Nedožité 80-tiny literárneho vedca profesora Andreja Červeňáka

27.05.2012


Andrej Červeňák sa narodil 22. mája 1932 v rusínskej rodine v Šarišskom Štiavniku. Na základnú školu chodil vo svojej rodnej obci. Ako 12 ročný chlapec postúpil na gréckokatolícke cirkevné gymnázium v Prešove. Tam maturoval v roku 1953 a potom pokračoval v štúdiu slovenčiny a ruštiny na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po skončení vysokoškolských štúdií v roku 1958 prednášal ruskú literatúru na Vysokej škole pedagogickej a neskôr na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove. Ako mladý, ambiciózny a perspektívny pracovník bol vymenovaný za prodekana fakulty pre vedeckú prácu. V roku 1969 pri preberaní knižného daru zo ZSSR (vo fakultnej knižnici), v rámci ďakovnej reči povedal: „knigy da, tanky net.“ Za to bol uvoľnený z fakulty.

 Od 1971 do 1977 roku pracoval ako lektor vo východoslovenských divadlách v Prešove a Košiciach. Od roku 1977 pôsobil na Pedagogickej fakulte, tentoraz na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, v pôvodnej profesii, prednášateľa teórie dejín ruskej literatúry a zároveň bol vedúcim katedry ruského jazyka a literatúry. V priebehu pedagogickej činnosti získal vedecké hodnosti doktora filozofie, kandidáta vied, doktora vied a pedagogické hodnosti docenta a profesora. Zomrel 11. februára 2012 v Nitre, kde je aj pochovaný.

Z vedeckých radov odišiel vysokoškolský pedagóg, literárny vedec, člen Spolku slovenských spisovateľov, nositeľ viacerých významných ocenení, medzi ktorými je aj Medaila A. S. Puškina udelená prezidentom Ruskej federácie a Rad Ľudovíta Štúra prevzatý z rúk prezidenta Slovenskej republiky. Autor mnohých monografií a editor literárno-vedných zborníkov, jeden z vedúcich predstaviteľov Asociácie rusistov Slovenska, významný predstaviteľ medzinárodnej rusistiky posledných desaťročí.

Celý svoj život zasvätil literatúre a humanizmu. Svojou tvorivou a bohatou činorodou prácou i osobným príkladom nám ukázal cestu dobrého nažívania veľkých i malých národov. Bol podpredsedom svetovej rady Združenia slovanskej vzájomnosti. Profesor Andrej Červeňák je autorom 22 samostatných vedeckých publikácií o problémoch ruskej a slovenskej literatúry, 24 zborníkov edícií Život a dielo súčasných slovenských spisovateľov, ktorých je editorom i spoluautorom, 42 zborníkov o problémoch literatúry a kultúry, 11 ročníkov Almanachu v Nitra a viac ako 300 štúdií odborného charakteru. Patril do avantgardnej generácie, ktorá ani na chvíľu neodstúpila od svojej životnej línie humanizmu. Svojim hľadaním prispel k prekonaniu sociologizujúcich obmedzení a nabádal k zvýšenému záujmu literárnej vedy o biologické a duchovné konštanty človeka. Svojim citlivým a umeleckým spôsobom odkrýval a zobrazoval vo svojej tvorbe tajomstvá mnohotvárnej ľudskej duše. Hľadal a vždy našiel motív dobrého ľudského konania.

Pán profesor Červeňák, hoci bol v slovanskom svete uznávaný ako vedec, do smrti sa nezmieril s tým, že musel odísť z kolísky ruskej inteligencie, Prešova. Poznal svoj hodnotový rebríček, bojoval za slobodu slova a neprijal diktát socialistického realizmu zo strany ideológie totalitnej moci. Normalizátorom 70-tych rokov odpustil a rád sa vracal do Prešova. Mal tajné želanie, osláviť svoju 80-tku v Prešove, v kruhu svojich krajanov. Žiaľ 80-tky sa nedožil.

Jeden z odkazov profesora Červeňáka pre nás je, že človek človeku má robiť len dobro.  

Ján Baka
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor

Michal Pavlišinovič Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Žviduje sja dochtor chvoroho ujka Vasyľa:
-A v noči ste hoden spaty?
-Hej, rachuju do trjoch i zaspavam...
-Jak to, furt lem do trjoch...?
-Dakoly, i do piv četvertoj...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať