Bez SNP by podľa historika nevypukla Karpatsko-duklianska operácia
Karpaty plánovali prekročiť za 5 dní.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Bez Slovenského národného povstania (SNP) by nevypukla Karpatsko-duklianska operácia (KDO). Išlo o jednu z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny.
Cieľom operácie bolo poskytnúť čo najrýchlejšiu pomoc SNP. Uviedol to historik Vojenského historického ústavu (VHÚ) Bratislava Peter Holík.
"Spojenie medzi SNP a KDO je veľmi veľké. SNP vypuklo 29. augusta 1944 a KDO o pár dní neskôr, 8. septembra 1944. Dôvodom vypuknutia KDO bolo, aby sa vojaci sovietskej Červenej armády a 1. československého armádneho zboru v ZSSR prebili cez Karpaty a spojili priamo s povstalcami, ktorí v tom čase už čelili nemeckej armáde na území stredného Slovenska, predovšetkým v trojuholníku, Banská Bystrica - Zvolen - Brezno. Môžeme povedať, že bez SNP by nevypukla KDO, keďže sovieti v Karpatoch v tom čase neplánovali takmer žiadne útočné operácie. Cieľom KDO bolo poskytnúť čo najrýchlejšiu vojenskú, materiálnu a ľudskú pomoc SNP," povedal Holík.
Pôvodný politický cieľ sa podľa neho nepodarilo naplniť, pretože v pôvodnom pláne KDO sa rátalo, že Karpaty budú prekročené za päť dní a vojská sa dostanú z poľského mesta Krosno do Prešova.
Historik: Šlo o jednu z najväčších horských bitiek
"Postup bol určený v priemere 20 kilometrov na deň, čiže vzdialenosť 100 kilometrov mala byť prekonaná za päť dní. Tie boje však nabrali tak urputný charakter, že operácia napokon vstupuje do dejín druhej svetovej vojny ako jedna z najväčších horských bitiek. Trasu medzi Krosnom a Svidníkom prekonávali vojská štyri a pol mesiaca. V čase, keď bol teda oslobodený Svidník, tak povstalci už dávno bojovali partizánskym spôsobom boja, keďže povstanie bolo potlačené už koncom októbra 1944. Vojská, ktoré im mali prísť na pomoc, boli uviaznuté stále v Karpatoch na území severovýchodného Slovenska, čiže tento cieľ naplnený nebol. Napriek tomu KDO veľmi výrazne pomohla SNP. Jednak tým, že viazala enormné množstvo nemeckých vojenských síl v priestore Karpát, ktoré nemohli byť preto nasadené priamo do územia SNP," vysvetlil Holík.
Sovieti podľa jeho slov pomáhali predovšetkým aj dodávkami zbraní. "Medzi letiskami v Krosne a Tri Duby v Sliači sa vytvoril jeden z najväčších leteckých mostov druhej svetovej vojny. Od vypuknutia operácie takmer každý deň štartovali dopravné lietadlá, ktoré prepravovali na územie SNP materiál, výstroj a výzbroj. Dôležitým momentom, ktorý je potrebné spomenúť, bolo to, že sa začala postupne prepravovať aj 2. československá samostatná paradesantná brigáda, ktorá bola, môžeme povedať, že najelitnejšou jednotkou v rámci celého 1. československého armádneho zboru v ZSSR a práve jej zosadenie na územie SNP pomohlo zastabilizovať povstalecký front na tých najkritickejších úsekoch," doplnil Holík. Povstalci tak vydržali vzdorovať nemeckej presile dva mesiace.
TASR
Tlačová agentúra
zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23373226/bez-snp-by-podla-historika-nevypukla-karpatsko-duklianska-operacia.html
foto: Presun delostrelcov
zdroj: TASR - Archív
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Parasko, jakyj ty maš vzťah ku seksu?
-Bars pozitivnyj, ja mu vlastnym žyvotom zavjazana...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať