Chrbtom k horám je rusínskou históriou 20-ho storočia

04.11.2023


Ruthenia vyráža na turné. Navštívi štyri mestá na východe Slovenska.

V júni minulého roku Folklórny súbor Ruthenia, ktorý pôsobí v hlavnom meste Slovenska – Bratislave, odpremieroval svoje najnovšie tanečno-dramatické predstavenia, ktoré dostalo názov inšpirovaný knihou Pavla Roberta Magocsiho – Chrbtom k horám.

Ruthenia vtedy premiérou oslávila, s dvojročným oneskorením zapríčineným pandémiou, svoje desiate jubileum existencie. Aktuálne sa súbor pripravuje na turné, v rámci ktorého túto inscenáciu odohrá v štyroch mestách na východe Slovenska.


Beskyd ako symbol rusínskeho osudu

Turbulentné 20-te storočie do značnej miery ovplyvnilo i osud Rusínov. Vysťahovalectvo za oceán, Prvá svetová vojna, politická i národná emancipácia, pripojenie sa k Československu, nenaplnená autonómia, ale aj Druhá svetová vojna, anexia Podkarpatskej Rusi Sovietskym zväzom, vymazanie Rusínov z mapy sveta, tretie národné obrodenie.

To je len malá časť z toho, čo Rusíni v 20-tom storočí prežili. Tvorcovia predstavenia sa zamerali na prvú polovicu 20-ho storočia, ktorá bola pre Rusínov fundamentálna.

Inscenáciou Chrbtom k horám sprevádza Mikuláš Beskyd, gréckokatolícky kňaz, rusínsky dejateľ a rodoľub, jeden z mnohých významných osobností tohto rodu. Mikuláš sa stal svojou vlastnou životnou históriou akoby stelesnením histórie i osudu rusínskeho národa.

Narodil sa na území dnešného Maďarska, nestratil svoju identitu, vrátil sa do karpatských hôr, podporil vznik Československa, píše, tvorí, pracuje pre národ a umiera v čase, kedy na viac ako 40 rokov „umiera“ v krajinách sovietskeho bloku i rusínsky národ.

Inscenácia len čiastkovo vychádza z historických reálií, viac priestoru dostala voľná inšpirácia životom Mikuláša Beskyda, čím chceli tvorcovia vzdať česť nielen Mikulášovi Beskydovi, ale celému rodu Beskydových.


Rozľahlá Karpatská Rus

V tanečných častiach sa Ruthenia zamerala na folklór z rusínskych regiónov severovýchodného Slovenska, ale aj z regiónov Podkarpatskej Rusi, dnešnej Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.

Tak vlastne súbor prezentuje bohatstvo a rozmanitosť rusínskeho folklóru z rozľahlého územia Karpatskej Rusi,  teritória historicky osídleného Rusínmi, z regiónov, ktoré v medzivojnovom období tvorili územie Československa.

Odkaz je jasný. I keď sa hranice a krajiny počas minulého storočia niekoľko krát menili, Rusíni zostali dodnes jedným nedeliteľným národom a ich kultúrne bohatstvo je spoločným rusínskym bohatstvom.

Štyri mestá a veľká produkcia

Okrem Folklórneho súboru Ruthenia v predstavení hrá rusínsky herec Vladimír Čema, ktorý stvárňuje postavu Mikuláša Beskyda. Na scéne bude možné vidieť aj Ľudovú hudbu Ruthenia, čiže, vlastnú kapelu súboru, a Detský folklórny súbor Rutheniačik. Možno smelo povedať, že Ruthenia ide na turné „vo veľkom“, a na profesionálnej úrovni.

Predstavenie Chrbtom k horám bude možné vidieť v mesiaci november v Snine a Prešove, a v mesiaci december vo Svidníku a Starej Ľubovni. Lístky na samotné vystúpenia je možné zakúpiť online. Viac informácii je na plagáte a na stránke súboru.


Autor článku: Peter Medviď
Fotografie: Jozef Buhaj

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ soj ide do biblioteky vo vjaznici/ťurmi vzjaty objidnanu knyžku.
- Totu knyžku už ne mame vo fonďi, ale mame tu jej avtora..., hvaryť mu bibliotekar.
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať