Chrbtom k horám je rusínskou históriou 20-ho storočia
Ruthenia vyráža na turné. Navštívi štyri mestá na východe Slovenska.
V júni minulého roku Folklórny súbor Ruthenia, ktorý pôsobí v hlavnom meste Slovenska – Bratislave, odpremieroval svoje najnovšie tanečno-dramatické predstavenia, ktoré dostalo názov inšpirovaný knihou Pavla Roberta Magocsiho – Chrbtom k horám.
Ruthenia vtedy premiérou oslávila, s dvojročným oneskorením zapríčineným pandémiou, svoje desiate jubileum existencie. Aktuálne sa súbor pripravuje na turné, v rámci ktorého túto inscenáciu odohrá v štyroch mestách na východe Slovenska.
Beskyd ako symbol rusínskeho osudu
Turbulentné 20-te storočie do značnej miery ovplyvnilo i osud Rusínov. Vysťahovalectvo za oceán, Prvá svetová vojna, politická i národná emancipácia, pripojenie sa k Československu, nenaplnená autonómia, ale aj Druhá svetová vojna, anexia Podkarpatskej Rusi Sovietskym zväzom, vymazanie Rusínov z mapy sveta, tretie národné obrodenie.
To je len malá časť z toho, čo Rusíni v 20-tom storočí prežili. Tvorcovia predstavenia sa zamerali na prvú polovicu 20-ho storočia, ktorá bola pre Rusínov fundamentálna.
Inscenáciou Chrbtom k horám sprevádza Mikuláš Beskyd, gréckokatolícky kňaz, rusínsky dejateľ a rodoľub, jeden z mnohých významných osobností tohto rodu. Mikuláš sa stal svojou vlastnou životnou históriou akoby stelesnením histórie i osudu rusínskeho národa.
Narodil sa na území dnešného Maďarska, nestratil svoju identitu, vrátil sa do karpatských hôr, podporil vznik Československa, píše, tvorí, pracuje pre národ a umiera v čase, kedy na viac ako 40 rokov „umiera“ v krajinách sovietskeho bloku i rusínsky národ.
Inscenácia len čiastkovo vychádza z historických reálií, viac priestoru dostala voľná inšpirácia životom Mikuláša Beskyda, čím chceli tvorcovia vzdať česť nielen Mikulášovi Beskydovi, ale celému rodu Beskydových.
Rozľahlá Karpatská Rus
V tanečných častiach sa Ruthenia zamerala na folklór z rusínskych regiónov severovýchodného Slovenska, ale aj z regiónov Podkarpatskej Rusi, dnešnej Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.
Tak vlastne súbor prezentuje bohatstvo a rozmanitosť rusínskeho folklóru z rozľahlého územia Karpatskej Rusi, teritória historicky osídleného Rusínmi, z regiónov, ktoré v medzivojnovom období tvorili územie Československa.
Odkaz je jasný. I keď sa hranice a krajiny počas minulého storočia niekoľko krát menili, Rusíni zostali dodnes jedným nedeliteľným národom a ich kultúrne bohatstvo je spoločným rusínskym bohatstvom.
Štyri mestá a veľká produkcia
Okrem Folklórneho súboru Ruthenia v predstavení hrá rusínsky herec Vladimír Čema, ktorý stvárňuje postavu Mikuláša Beskyda. Na scéne bude možné vidieť aj Ľudovú hudbu Ruthenia, čiže, vlastnú kapelu súboru, a Detský folklórny súbor Rutheniačik. Možno smelo povedať, že Ruthenia ide na turné „vo veľkom“, a na profesionálnej úrovni.
Predstavenie Chrbtom k horám bude možné vidieť v mesiaci november v Snine a Prešove, a v mesiaci december vo Svidníku a Starej Ľubovni. Lístky na samotné vystúpenia je možné zakúpiť online. Viac informácii je na plagáte a na stránke súboru.
Autor článku: Peter Medviď
Fotografie: Jozef Buhaj
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ujko Vasyľ:
-Kupyv jem sobi tabletky/kuľky na povyšiňa intelektu - no ne dav jem rady korobku/krabičku otvoryty...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať