Výnimočný umelec, výnimočná kniha
HUMENNÉ. Symbolicky, na Nový rok podľa juliánskeho kalendára, minulý štvrtok, bola vo Vihorlatskom múzeu za účasti niekoľko desiatok prizerajúcich uvedená do života výnimočná kniha, monografia insitného maliara Michala Sirika (1925 - 2012), rodáka zo Sterkoviec pri Medzilaborciach. Stoštyridsaťstranová publikácia prezentuje nielen 85 reprodukcií diel tohto mimoriadne nadaného ľudového umelca, ale i biografické a kunshistorické údaje, jej slovenský text je preložený do rusínskeho a anglického jazyka.
Ako v umenovednej časti knihy uvádza Katarína Čierna zo Slovenskej národnej galérie, „kým európske krajiny majú zdokumentované svoje osobnosti fenoménu insitného umenia formou reprezentačných monografií, na Slovensku sú takéto publikácie zriedkavé. Preto pokladám za obrovský prínos iniciatívu bývalého Vihorlatského osvetového strediska a súčasného Vihorlatského múzea v Humennom, ktoré si kládli za cieľ zmapovať a zhodnotiť dielo Michala Sirika formou monografie". O mimoriadnom talente Michala Sirika, významného predstaviteľa insitného umenia na Slovensku, ojedinelého reprezentanta naivnej tvorby Rusínov, ktorého dielo má nielen umeleckú, ale aj etnografickú, dokumentárnu hodnotu, svedčí skutočnosť, že len päť rokov po tom, ako začal tvoriť (v roku 1983, po odchode do dôchodku), získal najvyššie ocenenie v celoslovenskej súťaži záujmovej umeleckej činnosti. V roku 2000 mu riaditeľ Národného osvetového centra udelil medailu Daniela Gabriela Licharda za celoživotnú tvorbu. O tom, čo tohto výnimočného maliara priviedlo k tvorbe, sa účastníci krstu knihy mohli dozvedieť prostredníctvom krátkeho videa z dielne Márie Miškovej, objaviteľke Sirikovho talentu, v ktorom umelec spomína na okamih, kedy sa po prvý raz stretol „s farbičkami".
Pravú rusínsku atmosféru počas sviatočného popoludnia dotvorili na podujatí Mikuláš Petrašovský s dcérou Natáliou, ktorí svoje krátke vystúpenie ukončili novoročným vinšom. Nápad zostaviť monografiu Insitný maliar Michal Sirik pomohli Márii Miškovej a synovi umelca Miroslavovi Sirikovi manželia Jozef a Nadežda Varchlovci z Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ktorí pripravili etnografickú časť textu, umenovednú štúdiu zostavila Katarína Čierna zo Slovenskej národnej galérie, o grafický dizajn knihy sa postaral súčasný rektor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Stanislav Stankoci, fotografie umelcových diel zhotovili Juraj Kammer a Jozef Ondzik. Manželia Trojčákoví, ktorí knihu vytlačili v Tlačiarni Vienala, mali dokonca veľký záujem osobne sa zúčastniť verejnej prezentácie knihy, a preto na štvrtkovom podujatí nechýbali. K financovaniu knihy okrem Ministerstva kultúry SR prispeli primátor Medzilaboriec Vladimír Višňovský a honorárny konzul SR v Hesensku Imrich Donat.
Knihu si môžete zakúpiť vo Vihorlatskom múzeu v cene 15 eur.
-jad-
Aktuality
Zobraziť všetkyDve percentá, jeden spoločný cieľ
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Vasyľu, jak bylo na dovolenki kolo morja...
-Pravda, veľo toho ne ťamľu, lem soj pamjatam, že Paraska mene z baru i syna z vody vyzyvala rivnako: Poď, už jes siňij...!
