Fascinujúce, no stále neobjavené bohatstvo, v ktorom sú zapísané naše dejiny

15.09.2022


Kostoly Slovenska

Na neveľkom území Slovenskej republiky, kde sa dotýka latinská a byzantská kresťanská kultúra, máme obdivuhodné bohatstvo kostolov, v ktorých sú zapísané naše dejiny od 9. storočia až podnes lepšie ako v akýchkoľvek iných objektoch.

Stále sme ich však náležite neobjavili a neprezentovali svetu. Nielen početnosť, ale aj architektonická variabilita našich kostolov (rímskokatolíckych, evanjelických, gréckokatolíckych, reformovaných a pravoslávnych) je pritom výnimočná. Nájdeme u nás všetky štýly, s ktorými sa stretávame v Európe: predrománsky, románsky, gotika, barok, klasicizmus, secesia, funkcionalizmus a modernizmus.

Sme radi, že Svet kresťanstva prejavil záujem o výsledky nášho spoločného mapovania kultúrno-historického dedičstva, ktorému sa venujeme vyše desať rokov. V novej rubrike Kostoly Slovenska vám budeme postupne prinášať údaje z fascinujúceho sveta slovenských kostolov.

Opierať sa pritom budeme najmä o údaje, ktoré obsahuje naša nová interaktívna webová stránka www.kostolyslovenska.sk.

Pod označením kostol sa rozumie posvätná budova určená na božský kult, do ktorej veriaci majú právo prichádzať, aby v nej najmä verejne tento kult vykonávali. Kostol sa môže stavať s výslovným písomným súhlasom diecézneho biskupa.

V gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi sa pre kostoly používa označenie chrám (cerkev). Medzi kostoly nepatria kaplnky, modlitebne, zborové domy a synagógy.

Podľa posledného sčítania obyvateľov Slovenska z roku 2022 sa z celkového počtu 5 431 306 obyvateľov viac ako polovica (55,8 %) prihlásila k rímskokatolíckemu náboženskému vyznaniu. Nasleduje evanjelické vyznanie (5,3 %), gréckokatolícke (4 %), reformované (1,6 %), pravoslávne (0,9 %) a ostatné (2,1 %). Skupina bez náboženského vyznania predstavuje 23,8 percenta a v 6,5 % sa nepodarila zistiť príslušnosť.

Celkový počet kostolov u nás je 4 181. Podľa denominácií ide o takéto rozloženie: rímskokatolícke kostoly – 2647 (63,31 %), evanjelické kostoly – 541 (12,94 %), gréckokatolícke chrámy – 520 (12,44 %), reformované (kalvínske) kostoly – 311 (7,44 %), pravoslávne chrámy – 161 (3,85 %). Denominačnú rôznorodosť uzatvára jeden bývalý kostol Československej cirkvi husitskej.

Z celkového počtu miest a obcí na Slovensku – 2 927 sa len v 242 nenachádza ani jeden kostol. Najviac kostolov je v hlavnom meste Slovenska Bratislave (60) a Košiciach (43).

Počas obdobia socializmu (1948 – 1989) bolo na Slovensku postavených 218 nových kostolov, hoci stavať kostoly v tomto období bolo oficiálne zakázané. Ďalších 19 kostolov bolo prestavaných z inej budovy na kostol.

Od roku 1990 dodnes bolo postavených 596 nových kostolov a 95 bolo prestavaných na kostol z inej budovy.

Michal Hudák

Zdroj: 
https://svetkrestanstva.postoj.sk/113461/fascinujuce-no-stale-neobjavene-bohatstvo-v-ktorom-su-zapisane-nase-dejiny

Foto:
Gréckokatolícky Kostol Matky ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni. 
Autor: Zdenko Dzurjanin

Pravoslávny katedrálny chrám v Prešove. 
Autor: Zdenko Dzurjanin

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Vasyľ:
-Rano ne jim, bo dumam na seks...
Na obid ne jim, bo dumam na seks...
Večur ne jim, bo dumam na seks...
A v noči ne seksuju, bo jem holodnyj, jak vovk...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať