Chrbtom k horám je rusínskou históriou 20-ho storočia

04.11.2023


Ruthenia vyráža na turné. Navštívi štyri mestá na východe Slovenska.

V júni minulého roku Folklórny súbor Ruthenia, ktorý pôsobí v hlavnom meste Slovenska – Bratislave, odpremieroval svoje najnovšie tanečno-dramatické predstavenia, ktoré dostalo názov inšpirovaný knihou Pavla Roberta Magocsiho – Chrbtom k horám.

Ruthenia vtedy premiérou oslávila, s dvojročným oneskorením zapríčineným pandémiou, svoje desiate jubileum existencie. Aktuálne sa súbor pripravuje na turné, v rámci ktorého túto inscenáciu odohrá v štyroch mestách na východe Slovenska.


Beskyd ako symbol rusínskeho osudu

Turbulentné 20-te storočie do značnej miery ovplyvnilo i osud Rusínov. Vysťahovalectvo za oceán, Prvá svetová vojna, politická i národná emancipácia, pripojenie sa k Československu, nenaplnená autonómia, ale aj Druhá svetová vojna, anexia Podkarpatskej Rusi Sovietskym zväzom, vymazanie Rusínov z mapy sveta, tretie národné obrodenie.

To je len malá časť z toho, čo Rusíni v 20-tom storočí prežili. Tvorcovia predstavenia sa zamerali na prvú polovicu 20-ho storočia, ktorá bola pre Rusínov fundamentálna.

Inscenáciou Chrbtom k horám sprevádza Mikuláš Beskyd, gréckokatolícky kňaz, rusínsky dejateľ a rodoľub, jeden z mnohých významných osobností tohto rodu. Mikuláš sa stal svojou vlastnou životnou históriou akoby stelesnením histórie i osudu rusínskeho národa.

Narodil sa na území dnešného Maďarska, nestratil svoju identitu, vrátil sa do karpatských hôr, podporil vznik Československa, píše, tvorí, pracuje pre národ a umiera v čase, kedy na viac ako 40 rokov „umiera“ v krajinách sovietskeho bloku i rusínsky národ.

Inscenácia len čiastkovo vychádza z historických reálií, viac priestoru dostala voľná inšpirácia životom Mikuláša Beskyda, čím chceli tvorcovia vzdať česť nielen Mikulášovi Beskydovi, ale celému rodu Beskydových.


Rozľahlá Karpatská Rus

V tanečných častiach sa Ruthenia zamerala na folklór z rusínskych regiónov severovýchodného Slovenska, ale aj z regiónov Podkarpatskej Rusi, dnešnej Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.

Tak vlastne súbor prezentuje bohatstvo a rozmanitosť rusínskeho folklóru z rozľahlého územia Karpatskej Rusi,  teritória historicky osídleného Rusínmi, z regiónov, ktoré v medzivojnovom období tvorili územie Československa.

Odkaz je jasný. I keď sa hranice a krajiny počas minulého storočia niekoľko krát menili, Rusíni zostali dodnes jedným nedeliteľným národom a ich kultúrne bohatstvo je spoločným rusínskym bohatstvom.

Štyri mestá a veľká produkcia

Okrem Folklórneho súboru Ruthenia v predstavení hrá rusínsky herec Vladimír Čema, ktorý stvárňuje postavu Mikuláša Beskyda. Na scéne bude možné vidieť aj Ľudovú hudbu Ruthenia, čiže, vlastnú kapelu súboru, a Detský folklórny súbor Rutheniačik. Možno smelo povedať, že Ruthenia ide na turné „vo veľkom“, a na profesionálnej úrovni.

Predstavenie Chrbtom k horám bude možné vidieť v mesiaci november v Snine a Prešove, a v mesiaci december vo Svidníku a Starej Ľubovni. Lístky na samotné vystúpenia je možné zakúpiť online. Viac informácii je na plagáte a na stránke súboru.


Autor článku: Peter Medviď
Fotografie: Jozef Buhaj

Aktuality

Zobraziť všetky
10.12.2023

Začleňovanie územia Rusínov do rámca Československa (1919 - 1920)

  Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.12.2023

VRAŽDY ŽIDOV A KOMUNISTOV V OBCIACH NOVÁ SEDLICA, ULIČ A KOLBASOV V DECEMBRI 1945

Prenasledovanie Židov na území Slovenska sa neskončilo 8. či 9. mája 1945, teda kapituláciou Nemecka alebo pádom ľudáckeho režimu. Podobne ako v prípade iných skupín obyvateľstva alebo jednotlivcov, i ďalšie roky boli sprevádzané rasovými a naci…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.12.2023

Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo

Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry  Je 21. novembra 1952, druhý deň vykonštruovaného monsterprocesu s takzvaným protištátnym sprisahaneckým centrom, ktoré mal podľa obžaloby viesť bývalý generálny tajomník komunistickej str…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Užhorod: Tri návštevy Edvarda Beneša

Beneš bol veľmi výraznou politickou osobnosťou v dejinách Československa. Spolu s Tomášom Garrigom Masarykom a generálom Milanom Štefánikom bol označovaný za jedného zo zakladateľov československej štátnosti, bol dlhoročným ministrom zahraničnýc…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.12.2023

Ivan Pop: BENEŠ EDVARD

BENEŠ Edvard (* 28.5.1884 - †13.9.1948), český a československý politik a diplomat,  ministr zahraničí ČSR (1918-35), prezident ČSR (1935-38), prezident v exilu (1940-45), prezident ČSR (1945-48). O problémy Podkarpatské Rusi se zajímal od vznik…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
04.12.2023

Slovenský Indiana Jones sa vrátil domov, do Vihorlatského múzea chce priniesť dobrodružstvo

Časy pochodujúceho návštevníka sú preč. Paleobiológ MARTIN KUNDRÁT (1969) je novým riaditeľom Vihorlatského múzea v Humennom. Pod jeho vedením prejde múzeum radikálnou zmenou, čaká ho historicky najrozsiahlejšia a modernizačná rekonštrukcia v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ byl ženatyj dva razy....Dva razy neuspišňi.
Perša žena od ňoho vtekla. A druha (Paraska) ňi....
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať