a manželka námestníka košického župana pani Bullová podala kyticu manželke ministra Beneša. Obidve dámy predstavil a uviedol minister dr. Mičura.
Pán prezident si potom prezrel čestnú rotu pešieho pluku č. 32, ktorej velil kapitán Schläger a odobral sa v sprievode župana dr. Rumana a policajného riaditeľa dr. Klímu do čakárne I. triedy, kde ho župan dr. Ruman oslovil takto:
„Pane prezidente, vrele milovaný otče náš! Menom obyvateľstva košického a obyvateľstva celej župy abauj-turňanskej dovoľujem si zložiť Vám náš úprimný hold, hold najhlbšej úcty a najväčšej oddanosti, ako i vďaku za Váš prevzácny príchod na slovenský východ a do jeho metropole Košíc.
Vaša nadľudská oslobodzovacia práca obdarila československý národ samostatným štátom, ktorý umožnil, aby po storočia potlačované a tlumené tvorivé sily oboch vetví nášho národa sa rozvinuli, aby tak na poklade zabezpečenej národnej kultúry, národ náš vyplnil svoje poslanie v zmysle veľkých myšlienok s kultúrnych ideálov, ktoré ste Vy, pán prezident s tak veľkým umom hlásal. (...)
Vaša návšteva utuží naše dielo a ušľachtí našu prácu; Vaše šľachetné srdce a spravodlivosť, Váš veľký svetoznámy um, ktorý si už podmanil i našich tunajších maďarských spoluobčanov, umožní nám dosiahnuť porozumenie pre svoje snahy i tam, kde sme ho dosiaľ bez svojej viny nenachádzali. Každý Vás dnes srdečne víta bez rozdielu národnosti, politického presvedčenia i náboženstva. Vitajte nám!"
Prezident odpovedal:
„Pán župan, prichádzam na slovenský východ so zvýšeným záujmom. Stolica zemplínska, šarišská a abauj-torňanská žili osobitý myšlienkový svet, boli vzdialenejšie národných centier, mali málo vodcov a politických radcov. Preto tým viac nás musí tešiť rozhodnosť, s ktorou ľud sa na východe priklonil k nášmu štátu.
Republika má voči východu väčšie povinnosti než inde. Treba tu zasiahnuť a zvýšiť ľudovú vzdelanosť. Je tu potrebná tá najlepšia politická správa a administrácia a menovite je treba na poli hospodárskom energicky previesť pozemkovú reformu. Vzpomenuli ste pane župane vysoké myšlienky, ktorými bol vedený náš zahraničný odboj, ale drobná práca od dedine k dedine je nemenej významná. Teší ma, že hovoríte aj menom maďarských spoluobčanov. Vy ste osobne iste prispel ku vzájomnému porozumeniu za to Vám ďakujem.“
Po odpovedi prezidenta Masaryka predstavil šarišského župana dr. Bražného z Prešova, župana zemplínskeho dr. Slavíka z Michaloviec, zástupcu župana spišského dr. Vrchovského z Levoče a námestníka župana košického Juraja Bullu.
Na nádražnom peróne prešiel pán prezident špalierom legionárov a vojakov, v nádražnom vestibule zase špalierom železničných zriadencov. Pred nádražím tvorili hustý špalier až k parku Sokoli.
V sokolskom sade
Pri vchode do parku, kde bola postavená jednoduchá, ale zeleňou veľmi vkusne dekorovaná slávobrána, očakával pána prezidenta starosta mesta Košíc dr. Mutňanský nasledujúcim prívetom:
„Pán prezident! Stará naša túha sa splnila s Vaším príchodom do historického metropolu východného Slovenska, do mesta Košíc. Vítam Vás pán prezident v mene municipálneho mesta Košíc na pôde, kde už pred piatimi storočiami Ján Jiskra z Brandýsa so svojimi prívržencami rozširoval povedomie československej jednoty. Toto pyšné mesto s otvoreným náručím prijalo moravského rytiera a skoro 20 rokov užíval pohostinnosť Košíc ako „maximus capitanus“ celého Slovenska.
Buďte presvedčený pán prezident, že ten zástoj, ktorý Košice pred 500 rokmi hrali v dejinách Slovenska, budú aj v našej republike hrať. Košice už sú a v budúcnosti ešte vo väčšom rozsahu budú strediskom východného Slovenska a budú dôstojnou bránou československej republiky na ceste k východným národom a štátom. V mene obyvateľstva Košíc z úprimného srdca Vám prajem mnoho — mnoho zdaru k Vašej ďalšej ťažkej a únavnej práci a prosím Hospodina, aby Vás ešte mnoho rokov na blaho a zdar našej mladej republiky živil — Na zdar.“
Slečna Adriánová potom podala pánu prezidentovi soľ a chlieb a dve malé dievčatká kyticu. Na schodoch do parku tvorili špalier skauti. Pán prezident zostúpil po schodišti do parku, kde hneď na pokraji boli zhromaždení richtári a notári venkovských obcí župy abaujskej, šarišskej a zemplínskej.
Ďalej bol v parku korporatívne zastúpený spolok Živena a celú cestu parkom lemovali skupiny mužov a žien v nádherných krojoch slovenských, českých a moravských. Zvláštnu skupinu tvorilo asi 100 dievok v krojoch maďarských. Na konci parku pred mostom, ktorý vedie do mesta, tvorili špalier uniformovaní poštoví zamestnanci a na moste tvorili špalier členovia Robotníckej telocvičnej jednoty.
V mestskom dome
Pán prezident so svojim sprievodom sadli do pripravených automobilov a sprievod šiel Mlynskou ulicou na Hlavnú triedu pred mestský dom. Tu sa sprievod zastavil. Pán prezident sa odobral do zasadacej siene mestského domu, kde mu boli predstavení členovia mestskej rady, spisovateľ Rehor Uram-Podtatranský, predseda slávnostného výboru pre uvítanie pána prezidenta, a riaditeľ Východoslovenského múzea dr. Polák, ktorý podal krátky výklad o minulosti mesta Košíc a upozornil na veľmi zaujímavé staré mestské listiny.
Sprievod mestom
Po návšteve v mestskom dome šiel sprievod ďalej Hlavnou triedou až k budove vojenského veliteľstva, kde sa otočil a vracal sa okolo múzea, policajného riaditeľstva po pravej strane katedrály okolo Šrobárovej ulice až k Legionárskemu námestiu, kde sa otočil naspäť na Hlavnú triedu a išiel pred župný dom.
Sprievod išiel v nasledujúcom poriadku:
1. auto: policajný riaditeľ dr. Klíma, ministerský radca Dolejš
2. auto: ministerský radca dr. Gúth- Jarkovský, ceremoniár a podplukovník Reiholetz, zástupca vojenskej kancelárie prezidentovej
3. auto: starosta dr. Mutňanský a generál Hanák
4. auto: prezident T. G Masaryk, župan dr. Ruman
5. auto: minister dr. Mičura a slečna dr. Alice Masaryková
6. auto: min. predseda dr. Černý, manželka zahraničného min. pani Benešová
7. auto: kancelár dr. Šamal, župan dr. Kalay, zástupca min. pre Slovensko
8. auto: minister dr. Burger a plukovník Horák
9. auto: ministerský radca dr. Schiessel a odborový radca dr. Cáha
10. auto : osobný tajomník dr. Kučera a pán Sarolej, dávny priateľ prezidenta
Masaryka
11. auto: dr. Strnád, prezidentov tajomník a sekčný radca dr. Maixner, osobný
lekár pána prezidenta
12. auto: dr. Jaroch tajomník ministra Burgra a slečna Neubauerová, sekretárka dr. Alice Masarykovej
13. auto: dr. Kriebel, námestník košického mešťanostu a župný poradca Juraj
Bula
14. auto: plukovník Knobloch, zemský četnícky veliteľ a podplukovník Friedel
15. auto: šéfredaktor ČTK dr. Hoffman
16. auto: hlavný policajný inšpektor Ujman a riaditeľ košickej odbočky ČTK Novák.
Pred autom pána prezidenta išla čestná stráž 6 vojakov a 6 sokolov na koňoch, za autom pána prezidenta čestná stráž podobne zostavená. Po pravej i ľavej strane auta tvorili pohyblivý špalier legionári, Robotnícka telovýchovná jednota a Sokoli.
Na uliciach
Na uliciach, ktorými sprievod prešiel, tvorilo špalier vojsko za velenia podpl. Slabého a žiactvo maďarských a slovenských ľudových a meštianskych škôl, úradníci, zamestnanci a chovanci Komenského ústavu, študentstvo prešovských meštianskych a stredných škôl, ktorých prišlo do Košíc asi 1000.
Spolok architektov a inžinierov, športové spolky košické, Spolok železničných úradníkov, Akademickí maliari, peňažní úradníci, Jednota železničných zamestnancov, Únia železničných zamestnancov, Federácia strojvedúcich, finanční a daňoví úradní, divadelný spolok, súdni úradníci, Československá obchodnícka beseda, poštové úradníctvo, váleční poškodenci, Košická robotnícka poisťovacia pokladnica, úradníctvo a robotníctvo tabakovej továrne, zástupcovia rôznych korporácii priemyslových a obchodných, košickí mäsiari, personál štátnej pôrodnice a úradu úžerového, členovia slovenskej národnej a roľníckej strany, na Námestí legionárov stála zaujímavá skupina cigáňov.
V dobe, keď bol pán prezident návštevou na mestskom dome, koncertovala pred mestským domom kapela civilných štátnych zriadencov.
V župnom dome
O pol 18. hod. bol usporiadaný vo veľkej nádhernej dekorovanej dvorane župného domu raut. K rautu boli veľmi vkusne dekorované a pripravené aj miestnosti susediace so župnou dvoranou.
K rautu bolo pozvaných asi 300 osôb. Pri raute odovzdávala deputácia košických výtvarných umelcov v čele so svojim seniorom Ludvíkom Csordákom, žiakom českého maliara Mařáka, pánu prezidentovi mapu, v ktorej bolo viacej než dvadsať prác košických umelcov.
Východoslovenské múzeum odovzdalo pánu prezidentovi a slečne dr. Alici Masarykovej prvé dva exempláre slávnostného listu, ktorý je pôvodným dielom grafika Króna. Pamätný list bude predávaný v prospech Červeného kríža.
Po dobu rautu koncertoval pred župným domom peší pluk č. 23. Za rautu boli prezidentovi predstavené čelné košické osobnosti a prezident s nimi pohovoril. Dlho sa rozprával s biskupom Fischerom-Colbriem (...), ďalej s dekanom právnickej akadémie prof. Hugom Baitnerom. (...).
Slovenský východ, 22. 9. 1921
TOMÁŠ ONDREJŠÍK
Zdroj:
https://kosice.korzar.sme.sk/c/22746386/kosice-pred-sto-rokmi-ked-sa-blizil-vlak-s-prezidentom-k-mestu-vzniesol-sa-aeroplan.html#storm_gallery_193075
Foto:
Vítanie prezidenta Masaryka v Košiciach
Zdroj: knižničný fond VKJB
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľu, de ty!?
-Čekam avtobus na zastavki...
-Ponahľaj sja...!
-Dobri, budu čekav fryškiše/skoriše....!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať