Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

19.05.2024

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci.

Československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš rokoval v máji 1924 v Ríme s talianskym vodcom, premiérom Benitom Mussolinim. Nebolo to prvé stretnutie týchto dvoch politikov. Bolo však zatiaľ najdôležitejšie. Napäté diplomatické vzťahy medzi Československom a Talianskom v 30. rokoch 20. storočia ešte boli ďaleko.

Lidové noviny v máji 1924 napísali: „Ministra Beneša privítal na stanici šéf kabinetu ministerstva zahraničných vecí. Večer sa minister a celá československá delegácia zúčastnili na recepcii, ktorú usporiadal Mussolini. Potom sa konzultácie začali návštevou ministra Beneša u Mussoliniho. 

Rímska tlač Beneša srdečne privítala, pričom od jeho návštevy očakávala posilnenie priateľských taliansko-československých vzťahov v prospech oboch krajín, upevnenie mieru a obnovu Európy. Premiér Mussolini prijal návštevu Dr. Beneša v rozhovore, ktorý trval hodinu. Diskutovalo sa o otázkach politického, hospodárskeho a finančného charakteru, na ktorých majú záujem obe krajiny. Na stretnutí, ktoré sa vyznačovalo najväčšou srdečnosťou, sa ukázala príbuznosť politických názorov oboch krajín na situáciu v strednej Európe a na mnohé ďalšie otázky s ňou súvisiace.“

Zo súčasnej tlače teda vyplýva, že dvaja významní politici z krajín s absolútne odlišnými vnútornými pomermi si v Ríme veľmi dobre rozumeli. Stretnutie Mussolini - Beneš potom vyústilo do podpísania Paktu o srdečnej spolupráci.

Opäť citované v dobových Lidových novinách: „Cieľom Paktu srdečnej spolupráce je brániť mier a pracovať na tom, aby sa stabilizovala právna a politická situácia, ako ju ustanovili mierové zmluvy, a aby Európa pokročila vo svojej hospodárskej obnove. Ak sa vyskytnú medzinárodné komplikácie a ak oba štáty uznajú, že sú alebo môžu byť ohrozené spoločné záujmy, obe strany sa zaväzujú spoločne konzultovať opatrenia na obranu svojich ohrozených záujmov. O mierovom charaktere zmluvy svedčí aj skutočnosť, že oba štáty sa zaviazali predložiť text zmluvy Spoločnosti národov na protokolovanie ihneď po jej podpísaní.“

zdroj:
https://www.idnes.cz/technet/pred-100-lety/benes-pred-100-lety-pakt-s-mussolinim.A240519_095536_pred-100-lety_vov#cxrecs_s

foto: Benito Mussolini, zakladateľ talianskeho fašizmu, je autorom knihy Giovanni Hus, il Veridico (Ján Hus, hlásateľ pravdy). V roku 1926 mu bol za jeho postoj k husitizmu udelený československý Rad bieleho leva. Český fašizmus sa začal formovať v novembri 1922.
zdroj: wikipedia

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Pamjatnyci naisto ťamjať tot smišok...
-Što majuť spoločne herec TAD i britskyj princ?
-Obidvomi čekajuť na korunu...
PRINC CHARLES SJA DOČEKAV - KORONY...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať