Anotácia knihy Československý svet v Karpatoch 2

31.03.2020

Druhý diel knihy "Československý svet v Karpatoch" je venovaný dejinám všedného dňa na Podkarpatskej Rusi v období, kedy Podkarpatsko bolo súčasťou ČSR. Nadväzuje na čitateľsky úspešný prvý diel "Československého sveta v Karpatoch", ktorý obsahuje historicko-spoločenské portréty podkarpatských miest od Užhorodu po Jasiňu s hlavným zameraním na obdobie 1919-1939.

V úvodnej časti sledujeme životné osudy vo svojej dobe známych rusínskych a slovenských osobností, pôsobiacich v krajine (V. Ščerecký, K. Prokop, J. Trochta, M. Lichard). Ďalšie kapitoly popisujú tradičnú židovskú svadbu a vzdelávacie aktivity užhorodského magistrátu vo vzťahu k tamojšej rómskej menšine. Kniha ďalej pripomína, že čs. obdobie prinieslo nielen modernizáciu a zvýšenie výroby podhorjanského pivovaru a mukačevskej tabakovej fabriky, ale aj nemalý rozvoj pošty a telegrafu, obchodnej siete firmy Baťa a Legiodružstva. Významne tiež prispelo k rozvoju sokolského hnutia, športu a turistiky v krajine, aj k posilneniu čs.-rumunskej vzájomnosti a spolupráce. Záver knihy prináša spomienky autora na vandrovku Podkarpatskej v r. 1977. Súčasťou knihy je bohatá príloha fotografií a vyobrazení, písomností a dobových artefaktov.

Autor Vladimír Kuštek (1956) sa dlhodobo venuje moderným dejinám Podkarpatskej Rusi. Predtým pôsobil v zahraničnej službe SR.

*******

Druhý díl knihy "Československého sveta v Karpatech" je věnován dějinám všedního dne na Podkarpatské Rusi v období, kdy Podkarpatsko bylo součástí ČSR. Navazuje na čtenářsky úspěšný první díl "Československého sveta v Karpatech", který obsahuje historicko-společenské  portréty podkarpatských měst od Užhorodu po Jasiňu s hlavním zaměřením na období 1919-1939.

V úvodní části sledujeme životní osudy ve své době známých rusínských a slovenských osobností, působících v zemi (V. Ščerecký, K. Prokop, J. Trochta, M. Lichard). Další kapitoly popisují tradiční židovskou svatbu a vzdělávací aktivity užhorodského magistrátu ve  vztahu k tamní romské menšině. Kniha dále připomíná, že čs. období přineslo nejen modernizaci a zvýšení výroby podhorjanského pivovaru  a mukačevské  tabákové továrny, ale také nemalý rozvoj pošty a telegrafu, obchodní sítě firmy  Baťa i Legiodružstva. Významně také přispělo k rozvoji sokolského hnutí, sportu a turistiky v zemi i k posilnění čs.-rumunské vzájemnosti a spolupráci, Závěr knihy přináší vzpomínky autora na vandrovku Podkarpatskem v r. 1977. Součástí knihy je bohatá příloha fotografií a vyobrazení, písemností a dobových artefaktů.

Autor Vladimír Kuštek (1956) se dlouhodobě věnuje moderním dějinám  Podkarpatské Rusi. Předtím působil v zahraniční službě SR.
 
---------


Text, fotografie a písomnosti:
© Vladimír Kuštek
Československý svet v Karpatoch 2
Чехословацькый світ в Карпатах 2


© Združenie inteligencie Rusínov Slovenska, o. z.
Pribišova 8, 841 06 Bratislava
Prvé vydanie, 2019
jazyk vydania: český, slovenský, rusínsky
počet strán: 192,  210 x 290 mm, plnofarebne
väzba: V8, tvrdá obalka, bavlnená založka

vysádzané písmom: Quercus, Storm Type Foundry
papier: Garda Pat Kiara 115 gram/m2
hmotnosť: 950 g
Tlačiareň: Neografia, Martin

Realizované s finančnou podporou
Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2019


www.rusyn.sk

ISBN: 978 – 80 – 973455 – 0 – 1
EAN: 9788097345501

Fotografie na obálke:
Hrad v Mukačevě
Modlici se Huculka u kapličky sv. Nikolaje u Kvasovkého Menčulu

Obálka a grafická úprava knihy:
Katarína Rybnická, Katkat, s. r. o.

