Prečo z Domaše vypúšťajú tak veľa vody? Malo to byť inak, tvrdia starostovia
Robia si kampaň, bráni sa úradník Benko.
DOMAŠA, PREŠOV. Nízka hladina vodnej nádrže je počas aktuálnej letnej sezóny top témou na Domaši.
Starostovia obcí z okolia priehrady vinia za tento stav štátneho úradníka.
Podľa nich je chyba v tom, že vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu (OÚ) v Prešove Miroslav Benko (Smer-SD) prerušil a následne zastavil konanie o novom manipulačnom poriadku.
Preto sa z Domaše podľa nich vypúšťa priveľa vody.
Starostovia: Môže za to jeden úradník
„Dnešný stav hladiny vody v Domaši je vizitkou rozhodnutia jedného štátneho úradníka. Všetky obce z okolia Domaše - Bžany, Turany nad Ondavou, Nová Kelča, Holčíkovce, Kvakovce, Malá Domaša a Slovenská Kajňa - počnúc dnešným dňom (23. 7. - pozn. red.) spúšťajú informačnú kampaň ohľadom manipulácie s vodou v Domaši. Čo a kto stojí za dnešnou situáciou? Kde je minister životného prostredia Ján Budaj?“ informovali starostovia aj prostredníctvom organizácie cestovného ruchu.
Podľa starostov jediná firma, ktorá bola proti novému manipulačnému poriadku na Domaši, bola TP2, s. r. o., ktorá pôsobí v areáli firmy bývalého štátneho podniku Chemko Strážske a prevádzkuje odkalisko Poša.
„Ak by sa znížilo vypúšťanie vody z Domaše, na rieke Ondava by pod odkaliskom Poša mohla vzniknúť vážna ekologická katastrofa podobná tej, aká je dnes na rieke Slaná. Rieka Ondava by bola mŕtva. Zodpovedným osobám by mohli hroziť nielen vysoké sankcie, ale aj trestnoprávna zodpovednosť za znečistenie životného prostredia. Aj to môže byť dôvodom, prečo spoločnosť TP2, s. r. o., žiadala, aby sa prerušilo konanie o novom manipulačnom poriadku pre Domašu, lebo sa obávala, že sa na dolnom toku zhorší kvalita vôd," dodali starostovia.
„Idú komunálne voľby a starostovia chcú vinu hodiť na niekoho iného, že je takýto stav. Ešte k tomu je extrémne suchý rok. Nezmyselne ma ohovárajú a pán starosta Kvakoviec (Radovan Kapraľ, nezávislý - pozn. red.) vôbec nemá pravdu, no sú to jeho metódy práce,“ reagoval atakovaný štátny úradník a zároveň poslanec mesta Prešov i Prešovského samosprávneho kraja Miroslav Benko na informačnú kampaň, ktorú začali starostovia na čele s Kapraľom.
Benko tvrdí, že podľa zákona nemohol postupovať inak, než postupoval.
Odbor zastavil podľa jeho slov vodoprávne konanie v roku 2020 s tým, že Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vypracuje dopadovú štúdiu.
„Do dnešného dňa štúdia vypracovaná nie je. Inak postupovať sme nemohli, lebo sa prihlásili viacerí účastníci konania v stanovenej lehote a vyjadrili sa k manipulačnému poriadku,“ konštatoval.
Čaká na štúdiu
Podľa neho nešlo len o firmu TP2, prevádzkujúcu odkalisko Poša, ale aj o spoločnosť Bukocel, Okresný úrad Košice, Slovenské elektrárne a Slovenský rybársky zväz.
„Na základe oznámenia o začatí konania požiadali o priznanie postavenia účastníka ešte viaceré subjekty, bolo ich necelých tridsať, vrátane obcí. Chceme rozhodnúť korektne a objektívne, a nie v prospech len jednej strany. S vypracovaním štúdie by boli všetci spokojní, lebo tá by rozhodla, aký režim by sa nastavil,“ uviedol Benko.
Podľa jeho slov sa na konaní o manipulačnom poriadku všetci zainteresovaní dohodli, že správca vodnej nádrže, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), a. s., vypracuje prietokovú štúdiu, ale že tak za dva roky nespravil.
Pôvodnú štúdiu okresný úrad zamietol
Podľa hovorcu SVP Mariána Bocáka podnik podal ešte v roku 2019 na základe pozorovaní vypracovaný návrh nového manipulačného poriadku vodnej nádrže Veľká Domaša, v ktorom bol zohľadnený znížený odtok z nádrže.
„Avšak po pripomienkach užívateľov pod vodnou stavbou bol okresným úradom zamietnutý, resp. pozastavený, s tým, že je potrebné vypracovať štúdiu, ktorá by potvrdila náš návrh,“ konštatoval Bocák.
Konkretizoval, že bezprostredne po zamietnutí bol v odvolacom konaní zo strany užívateľov vodnej stavby z okolia Domaše, teda predovšetkým starostov, podaný podnet na prokuratúru, aby bol zohľadnený návrh SVP.
Prokurátor spis vrátil okresnému úradu.
Vodohospodári o stave novej štúdie
To bolo podľa vodohospodárov dôvodom zdržania.
„Až po tejto skutočnosti - keďže sme čakali jej potvrdenie a v záujme hospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami - sme vyhlásili verejné obstarávanie na zhotoviteľa štúdie,“ povedal Bocák.
Štúdia je „v súčasnosti v realizácii a jej závery budú zrejme pravdepodobne do konca leta“.
Stane sa súčasťou opakovaného podania návrhu na nový manipulačný poriadok a bude zohľadňovať aktuálny stav a potreby.
Zastavenie konania považuje za najlepšie rozhodnutie
Vedúci odboru Benko konštatoval, že počká na štúdiu a následne zvolá konanie.
Ak štúdia potvrdí, že manipulačný poriadok treba upraviť a zmeniť, tak s tým nebude mať problém, tvrdí.
Ako podotkol, nateraz rozhodnúť nemohol, keďže je zastavené konanie, lebo sa doň prihlásili viacerí účastníci.
„Odbor starostlivosti o životné prostredie nemôže rozhodnúť v prospech napríklad desiatich subjektov a iných nebrať do úvahy. Tak sme zastavili konanie, aby sme boli objektívni, s podmienkou vypracovania štúdie. Bolo to najlepšie rozhodnutie, aby v rukách bola štúdia. Potom už nikto nebude môcť polemizovať, či to je dobré a či pozeráme len na jednu stranu. Verím, že to už každý pochopí,“ zdôraznil.
Podľa jeho slov sa menej vody nemôže "vypúšťať kvôli životu vo vode a subjektom", ako aj pre vysoké teploty.
Aké vidí riešenie?
„Rozhodujúcim krokom bude v našom prípade vypracovanie odbornej štúdie zo strany SVP, ktorá by mala preukázať, ako sa vysporiadať s problematikou vodného hospodárstva na vodárenskej nádrži Veľká Domaša aj v súvislosti s klimatickými zmenami, ktoré sú síce globálne, no ako všetci vidíme, na celom Slovensku a vo svete veľmi reálne,“ zopakoval vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie OÚ v Prešove.
Zdôraznil, že odbor ešte nerozhodol, a už vôbec nie v prospech spoločnosti TP2.
Túto interpretáciu zo strany starostov, na čele s Kapraľom z Kvakoviec vo Vranovskom okrese, označil za nezmysel.
Michal Frank, redaktor
Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22981809/preco-z-domase-vypustaju-tak-vela-vody-malo-to-byt-inak-tvrdia-starostovia.html
Foto:
Nízky stav hladiny vody v zátoke nádrže Domaša.
autor: Michal Frank
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Mudrota ujka Vasyľa:
-Kiď chočeš spoznaty čolovika, ne sluchaj, što o ňim hvarjať druhy, posluchaj radšej, što vin hvaryť o druhych..

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať