Rusíni dobyli Bratislavský hrad
Vo výstavných priestoroch Bratislavského hradu, ktoré v súčasnosti spravuje Slovenské národné múzeum (ďalej SNM), sa 2.11.2012 uskutočnilo otvorenie výstavy Rusíni dvoch známych fotografov nášho regiónu Tomáša Leňa a Jozefa Ondzika v rámci prestížneho európskeho festivalu – Mesiac fotografie, Bratislava 2012. Výstavu organizuje Stredoeurópsky dom fotografie v spolupráci so SNM v Bratislave, SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove a so Združením inteligencie Rusínov Slovenska. O rozhovor sme požiadali jedného z dvojice uvedených autorov, Tomáša Leňa.
Naši čitatelia sa už pred niekoľkými týždňami dozvedeli, že sa táto mimoriadne významná udalosť z hľadiska prezentácie časti rusínskej kultúry v Bratislave chystá práve v čase úcty Pamiatky zosnulých, kedy celé Slovensko putuje z jedného konca na druhý. Nebáli ste sa, že to môže ovplyvniť návštevnosť? Ako to vlastne dopadlo?
Naozaj sme mali obavy, že tento termín, ktorý nám určil organizátor festivalu, môže ovplyvniť návštevnosť na vernisáži. Dopadlo to však nad naše očakávania. Výstavný priestor sa zaplnil takmer do posledného miesta. Na vernisáži sa stretli najvýznamnejšie osobnosti českej a slovenskej fotografickej scény, kritici a kurátori fotografie, ako aj riaditelia SNM na čele s jeho generálnym riaditeľom PaedDr. Rastislavom Púdelkom. Čo ma zvlášť potešilo, prišli aj mnohí Rusíni. Veď táto výstava je o nich a prezentuje hodnoty, ktoré tvoria súčasť ich života.
S akou odozvou ste sa stretli u odborníkov a laickej verejnosti?
Nechcem, aby to vyznelo neskromne, preto si dovolím ich citovať, aby si úsudok urobil čitateľ sám:
Prof. Václav Macek (riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie a festivalu Mesiac fotografie v Bratislave) :
„Dlhoročný fotografický projekt RUSÍNI autorov Tomáša Leňa a Jozefa Ondzika je dôkazom toho, že aj na Slovensku máme fotografov, ktorých diela sa pokojne môžu prezentovať vedľa dokumentaristov takého svetového formátu, ako Robert Capa alebo Lewis Hine.“
Aurel Hrabušický (kurátor zbierky fotomédií Slovenskej národnej galérie v Bratislave) :
„V prípade „Rusínov“ Leňa a Ondzika je až po odstupe času zrejmé, o aký monumentálny projekt ide. Tento fotografický materiál dohromady vytvára niečo mimoriadne, niečo, čo v histórii slovenskej fotografie prekonáva len málokto. Azda len Martin Martinček v niektorých svojich cykloch, možno ešte Tibor Huszár.“
Prof. Jindřich Štreit (významný český fotograf a pedagóg) :
„To co jste dokázali, je jednoduše výborné. Důležité je také to, že jste o Rusínech vydali fotografickou publikaci. To je skutečne moc důležité.“
Prof. Ľubo Stacho (fotograf a pedagóg na VŠVU v Bratislave):
„Je to pozoruhodné, čo ste dokázali, oslovili ma vaše fotografie, celá výstava má silný emocionálny náboj a hlboký intelektuálny rozmer a veľmi sa mi páči.“
Už pred začiatkom výstavy nás milo pozdravila z Londýna svetoznáma fotografka českého pôvodu žijúca v Londýne, Markéta Luskačová, ktorá tiež niekoľko rokov fotografovala Rusínov v dedine
Šumiac: „V duchu jsem s vámi, držím vám palce a pozdravuji vás nastokrát.“
A ako reagovali prítomní Rusíni?
Rozprával som s niekoľkými Rusínmi z východného Slovenska. Jedna slečna na fotografii spoznala svoju mamu za mlada a bola veľmi dojatá, pretože jej babka z obce Ruské práve pri vysídľovaní zomrela. Iní videli vo vystavených fotografiách impulz k spomienkam, k návratu k vlastným koreňom.
Dokedy potrvá výstava?
Zvyčajne trvá mesiac. Hlavní organizátori výstavy však vzhľadom na jej dôležitosť predĺžili jej trvanie až do 31. januára 2013. Boli by sme radi, keby si našli cestu na Bratislavský hrad aj ďalší Rusíni. Veď my sme im venovali takmer tri desiatky rokov zo svojho života a oni, naopak, nás obohatili veľkou témou, sympatiami, kamarátstvom, poznaním ich jedinečných tradícií.
/to,jo/
Aktuality
Zobraziť všetkyDve percentá, jeden spoločný cieľ
Archív: Rodák z Podkarpatskej Rusi Mikuláš Popovič získal ocenenie Česká hlava
Rozhovor: Pešiak, ktorý objavil HIV
Vladyka Milan Lach SJ bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa Bratislavskej eparchie
Pozvánka na premiéru: Predavač dažďa / Продавач доджу
Lemkovia vytvárajú „Hołos“. O kultúre, ktorá nezanikla
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ujko Vasyľ:
- stoľiťa - 100 rokiv
- dekada - 10 rokiv
- pjaťričnycja - 5 rokiv
- vična ľubov - 2 tyždňi
- vecej už ne pju - 2 dňi...