Obsah:
Předmluva
Vasil Ščerecký
Василь Щерецькый
Kiril Prokop
Кіріл Прокоп
Užhorodský pedagóg Jozef Trochta
Z galérie významných Užhorodčanov – Milan Lichard
Tradiční židovská svatba na Podkarpatské Rusi
Cigánska škola v Užhorode
Tabáková továrna v Mukačevě
Z historie pivovaru v Podhorjanech u Mukačeva
Společnost Baťa na Podkarpatské Rusi
Pošta a telegraf na Podkarpatské Rusi v období Československé republiky
Družstvo čs. legionářů na Podkarpatské Rusi
Sokolské hnutí na Podkarpatské Rusi v období 1. Československé republiky
Československo-rumunská vzájemnost na Podkarpatské Rusi
Čeští hoteliéři na Podkarpatské Rusi
Jubilejní škola Masarykova v Užhorodě
Karel Vrbacký a činnost evakuační kanceláře v Chustu
Vandrovka Podkarpatskem v r. 1977
Obrazová príloha


O publikácii  Československý svet v Karpatoch 1 // Чехословацькый світ в Карпатах 1 
si môžete prečítať  TUhttps://www.rusyn.sk/14237-sk/ceskoslovensky-svet-v-karpatoch/

 

Aktuality

Zobraziť všetky
10.12.2023

Začleňovanie územia Rusínov do rámca Československa (1919 - 1920)

  Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.12.2023

VRAŽDY ŽIDOV A KOMUNISTOV V OBCIACH NOVÁ SEDLICA, ULIČ A KOLBASOV V DECEMBRI 1945

Prenasledovanie Židov na území Slovenska sa neskončilo 8. či 9. mája 1945, teda kapituláciou Nemecka alebo pádom ľudáckeho režimu. Podobne ako v prípade iných skupín obyvateľstva alebo jednotlivcov, i ďalšie roky boli sprevádzané rasovými a naci…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.12.2023

Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo

Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry  Je 21. novembra 1952, druhý deň vykonštruovaného monsterprocesu s takzvaným protištátnym sprisahaneckým centrom, ktoré mal podľa obžaloby viesť bývalý generálny tajomník komunistickej str…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Užhorod: Tri návštevy Edvarda Beneša

Beneš bol veľmi výraznou politickou osobnosťou v dejinách Československa. Spolu s Tomášom Garrigom Masarykom a generálom Milanom Štefánikom bol označovaný za jedného zo zakladateľov československej štátnosti, bol dlhoročným ministrom zahraničnýc…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Ivan Pop: BENEŠ EDVARD

BENEŠ Edvard (* 28.5.1884 - †13.9.1948), český a československý politik a diplomat,  ministr zahraničí ČSR (1918-35), prezident ČSR (1935-38), prezident v exilu (1940-45), prezident ČSR (1945-48). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal od vznik…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
04.12.2023

Slovenský Indiana Jones sa vrátil domov, do Vihorlatského múzea chce priniesť dobrodružstvo

Časy pochodujúceho návštevníka sú preč. Paleobiológ MARTIN KUNDRÁT (1969) je novým riaditeľom Vihorlatského múzea v Humennom. Pod jeho vedením prejde múzeum radikálnou zmenou, čaká ho historicky najrozsiahlejšia a modernizačná rekonštrukcia v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Borovička ďijať/posobyť i telepatičňi... Lem što zme soj kupyly fľašku, any zme ju ne otvoryly, no už i tak sja nam zlipšyla nalada...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať