OSRS vyhlásil súťaž o najkrajšiu fotografiu rusínskej dediny


Okrúhly stôl Rusínov Slovenska vyhlásil rok 2020 za Rok rusínskej dediny. Hoci vďaka pandémii sa mnohé aktivity, v rámci ktorých bola naplánovaná propagácia rusínskych obcí medzi Rusínmi, ale aj majoritným obyvateľstvom nebudú môcť realizovať, ďalšie budú realizované bez zmien.

Ide hlavne o aktivity v online priestore, ktoré si dal Okrúhly stôl Rusínov Slovenska do svojho akčného plánu. Takou je aj súťaž, v rámci ktorej sa bude hľadať najkrajšia fotografia rusínskej dediny. Súťažiť sa bude celý rok 2020 a vyhlásenie finálových výsledkov podľa hodnotenia poroty bude vo februári budúceho roku.

Prípravy na sčítanie

Cieľom Okrúhleho stola Rusínov Slovenska je motivovať príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny na Slovensku, aby sa zapojili do súťaže a prostredníctvom súťažných fotografií odprezentovali prírodné, materiálne či historické pamiatky a zaujímavosti vybranej obce, v ktorej žije početná komunita Rusínov.

Prostredníctvom súťaže chce rusínska platforma motivovať Rusínov, aby sa zároveň prihlásili k svojim koreňom, svojmu pôvodu. Pozitívnym výstupom súťaže bude aj propagácia nielen väčších a úspešných rusínskych obcí, no rovnako tak aj menších a menej známych dedín a ich zaujímavostí, ktoré si taktiež zaslúžia pozornosť spoločnosti. Upozorňovanie na rusínske obce na území Slovenska má byť prepojené aj so sčítaním obyvateľov, ktoré bude na území Slovenska v roku 2021.

Súťaž v piatich etapách

Súťaž o najkrajšiu fotografiu bude mať päť etáp. V prvých štyroch etapách budú prebiehať čiastkové súťaže zamerané na štyri ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima. Tieto etapy majú svoje termíny, v rámci ktorých je potrebné zaslať organizátorom tematickú fotografiu z rusínskej obce.

Fotografia by mala zachycovať konkrétnu rusínsku obec na Slovensku, prípadne jej chotár, prírodu, historické pamiatky, ľudí atď., teda všetko, čo sa autorovi spája s rusínskou dedinou. Po každej etape bude prebiehať hlasovanie ľudí na facebookovej stránke Okrúhleho stola Rusínov Slovenska Rusíni na Slovensku, a taktiež bude najlepšiu fotografiu daného ročného obdobia hodnotiť trojčlenná porota.

Do piatej etapy - finále, postúpia z každej etapy štyri fotografie. Tri z nich vyberajú členovia poroty a štvrtou bude fotografia, ktorá v hlasovaní na sociálnej sieti Facebook získa v presne určenom čase najväčší počet Páči sa mi to. Vo finále bude porota spomedzi najlepších fotografií jednotlivých etáp vyberať TOP fotografie.

Fotofrafie budú hodnotiť profesionáli

Súťaž, v rámci ktorej môžu súťažiaci získať hodnotné vecné ceny, budú mať v rukách profesionálni fotografi, ktorých oslovil Okrúhly stôl Rusínov Slovenska – Ján Štovka, Stanislav Mihálik a Ján Saloň.

Ján Štovka je umelecký fotograf s rusínskymi koreňmi v obci Roškovce. Je držiteľom najvyššieho európskeho titulu pre profesionálnych fotografov, ktorý udeľuje The Federation of European Photographers /FEP,/ podpredsedom Asociácie profesionálnych fotografov SR /APFSR/, laureátom množstva prestížnych svetových ocenení. Práce mal publikované v Európe, Amerike, Austrálii a Ázii, robí prednášky na medzinárodných fotografických fórach. Venuje sa prevažne, komerčnej, divadelnej, portrétnej a krajinárskej fotografii. Koncom roka 2019 predstavil svoj posledný projekt “rock na dzedzine” v spolupráci s FS Šarišan a množstvom známych slovenských umelcov.

Druhým členom poroty je Stanislav Mihálik. Taktiež je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR, prevádzkuje profesionálny fotoateliér v Prešove. Venuje sa komerčnej, portrétnej, rodinnej a krajinárskej fotografii. Ako člen poroty – rozhodca, reprezentuje Slovensko na World Photografic Cup. Organizuje výstavy a vzdelávanie v oblasti fotografie a pôsobí ako lektor na Univerzite tretieho veku. Intenzívne sa venuje realizácii umeleckej tlače fotografií a výrobe obrazov.
Ján Saloň, ktorý dopĺňa trojicu porotcov, je úspešný a niekoľkými titulmi ocenený fotograf z rusínskej obce Jarabina. Popri svadobnej fotografii sa venuje foteniu už 11 rokov. Ako on sám uvádza, k foteniu ho priviedla krása nášho okolitého sveta a má to šťastie, že ho dni s fotoaparátom v ruke napĺňajú

Pravidlá na stránke OSRS

Celý štatút súťaže о najkrajšiu fotografiu rusínskej dediny, s harmonogramom, kontaktom, kde je potrebné súťažné fotografie zaslať, ale i parametrami, ktoré musí fotografia spĺňať, môžu záujemcovia nájsť na oficiálnej stránke Okrúhleho stola Rusínov Slovenska www.okruhly-stol.sk.

Peter Medviď, tlačový hovorca OSR

Viac informácií: www.okruhly-stol.sk, www.facebook.com/OkruhlyStolRusinovSlovenska/
 
>> späť
 

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Dvomi maleňky chlopci u avtobusi.
-Ťiko maš lokiv?
-Štili a ty?
-Ne znam...
-Bolovičku pješ?
-Ňi...
-Kulyš?
-Ňi...
-Z ďivkami huľjaš?
-Ňi...
-Ta poťim maš tly loky...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať