Rusínska dedina očami detí


Okrúhly stôl Rusínov Slovenska združuje predstaviteľov rusínskych organizácií, starostov obcí a aktivistov v oblasti rusínskeho ruchu na Slovensku. Rok 2020 vyhlásil za Rok rusínskej dediny a v rámci neho pripravil aktivity, do ktorých chce zapojiť širokú verejnosť a spopularizovať menšie či väčšie obce, kde žijú príslušníci rusínskej národnostnej menšiny. Aktuálne prebieha výtvarná súťaž pre deti a súťaž o najkrajšiu fotografiu rusínskej dediny.

Výtvarná súťaž pre deti

Do 15. novembra 2020 majú deti materských škôl a žiaci základných škôl príležitosť zapojiť sa do výtvarnej súťaže. Práve prostredníctvom umeleckej tvorby chceme motivovať aj našich najmenších a pozitívne ich inšpirovať k tomu, aby vyjadrili svoj postoj a cítenie k rusínskemu národu a uvedomili si svoje korene. Deti sa môžu do súťaže zapojiť v rámci materských a základných škôl, ktoré navštevujú.

Vo svojich výtvarných prácach môžu ľubovoľnou technikou zobraziť, ako vidia rusínsku dedinu. Prezentovať môžu prírodné, hmotné či historické pamiatky a zaujímavosti vybranej obce, no rovnako aj emócie a ľudí – rodičov, súrodencov či starých rodičov. Jednoducho niečo, čo sa im bezprostredne s rusínskou dedinou spája.

Výtvarná súťaž prebieha v troch vekových kategóriách a troch etapách – školské, okresné a celoslovenské kolo. Do celoslovenského kola postúpia tri práce z každej kategórie z každého okresu. Rozhodovať o víťazných prácach bude trojčlenná odborná porota v zložení: Andrej Smolák, Anna Gajová a Marcela Ruňaninová. Autori víťazných prác budú odmenení vecnými cenami, no detské dielka budú zároveň prezentované aj verejnosti. Víťazov výtvarnej súťaže pre deti spoznáme 7. decembra 2020.

Rusínska dedina objektívom fotoaparátu

Druhá aktivita prebieha počas celého roka – súťaž pre milovníkov fotografie – profesionálov aj amatérov. Súťaž o najkrajšiu fotografiu rusínskej dediny má podobné poslanie ako výtvarná súťaž pre deti, a to popularizovať rusínske dediny, motivovať Rusínov, aby sa prihlásili ku svojim koreňom a boli hrdí na svoj národ. Súťaž prebieha v štyroch etapách, a to jar, leto, jeseň a zima.

Aktuálne sa ľudia môžu zapojiť do tretej etapy a prihlásiť do súťaže fotografie s motívom jesene cez e-mailovú adresu: fotosutaz@rusyny.org. Jeden súťažiaci môže do jednej etapy poslať najviac 3 fotografie do 30. októbra 2020. Následne bude prihlásené fotografie hodnotiť odborná porota, ktorá do veľkého finále posunie tri najlepšie z nich. Jedna fotografia postúpi do finálne na základe verejného hlasovania ľudí na stránke na sociálnej sieti Facebook. Výsledky celoročnej súťaže o najkrajšiu fotografiu rusínskej dediny spoznáme 19. februára 2021.

Príprava na sčítanie obyvateľstva 2021

Nielen týmito aktivitami sa Okrúhly stôl Rusínov Slovenska pripravuje na kampaň ku nadchádzajúcemu Sčítaniu obyvateľstva, domov a bytov, ktoré nás čaká v roku 2021. Prostredníctvom jednoduchého, ale veľavravného odkazu SME RUSYNY, ktorý sa bude od októbra v rôznych formách objavovať v médiách, chce Rusínov na Slovensku motivovať, aby si pri blížiacom sa sčítaní obyvateľstva zapísali rusínsku národnosť, rusínsky materinský jazyk a gréckokatolícke či pravoslávne vierovyznanie. Autori kampane chcú prezentovať nielen známe rusínske osobnosti, ale aj obyčajných ľudí, pre ktorých byť Rusínom je niečo prirodzené a nehanbia sa ku svojim koreňom prihlásiť aj verejne.

Viac informácií o aktivitách OSRS nájdete na FB stránke: Русины на Словакії / Rusíni na Slovensku.

Zdroj: www.okruhly-stol.sk
 
>> späť
 

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

-Marča mi zaklykala už rano. Plakala. Vyznala sja mi zo svojoho čuťťa, ľubvi ku mi. A ja molčal... Molčal jem i spomynal..., de lem jem dal druhu ponožku...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať