Československá známka je pravdepodobne treťou najdrahšou známkou predanou na aukcii

04.06.2023


Vydražila sa za 1,9 milióna korún

Štvorkorunovú zelenú poštovú známku s čiernou inverznou pretlačou Pošta Československá 1919 vydražili v sobotu v Bratislave za 1,9 milióna korún. Uvádza sa to na internetovej stránke aukčného domu Petr Flaška. S aukčnou prirážkou za ňu kupujúci zaplatil 2,25 milióna korún, uviedol za aukčný dom Tomáš Hejda. Podľa dostupných informácií ide o tretiu najvyššiu cenu za československú známku v aukcii.

Známku získal záujemca z internetovej časti aukcie, pričom dražiť bolo možné aj v aukčnej sieni. Podľa aukčného domu ide o jediný známy exemplár tejto známky v širokom a tmavozelenom vyhotovení.

V informácii o známke organizátori aukcie uviedli, že niektoré z pretlačí vznikli tlačovou chybou, iné boli zámerne vyrobené tak, aby boli súčasťou darčekových súprav pre popredných štátnych predstaviteľov. Nie je známe, prečo je na známke, ktorá sa dnes draží, zadná pretlač.

Pretlačou Pošta Československá 1919 chcel nový československý štát využiť ceniny zaniknutej rakúsko-uhorskej monarchie. Pretlač sa začala v polovici decembra 1919 a prebiehala v menších blokoch a jednotlivo tak, ako sa známky sťahovali z poštových úradov.

Známka za 7,8 mil. korún
Najdrahšou vydraženou československou známkou je podobná štvorkorunová pretlačená známka, ale na pergamenovom papieri a so špecifickou históriou, ktorá zahŕňa znárodnenie po roku, prezentáciu na svetových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988 a reštitúciu po páde komunistického režimu.

V marci 2018 sa na aukcii v Prahe predala za 7,8 milióna Kč, s aukčnou províziou cena presiahla 9,2 milióna Kč. Ďalšou v poradí je raritný Chybotlač 50/50, z ktorého sa dochovalo 18 kusov. Jedna z nich sa vlani predala na aukcii Úradu pre zastupovanie štátu vo veciach majetkových (ÚZSVM) za 2,9 milióna Kč. Ďalší exemplár známky bol na sobotňajšej aukcii odsunutý na štvrté miesto, keďže v roku 2016 sa s aukčnou prirážkou predal za viac ako 1,7 milióna eur.

Za viac ako 1 milión Kč sa doteraz na aukcii predalo len málo československých poštových známok. V posledných rokoch však záujem o ne na aukciách vzrástol, k čomu prispela epidémia koronavírusu, ktorá síce obmedzila iné aktivity, ale upriamila pozornosť ľudí na zberateľstvo.

ČTK

zdroj:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/ceskoslovenska-postovni-znamka-drazba-1919_2306031317_vtk

foto:  Československá poštová známka z roku 1919 
Autor: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ: Vojuvaty z linyvisťov ne ťažko, ale komu sja choče...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať