Výstavu „Prvá svetová vojna v regióne Snina“ venovali kultúre mieru
Žijeme v dobe, kde naša civilizácia rieši množstvo existenčných problémov post industriálnej spoločnosti 21. storočia (ekológia, jadrová deštrukcia, antisociálna a antisolidárna politika, ekonomická kríza, kríza modernity, utópia tradícií, historická mutácia...). K ním pribúda aj kulminácia kultúry vojny. Vojenský priemysel kvôli rovnováhe teroru na oboch stranách vyčerpáva svet ekonomicky, morálne i duchovne. Je najvyšší čas sa zamyslieť nad absurdnosťou vojen v histórii ľudstva.
V tomto roku si pripomíname sté výročie 1. svetovej vojny, ktorej koniec bol vyhlásený 11.11. o 11 hodine a 11 minúte. Práve v tento symbolický dátum a na počesť tejto udalosti galerijné oddelenie v sninskom kaštieli zrealizovalo výstavu “Prvá svetová vojna v regióne Snina“ venovanú kultúre mieru.
V sninskom okrese je vyše 200 vojnových cintorínov
Výstava pojednáva udalosti od novembra 1914 do mája 1915, kedy zasiahli bojové operácie územie súčasnej Slovenskej republiky a tiež aj priestor dnešného okresu Snina. V jeseni 1914 bol tento úsek Karpatského frontu iba vedľajším bojiskom, ale od začiatku roku 1915 jeho strategický význam dramaticky stúpol. Ruské velenie v tomto priestore uskutočnilo dve generálne ofenzívy (január - február a marec - apríl 1915), ktorých cieľom bol prienik cez Karpaty do vnútrozemia Rakúsko -Uhorska a jeho vyradenie z vojny. V dôsledku toho sa územie nášho regiónu stalo dejiskom krvavých bojov, následkom ktorých padlo 45 000 vojakov rakúsko - uhorskej, ruskej, nemeckej armády a ďalších, približne 250 000 vojakov bolo na našom území ranených alebo zajatých. Mlčiacim mementom I. svetovej vojny v sninskom okrese je vyše 200 vojnových cintorínov.
Množstvo fotografií a artefaktov
Výstava je členená do troch celkov. Všeobecná časť o 1. svetovej vojne, vojna v našom okrese a súčasné ozveny vojny vo fotografiách štyroch autorov: M. Demjana, D. Kapráľovej, J. Laurruského, Ľ. Hrušku. Výstava pozostáva z množstva dobových fotografií, odborných textov, filmových, archívnych dokumentov a veľkého množstva trojrozmerných artefaktov (guľomet, minomet, pozorovacie štíty, šable, ďalekohľady, bodáky, tesáky, pušky, uniformy, bajonety, osobne predmety vojakov, náboženské predmety, vyznamenania...) Spoluorganizátormi výstavy je Klub vojenskej histórie Karpaty v Snine a Klub vojenskej histórie Beskydy v Humennom. Výstava je širokej verejnosti sprístupnená do 11. januára 2015. Posolstvom výstavy je kultúra mieru. Mier, podobne ako vojna, sa pripravuje a kultúre mieru sa musíme učiť. Je výsledkom spoločenského a svetového rozhodnutia. Verme, že súčasné vedomie ľudstva bude poučené minulosťou a dospeje k poznaniu, že prvou obeťou akejkoľvek vojny je pravda a bez pravdy niet svetla sveta, ostáva iba tma.
TEXT a FOTO: Daniela Kapráľová, kurátorka kaštieľa v Snine
Zdroj: http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/548-vystavu-prva-svetova-vojna-v-regione-snina-venovali-kulture-mieru
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
28.04.2025
Pred 75. rokmi sa uskutočnil Prešovský sobor
Michal Pavlišinovič
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v pondelok pripomína 75. výročie od uskutočnenie Akcie P. 28. apríl 1950 – smutný dátum v živote tejto cirkvi, kedy sa v sále Čierneho orla v Prešove pod taktovkou komunistickej stran…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Novyna z Labirce:
U muzykalňi grupi "Via Gra" vŷminyly bass-gitarystu, bo mu visyl talent...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať