Prečo vypukla prvá svetová vojna?
Svet na začiatku 20. storočia bol zložitý a rozdelený na sféry vplyvu. Prinášame vám schému komplikovaných vzťahov aj dôvodov, ktoré prispeli k vzniku prvej svetovej vojny.
1.V Európe rastie nacionalizmus
Objavuje sa so vznikom nových národných štátov. So zjednotením Nemecka v roku 1871 a Talianska prichádzajú nové mocenské ambície.
Napriek tomu, že Nemecko sa rýchlo stáva po USA druhým štátom s najsilnejším hospodárstvom a v 19. storočí neprehrá jedinú vojnu, kolónie sú už dávno rozdelené medzi starými hráčmi.
Keď v roku 1888 nastúpi na trón nemecký cisár Wilhelm II., rýchlo sa zbaví dovtedajšieho úspešného kancelára Otta von Bismarcka a chce robiť politiku sám.
Záujem má najmä o africké kolónie – na prelome storočí má vplyv v Togu, Kamerune či v Oceánii, v porovnaní s Veľkou Britániou alebo s Francúzskom je to však iba zlomok. Štát investuje všetky sily do ťažkého priemyslu, zbrojárstva a armády.
„Teritoriálny pud, keď veľké krajiny chcú byť ešte väčšími, je v dejinách prítomný odjakživa. Ideológiou nacionalizmu a vzniku veľkého Srbska, veľkého štátu, boli posadnutí nakoniec aj sarajevskí teroristi,“ hovorí Dušan Kováč z Historického ústavu SAV.
2.Staré mocnosti sa obávajú, že stratia svoj vplyv
Veľká Británia len s nevôľou sledovala nemeckú rozpínavosť a snahu o vybudovanie masívnej flotily, čo pociťovala ako priame ohrozenie svojho prvenstva na mori. Francúzsko zasa túžilo po návrate Alsaska a Lotrinska, o ktoré prišli v prusko-francúzskej vojne v roku 1871.
Obe krajiny boli zároveň najväčšími koloniálnymi panstvami a celkom logicky sa obávali aj o svoje nadobudnuté dŕžavy, na ktoré by si Nemecko mohlo robiť nárok.
3.Svet je rozdelený na dva vojenské bloky
Už v roku 1879 vzniká dvojspolok medzi Rakúsko-Uhorskom a Nemeckom, ktorý nahrádza dovtedajší spolok troch cisárov, v ktorom mocnosti spolupracovali aj s Ruskom.
Naopak dvojspolok mal byť zmluvou o vzájomnej pomoci pri prípadnom konflikte s Ruskom, veľmoci mali totiž spoločný záujem o získanie nadvlády nad Balkánom.
O dva roky neskôr sa pakt rozrástol aj o Taliansko, ktoré sa pridalo k Nemecku a Rakúsko-Uhorsku pre konflikt, ktorý malo s Francúzskom o vplyv v Tunisku.
Rusko a Francúzsko sa obávali vojny zo strany nového zoskupenia, utvorili dvojdohodu a dohodli sa, že v prípade útoku trojspolku sa budú vzájomne brániť.
Francúzsko sa obáva najmä o svoje kolónie, Rusko má podobne ako nepriateľské Rakúsko-Uhorsko záujmy na Balkáne, svoj vplyv by chceli rozšíriť aj na Blízky východ. Rusov tiež zaujímajú čiernomorské úžiny.
Veľká Británia sa z obavy pred nemeckým zbrojením pridala k Francúzsku a Rusku v roku 1907 – vznikla Dohoda.
4.Balkán
Rozbuškou sa stala medzinárodná situácia na Balkáne, kde viedli balkánske národy národnooslobodzovacie boje proti zvyškom tureckej nadvlády.
Všetko však skomplikovalo aj to, že o Balkán prejavili záujem viaceré veľmoci – Nemecko, Rusko aj Rakúsko-Uhorsko. Práve tu videla stará a nepružná monarchia príležitosť na ďalšie rozširovanie sféry svojho vplyvu.
Bosnu a Hercegovinu, ktorá dovtedy pripadala osmanskému Turecku, malo podľa Berlínskeho mieru z roku 1878 Rakúsko-Uhorsko spravovať, namiesto toho si ich však k sebe v roku 1908 násilne pripojilo.
Balkán už od roku 1912 zmietala balkánska vojna. Viaceré balkánske štáty – Bulharsko, Srbsko, Čierna Hora a Grécko sa zjednotili, začali bojovať proti Turecku, ktoré porazili. Oslobodili Macedónsko a Tráciu.
Bulharsko však nebolo s výsledkom spokojné, preto v roku 1913 napadlo Srbsko.
K Srbsku sa zasa pridali ostatné balkánske štáty a dokonca aj Turecko. Bulharsko, samozrejme, skončilo s fatálnou porážkou. Vášne na Balkáne rozdúchavalo aj Nemecko.
5.Atentát na následníka trónu Rakúsko-Uhorskej monarchie
Historici sa zhodujú, že nejde o príčinu v pravom slova zmysle, pretože samotné zavraždenie arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky sa stalo v napätej Európe iba vhodnou zámienkou na vojenskú akciu.
Ultimátum, ktoré dalo Rakúsko-Uhorsko Srbsku, obsahovalo také prísne a ponižujúce podmienky, že bolo jasné, že ich nemôže prijať. Začalo sa odpočítavanie do Veľkej vojny.
Soňa Gyarfašová
Zdroj: http://www.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=7300887
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Ty sja mi barz micno ľubyš. Choču od tebe problem...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať