Výstavu „Prvá svetová vojna v regióne Snina“ venovali kultúre mieru

20.11.2014

 
Žijeme v dobe, kde naša civilizácia rieši množstvo existenčných problémov post industriálnej spoločnosti 21. storočia (ekológia, jadrová deštrukcia, antisociálna a antisolidárna politika, ekonomická kríza, kríza modernity, utópia tradícií, historická mutácia...).  K ním pribúda aj kulminácia kultúry vojny. Vojenský priemysel kvôli rovnováhe teroru na oboch stranách vyčerpáva svet ekonomicky, morálne i duchovne. Je najvyšší čas sa zamyslieť nad absurdnosťou vojen v histórii ľudstva.
 
V tomto roku si pripomíname sté výročie 1. svetovej vojny, ktorej koniec bol vyhlásený  11.11. o 11 hodine a 11 minúte. Práve v tento symbolický dátum a na počesť tejto udalosti galerijné  oddelenie v sninskom kaštieli  zrealizovalo výstavu “Prvá svetová vojna v regióne Snina“ venovanú  kultúre mieru.
 
V sninskom okrese je vyše 200 vojnových cintorínov
Výstava  pojednáva udalosti od novembra 1914 do mája 1915, kedy zasiahli bojové operácie územie súčasnej Slovenskej republiky  a tiež aj priestor dnešného okresu Snina. V jeseni 1914 bol tento úsek Karpatského frontu iba vedľajším bojiskom, ale od začiatku roku 1915 jeho strategický význam dramaticky stúpol. Ruské velenie v tomto priestore uskutočnilo dve generálne ofenzívy (január - február a marec - apríl 1915), ktorých cieľom bol prienik cez Karpaty do vnútrozemia Rakúsko -Uhorska a jeho vyradenie z vojny. V dôsledku toho sa územie nášho regiónu stalo dejiskom krvavých bojov, následkom ktorých padlo 45 000 vojakov rakúsko - uhorskej, ruskej, nemeckej armády a ďalších, približne 250 000 vojakov bolo na našom území ranených alebo zajatých.  Mlčiacim mementom I. svetovej vojny v sninskom okrese je vyše 200 vojnových cintorínov.
 
Množstvo fotografií a artefaktov
Výstava je členená do troch celkov. Všeobecná časť o 1. svetovej vojne, vojna v našom okrese a súčasné ozveny vojny vo fotografiách štyroch autorov: M. Demjana, D. Kapráľovej, J. Laurruského, Ľ. Hrušku. Výstava pozostáva z množstva dobových fotografií, odborných textov, filmových,  archívnych dokumentov a veľkého množstva trojrozmerných artefaktov (guľomet, minomet, pozorovacie štíty, šable, ďalekohľady, bodáky,  tesáky, pušky, uniformy, bajonety, osobne predmety vojakov,  náboženské predmety, vyznamenania...) Spoluorganizátormi výstavy je Klub vojenskej histórie Karpaty v Snine a Klub vojenskej histórie Beskydy v Humennom. Výstava je širokej verejnosti sprístupnená do 11. januára 2015. Posolstvom výstavy je kultúra mieru. Mier, podobne ako vojna, sa pripravuje a kultúre mieru sa musíme učiť. Je výsledkom spoločenského a svetového rozhodnutia.  Verme, že súčasné vedomie ľudstva bude poučené minulosťou a dospeje k poznaniu, že prvou obeťou akejkoľvek vojny je pravda a bez pravdy niet svetla sveta, ostáva iba tma.  
                                                                                   
TEXT a FOTO:  Daniela Kapráľová, kurátorka kaštieľa v Snine
 
Zdroj: http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/548-vystavu-prva-svetova-vojna-v-regione-snina-venovali-kulture-mieru

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor

Michal Pavlišinovič Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Novyna z Labirce:
U muzykalňi grupi "Via Gra" vŷminyly bass-gitarystu, bo mu visyl talent...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať