Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

25.04.2024


Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú.

PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeum v Solivare.

Jedno z najemotívnejších stretnutí bolo na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove, kde študenti predstavili prezidentke projekt Prázdna stolička.
 
Táto škola bola za prvej republiky viackonfesnou, navštevovali ju evanjelickí, katolícki i židovskí žiaci. Za Slovenského štátu, po tom, čo vstúpil do platnosti židovský kódex, zo dňa na deň muselo školu opustiť všetkých vyše sto židovských študentov. Mnohí putovali do koncentračných táborov.

„Je to výnimočný projekt. Študenti, vďaka dobrému pedagogickému vedeniu, skúmali históriu detí, ktorým bolo počas druhej svetovej vojny kvôli židovskému pôvodu zakázané navštevovať túto školu. Pátrali po ich osudoch, ako keby odhaľovali ďalšie denníky Anny Frankovej. V tej istej budove, kde oni teraz študujú,“ zložila prezidentka Zuzana Čaputová poklonu študentom.

Oživili pamäť
Tým sa podarilo vypátrať príbehy ich rovesníkov spred ôsmich desaťročí. Prezidentka zvýraznila aj ďalší rozmer Prázdnej stoličky.

„Navyše neskúmali iba históriu, ale poučenie z histórie posunuli k aktuálnym témam. Akákoľvek diskriminácia na základe akejkoľvek odlišnosti je neprípustná. Takže tá prezentácia a celá expozícia je absolútne unikátna a ozaj som mala pocit hrdosti a dobrý pocit, že mladá generácia sa zaoberá takýmito témami.“

Zachovala sa študentská báseň Óda na matiku od Karola Šoltésa z Raslavíc. Nesie sa v humornom duchu, ale končí priam mrazivými veršami venovanými židovskému kamarátovi, ktorého už viac neuvidí.

V prvom transporte 999 dievčat zo Šarišsko-zemplínskej župy bolo aj šesť žiačok tejto školy. Prežili len dve, Alžbeta Silbersteinová a Klára Lustigová. Syn druhej menovanej Peter Chudý je v súčasnosti predsedom Židovskej náboženskej obce v Prešove. Aj tieto osudy sa podarilo študentkám a študentom zmapovať. Na výstave nechýba ani príbeh Agneši Kalinovej.

Podarilo sa im tiež online spojiť s Róbertom Cvi Bornsteinom. Volajú ho familiárne Robi, ako po nich chcel, veď sú spolužiaci, len trochu mladší. Robi má 98 rokov. Stále sú v kontakte.

„Vždy je dobrý pocit, keď vidíte múdrych, empatických ľudí, ktorí rozmýšľajú hodnotovo a robia nad rámec toho čo musia, teda nad rámec svojho štúdia, projekt, ktorý má presah. Je to vzdelávací projekt pre všetky generácie, aj pre iné školy na Slovensku,“ pochválila projekt prezidentka.

Celkovo bola s prešovským výjazdom spokojná. „Som nadšená z východu ako vždy. Sú tu skvelí, životaschopní, šikovní ľudia a veľmi rada sa sem vraciam.“

Opýtali sme sa, či jej nie je ľúto, že posledný raz ako prezidentka. „Je to rozhodnutie, ktoré som si musela premyslieť už dávnejšie. Už tu zrejme nestihnem prísť ako prezidentka, ale veľmi sa teším na najbližšiu návštevu východu ako občianka,“ odvetila.

Doživotný lístok
Stihla toho viac. „Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove je jediné profesionálne rusínske divadlo na svete, vďaka ktorému sa rusínska kultúra udržiava pri živote. Bolo mi cťou sa stretnúť s celým súborom,“ povedala o návšteve DAD-u, kde dostala doživotnú permanentku. Prisľúbila, že ju využije.

Jej kroky potom smerovali do intervenčného centra, azylového domu MyMamy pre ženy a deti, ktoré sú obeťami domáceho násilia.

„Je to téma, ktorej sa dlhodobo venujem. A keď som spomínala intervenčné centrá, je to jedna z vecí, ktorá sa za tých päť rokov podarili. Pretože sme iniciovali a v spolupráci s ďalšími orgánmi verejnej moci, mimovládnymi organizáciami, políciou sa podarilo na Slovensku vytvoriť v každom krajskom meste intervenčné centrá poskytujúce bezplatnú pomoc obetiam domáceho násilia,“ povedala prezidentka.

Ako vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR navštívila 65. prieskumný prápor. „Dôverujem našim Ozbrojeným silám, je to kvalifikovaná a profesionálna zložka,“ zdôraznila.

Záver prešovskej časti výjazdu absolvovala v múzeu v Solivare. Dozvedela sa, že spôsob ťažby a spracovávania soli bol svetový unikát. Oboznámila sa aj s paličkovanou čipkou.

Čo ju čaká v Košiciach
Večer ju čakala diskusia v Košiciach, kde mala na piatok naplánovaný bohatý program.

„Mám na programe stretnutie so študentmi žurnalistiky, s pánom prezidentom Rudolfom Schusterom a ešte možno nejaké drobné veci sa tam zmestia, popri administratíve.“

Košická prezidentská kancelária ostane otvorená aj po jej odchode. „Určite kanceláriu nezamykám a neberiem kľúče so sebou,“ pousmiala sa hlava štátu.

Primátor o prezidentke
Hostiteľom prezidentky Zuzany Čaputovej v meste Prešov bol primátor František Oľha (Demokrati).

„Nebudem hodnotiť iné mestá, ale podľa mňa si vybrala najlepšie ako mohla. Má tu veľmi silnú podporu, či už medzi ľuďmi, ale aj vo vedení mesta. Dlhodobo sme spolu komunikovali, je to jej druhá návšteva za posledný rok. Samozrejme, bola to jej voľba. Neovplyvnili sme to, ale veľmi sa z toho teším,“ povedal Oľha.

Podľa primátora má Zuzana Čaputová rada východ, aj keď nie je odtiaľ. Vždy sa jeho podľa jeho slov zaujímala o novinky v meste, pripravované projekty, má tiež priateľské väzby na viceprimátora Richarda Drutarovského (Demokrati), ešte z čias tretieho sektora.

„Náš rozhovor bol veľmi príjemný,“ dodal primátor na margo prezidentkinej návštevy.

Michal Frank, redaktor

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23321971/caputova-pocas-navstevy-presova-kancelariu-prezidenta-nezamknem-neberiem-ani-kluce.html

foto: Prezidentka Zuzana Čaputová v DAD
zdroj: FB DAD

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Čudo. Pustotov perepovňenj mozog...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať