Nedožité 80-tiny literárneho vedca profesora Andreja Červeňáka
Andrej Červeňák sa narodil 22. mája 1932 v rusínskej rodine v Šarišskom Štiavniku. Na základnú školu chodil vo svojej rodnej obci. Ako 12 ročný chlapec postúpil na gréckokatolícke cirkevné gymnázium v Prešove. Tam maturoval v roku 1953 a potom pokračoval v štúdiu slovenčiny a ruštiny na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po skončení vysokoškolských štúdií v roku 1958 prednášal ruskú literatúru na Vysokej škole pedagogickej a neskôr na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove. Ako mladý, ambiciózny a perspektívny pracovník bol vymenovaný za prodekana fakulty pre vedeckú prácu. V roku 1969 pri preberaní knižného daru zo ZSSR (vo fakultnej knižnici), v rámci ďakovnej reči povedal: „knigy da, tanky net.“ Za to bol uvoľnený z fakulty.
Od 1971 do 1977 roku pracoval ako lektor vo východoslovenských divadlách v Prešove a Košiciach. Od roku 1977 pôsobil na Pedagogickej fakulte, tentoraz na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, v pôvodnej profesii, prednášateľa teórie dejín ruskej literatúry a zároveň bol vedúcim katedry ruského jazyka a literatúry. V priebehu pedagogickej činnosti získal vedecké hodnosti doktora filozofie, kandidáta vied, doktora vied a pedagogické hodnosti docenta a profesora. Zomrel 11. februára 2012 v Nitre, kde je aj pochovaný.
Z vedeckých radov odišiel vysokoškolský pedagóg, literárny vedec, člen Spolku slovenských spisovateľov, nositeľ viacerých významných ocenení, medzi ktorými je aj Medaila A. S. Puškina udelená prezidentom Ruskej federácie a Rad Ľudovíta Štúra prevzatý z rúk prezidenta Slovenskej republiky. Autor mnohých monografií a editor literárno-vedných zborníkov, jeden z vedúcich predstaviteľov Asociácie rusistov Slovenska, významný predstaviteľ medzinárodnej rusistiky posledných desaťročí.
Celý svoj život zasvätil literatúre a humanizmu. Svojou tvorivou a bohatou činorodou prácou i osobným príkladom nám ukázal cestu dobrého nažívania veľkých i malých národov. Bol podpredsedom svetovej rady Združenia slovanskej vzájomnosti. Profesor Andrej Červeňák je autorom 22 samostatných vedeckých publikácií o problémoch ruskej a slovenskej literatúry, 24 zborníkov edícií Život a dielo súčasných slovenských spisovateľov, ktorých je editorom i spoluautorom, 42 zborníkov o problémoch literatúry a kultúry, 11 ročníkov Almanachu v Nitra a viac ako 300 štúdií odborného charakteru. Patril do avantgardnej generácie, ktorá ani na chvíľu neodstúpila od svojej životnej línie humanizmu. Svojim hľadaním prispel k prekonaniu sociologizujúcich obmedzení a nabádal k zvýšenému záujmu literárnej vedy o biologické a duchovné konštanty človeka. Svojim citlivým a umeleckým spôsobom odkrýval a zobrazoval vo svojej tvorbe tajomstvá mnohotvárnej ľudskej duše. Hľadal a vždy našiel motív dobrého ľudského konania.
Pán profesor Červeňák, hoci bol v slovanskom svete uznávaný ako vedec, do smrti sa nezmieril s tým, že musel odísť z kolísky ruskej inteligencie, Prešova. Poznal svoj hodnotový rebríček, bojoval za slobodu slova a neprijal diktát socialistického realizmu zo strany ideológie totalitnej moci. Normalizátorom 70-tych rokov odpustil a rád sa vracal do Prešova. Mal tajné želanie, osláviť svoju 80-tku v Prešove, v kruhu svojich krajanov. Žiaľ 80-tky sa nedožil.
Jeden z odkazov profesora Červeňáka pre nás je, že človek človeku má robiť len dobro.
Ján Baka
Aktuality
Zobraziť všetkyDve percentá, jeden spoločný cieľ
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Žviduje sja dochtor chvoroho ujka Vasyľa:
-A v noči ste hoden spaty?
-Hej, rachuju do trjoch i zaspavam...
-Jak to, furt lem do trjoch...?
-Dakoly, i do piv četvertoj...!
