Drevené cerkvi musia ostať zachované pre budúce generácie

06.11.2015

 
Chránená krajinná oblasť (CHKO) Vihorlat vyhlásila výzvu Aby Vihorlat ostal Vihorlatom ešte v predchádzajúcom roku. Zapojilo sa do nej mnoho obcí a neziskových organizácií.
 
MICHALOVCE. V tomto roku sa úspešne pokračuje v realizácii ďalších schválených projektov.
 
Aktivity sa uskutočňujú v rámci projektu Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch.
 
Projekt umožní zlepšiť drobnú infraštruktúru a informovanosť verejnosti v rámci CHKO Vihorlat. Realizáciu projektov financuje Švajčiarsky finančný mechanizmus.
 
Turistická infraštruktúra dostane zelenú vďaka podporenému projektu Prírodné a kultúrne dedičstvo UNESCO vo Vihorlate – drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka.
 
V rámci neho sa dopracuje turistická infraštruktúra Cyklistického chodníka ikon Nová Sedlica – Inovce.
 
Jedinečné drevené chrámy
Tento projekt realizovala nezisková organizácia Karpatské drevené cerkvi.
 
„Kultúrno-historické hodnoty, ktoré zastupujú aj drevené chrámy východného obradu, je nevyhnutné zachovať pre budúce generácie,“ zdôraznila Zuzana Argalášová z CHKO Vihorlat.
Drevené chrámy východného obradu, nazývané cerkvi, svojou architektúrou a jedinečnou umeleckou výzdobou zobrazujú prelínanie latinskej a byzantskej kultúry.
 
Súčasne tvoria súčasť územia Východných Karpát – prírodných území Národného parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
 
„Drevené chrámy prihraničných regiónov Snina a Sobrance sú prepojené Cyklistickým chodníkom ikon Nová Sedlica – Inovce, oficiálna cyklotrasa s dĺžkou 105 km prepája a spoločne prezentuje všetkých 9 drevených chrámov východného obradu (modrá značka č. 2 875),“ vysvetlila Daniela Galandová z neziskovej organizácie Karpatské drevené cerkvi.
 
Pri chrámoch budú stáť informačné panely či veľkorozmerný pútač.
 
„K informačným panelom umiestneným pri drevených chrámoch, situovaných na úpätí Vihorlatských vrchov v Šmigovci, Hrabovej Roztoke a Inovciach, pribudne v krátkej dobe ešte informačný panel s mapou lokalít UNESCO pri chráme v Ruskej Bystrej. Ten je jediný z tunajších chrámov so štatútom kultúrneho dedičstva UNESCO. V rámci projektu bude v obci Ubľa umiestnený veľkorozmerný pútač, ktorý bude návštevníkov informovať o všetkých lokalitách prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, nachádzajúcich sa vo Východných Karpatoch,“ doplnila Galandová.
 
Ďalšia aktivita, ktorú podporil program švajčiarsko–slovenskej spolupráce, bolo obnovenie všetkých drevených premostení na trase náučného chodníka Morské oko – Sninské rybníky.
 
„Veríme, že budú slúžiť pre bezproblémovú prechádzku v okolí jedinečného jazera Morské oko,“ uzavrela Argalášová.
 
Autor: lita
 
Zdroj:
 
Drevený kostolík - Svidník
Foto: https://pamiatkyslovenska.wordpress.com/tag/drevene-kostoliky-svidnik/

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-U poneďiľok idu do roboty razdva/mygom/švydko, žeby jem soj to iši nahodov ne rozdumav...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať