Lipový dom v Kružlove
Denný stacionár môžu využívať naši občania, ako aj občania okolitých obcí, aby v kolektíve prežili jeseň svojho života bez toho, aby obmedzovali svojich príbuzných v prípade nutnej starostlivosti.
Zriadiť domov pre seniorov, bol dlhodobým našim cieľom. Touto myšlienkou sme sa zaoberali takmer na každom obecnom zastupiteľstve. Chceli sme zriadiť domov, ktorý by zabezpečil každému nášmu občanovi, ktorý je odkázaný na pomoc iných, dôstojnú a príjemnú starobu a dodávať im potrebný pocit istoty a rodinnej atmosféry.
Preto prijatie a schválenie projektu, ktorý je jedinečný svojho druhu a to výstavba centra sociálnych služieb a nájomných bytov pre í seniorov nás veľmi potešilo.
Z bývalej budovy materskej školy vznikol areál, ktorý sa nachádza v peknom prírodnom prostredí, kde vládne pokojná, tichá atmosféra. Zrekonštruovaná budova spĺňala všetky predpoklady, aby sa stala domovom pre seniorov, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť a ktorí chcú dôstojne a plnohodnotne žiť svoj život.
Problém bezpečia a pokojnej staroby sa dá riešiť predovšetkým spolužitím seniorov v spoločenstve, ktoré je na jednej strane otvorené okoliu, na druhej strane vytvára oázu bezpečia a pokoja a práve týmto zariadením sa nám to celkom podarilo.
Lipový dom sme pripravili ako komunitné zariadenie s kapacitou 36-40 obyvateľov, kde na prvom nadzemnom podlaží môžu naši obyvatelia využívať sociálnu službu v zariadení pre seniorov a v dennom stacionári a na druhom nadzemnom podlaží je pre nich pripravených 12 nájomných bytov, ktoré boli skolaudované v júli 2014.
Pre seniorov, ktorí stratili schopnosť samostatného života vo svojom dome, byte alebo jeho príbuzní nemajú priestor potrebnej pomoci, v tomto Lipovom dome ponúkame priestor na život v nájomnom byte, ktorý je vybavený aj potrebnou pomocou a asistenciou a tak klient nemusí ešte vyhľadávať pobytové sociálne služby.
Jedinečnosť tohto zariadenia je práve v kombinácii sociálnych služieb a nájomného bývania, kde vzniká priestor pre plnohodnotný, dôstojný a bezpečný život seniorov v spoločenstve rovesníkov. Výhodou kombinácie nájomného bývania a viacerých sociálnych služieb v tomto Lipovom dome, je možnosť zostať naďalej žiť s priateľmi a známymi, aj keď sa zdravotný stav klienta podstatne zhorší.
Budúcnosť sociálnych služieb pre seniorov je v starostlivosti v prirodzenom prostredí seniora doma a poskytovanie kvalitných terénnych a ambulantných služieb sa stanú vo veľa prípadoch praktickou alternatívou pobytovej služby a to hlavne pre seniorov, ktorých odkázanosť to umožňuje. , ' ,
Veríme, že seniori, ktorí sa rozhodli pre akúkoľvek alternatívu pobytu v Lipovom dome, našli priestor pre svoj bezpečný, dôstojný a plnohodnotný život.
Ing. Jozef Kmec, starosta obce
Aktuality
Zobraziť všetkyDve percentá, jeden spoločný cieľ
Archív: Rodák z Podkarpatskej Rusi Mikuláš Popovič získal ocenenie Česká hlava
Rozhovor: Pešiak, ktorý objavil HIV
Vladyka Milan Lach SJ bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa Bratislavskej eparchie
Pozvánka na premiéru: Predavač dažďa / Продавач доджу
Lemkovia vytvárajú „Hołos“. O kultúre, ktorá nezanikla
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Instrukcyja pro nafukuvacyj matrac byla na 24 jazykoch svita napysana - Ne chosnujte na plavaňa vo voďi!
Lem po rusyňsky na ňim bylo dodatkovo napysane:
Kiď plavete, trymte sja!