NAJVÄČŠÍ VOJNOVÝ CINTORÍN NA SLOVENSKU SA NACHÁDZA VO VEĽKROPE
Cintorínu vo Veľkrope chcú dobrovoľníci vrátiť pôvodnú podobu
V týchto dňoch sme si pripomenuli 100. výročie od začiatku I. svetovej vojny. Tieto hrozné udalosti sa dotkli aj nášho regiónu. Svedčí o tom i najväčší vojnový cintorín z I. svetovej vojny v obci Veľkrop.
Vojnový cintorín vo Veľkrope je pozostatkom ťažkých bojov, ktoré v tomto priestore prebiehali v rokoch 1914 až 1915. Cintorín roky chátral. Obec však na jeho obnovu nemala peniaze. Je na ňom pochovaných takmer deväť tisíc vojakov. „Na ploche cintorína je pochovaných osemtisíc šesťstošesťdesiatdva vojakov s tým, že u väčšiny vojakov bohužiaľ ani nevieme ku ktorej armáde patrili,“ vysvetlil predseda Klubu vojenskej histórie Beskydy z Humenného Martin Drobňák, ktorý sa venuje obnove tohto cintorína. Prvú etapu začali v roku 2010. Podarilo a sa im vyčistiť samotnú plochu cintorína, ktorej veľkosť dosahuje úctyhodných 3 360 metrov štvorcových. Osadená bola dočasná informačná tabuľa, ktorá návštevníka informuje o histórii miesta, na ktorom sa nachádza. V apríli roku 2011 na ploche cintorína pracovali dobrovoľníci nielen zo Slovenskej republiky ale aj z Českej republiky, Poľska a Maďarska.
Cieľom brigády bolo odstrániť pne po stromoch a náletových drevinách, ktoré sa na ploche vojnového cintorína nachádzali. V júli 2011 pokračovalo odstraňovanie pňov a vďaka podpore Ministerstva vnútra SR sa začalo s výstavbou centrálnych chodníkov a s úpravou prvej štvrtiny vojnových hrobov. Podporu získali i od Ruského konzulátu a viacerých súkromných nadácií. „Cieľom našej práce je, upraviť vojnový cintorín do takej podoby, aby zodpovedal historickým náčrtom, ktoré máme k dispozícii, to znamená aby bola zachovaná tá myšlienka s ktorou bol vybudovaný,“ priblížil M. Drobňák. Cintorín je dokonca väčší ako ten na bratislavskom Slavíne. Dôvodom je i to, že do Veľkropa zvážali mŕtvych zo širokého okolia. „Podľa dobových máp sa nám podarilo zistiť, že neďaleko cintorína sa nachádzala úzkokoľajka, po ktorej boli dopravované ostatky vojakov zo širšieho okolia,“ dodal. Doposiaľ tam dobrovoľníci odpracovali tisícky hodín a preinvestovali tam viac než 30 tisíc. eur.
V STREDE CINTORÍNA PRIBUDNE PAMäTNÍK
Dominantou bude pamätník, ktorý sa bude nachádzať v strede cintorína. V týchto dňoch už pripravili miesto na jeho osadenie. „Bude vysoký zhruba šesť metrov a tento pamätník bude skladaný priamo na mieste. V tomto pamätníku budú znázornené dva kríže, jeden katolícky a druhý pravoslávny, ktoré znázorňujú bojujúce armády na oboch stranách, rakúsko-uhorskú a ruskú. Teda hlavne vojakov, ktorí sú na tomto mieste pochovaní,“ vysvetlil podpredseda Klubu vojenskej histórie Beskydy Roman Procházka.Rekonštrukciu cintorína by chceli dobrovoľníci ukončiť do konca budúceho roka.
(r)
Autor: Čorňáková
Aktuality
Zobraziť všetkyDve percentá, jeden spoločný cieľ
Archív: Rodák z Podkarpatskej Rusi Mikuláš Popovič získal ocenenie Česká hlava
Rozhovor: Pešiak, ktorý objavil HIV
Vladyka Milan Lach SJ bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa Bratislavskej eparchie
Pozvánka na premiéru: Predavač dažďa / Продавач доджу
Lemkovia vytvárajú „Hołos“. O kultúre, ktorá nezanikla
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Paraska upala i rozbyla soj pidborodu. No nyč strašne, mať iši druhu...