Financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu 

22.08.2023


Väčšina ľudí odmieta, aby budúca vláda dotovala cirkvi na Slovensku

Za pokračovanie dotovania cirkví zo štátnych peňazí je takmer 38 percent obyvateľov, vyplýva z prieskumu agentúry AKO.

Viac ako polovica ľudí na Slovensku si myslí, že budúca vláda by nemala pokračovať vo financovaní cirkví zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ. Vyjadrilo sa tak 55,1 percenta respondentov.

Naopak, za pokračovanie dotovania cirkví zo štátnych peňazí je takmer 38 percent ľudí.

Viac ako šesť percent respondentov uviedlo, že nevedia presne posúdiť, či by vláda mala dotovať cirkvi.

Agentúra pripravovala prieskum formou telefonátov s respondentmi na vzorke tisíc ľudí starších ako 18 rokov v dňoch 7. až 14. augusta.

Financie zo štátneho rozpočtu sú pre cirkvi príspevkom najmä na platy duchovných a chod cirkevných ústredí.

Za to, aby nová vláda, ktorá vzíde zo septembrových predčasných parlamentných volieb, naďalej financovala cirkvi, boli najmä obyvatelia Prešovského, Trnavského a Žilinského kraja. Naopak, najmenej by si to priali ľudia v Bratislavskom kraji.

Pokračovanie financovania cirkví štátom si najmenej želajú voliči SaS a Progresívneho Slovenska. Je za to iba desať percent voličov Richarda Sulíka a 17 percent voličov Michala Šimečku.

SaS už pred časom predstavila plány, čo by chcela robiť s cirkvami po voľbách. Jedným z bodov je umožniť finančnú odluku cirkví od štátu, po čom liberáli dlhodobo volajú.

Najviac sú za pokračovanie dotovania cirkví štátom voliči KDH a koalície OĽaNO, Kresťanská únia a Za ľudí. Ide až o 72 percent voličov Milana Majerského a 61 percent voličov Igora Matoviča, Anny Záborskej či Veroniky Remišovej.
 
Z januárového online prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia vyplynulo, že finančnú odluku cirkvi od štátu podporuje 61 percent opýtaných Slovákov.

Súčasný model financovania cirkví zo štátneho rozpočtu považuje za najvhodnejší necelá pätina populácie.

Aktuálny model založený na priamych platbách z rozpočtu štátu na základe počtu členov, ktorí sa k cirkvi prihlásia v sčítaní ľudu, by ponechalo 19 percent ľudí. Tento model by podporili predovšetkým sympatizanti KDH, ukázal prieskum z januára.

Zaradenie cirkví a náboženských spoločenstiev medzi neziskové organizácie, ktorým je možné každoročne poukázať dve percentá dane z príjmu, by podporilo 20 percent opýtaných. Financovanie cez špeciálnu cirkevnú daň by uprednostnilo 18 percent populácie.

Juraj Brezáni

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/136534/vaecsina-ludi-odmieta-aby-buduca-vlada-dotovala-cirkvi-na-slovensku

foto: Graf: Denník Postoj zdroj: agentúra AKO 
Vytvorené pomocou Datawrapper

Aktuality

Zobraziť všetky
14.06.2024

Recenzia: (Ne)zabudnutá história Rusínov

Malé dejiny Rusínov (Ivan Pop, 2020, vydávateľ: o.z. ZIRS) Ivan Pop je uznávaným historikom, politológom, kulturológom, ale hlavne rusínistom, ktorý sa roky venuje problematike rusínskeho národa. Na konte má už viacero knižných publikácií či …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Kardiológ Janko mal rovnaké ochorenie ako Heriban

Zachránilo ho, že včas rozpoznal diagnózu.  Ako poslanec zažil piatich primátorov. Patrí medzi slovenskú kardiologickú špičku. Má šikovné ruky a sluch, vďaka čomu dokáže u detí diagnostikovať problémy so srdcom. Pred rokmi visel jeho život n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Prof. Peter Švorc: MOJA CESTA KU KRAJINSKEJ HRANICI

Medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou Je to už viac ako 30 rokov, keď som sa prvýkrát pustil do poznávania dejín Podkarpatskej Rusi, o ktorej sme sa na vysokej škole počas štúdia na odbore dejepis v 70. a 80. rokoch minulého storočia v podstat…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.06.2024

Rozhovor. Europoslankyňa Yar: Bratislavu východ nezaujíma

Pe RTVS dvíhajú obočie aj v zahraničí Budujú ekocentrum, nemajú kanalizáciu Pochádza zo Sniny, žila v Turecku a ide do Bruselu. V europarlamente bude Slovensko zastupovať aj LUCIA YAR z Progresívneho Slovenska. Bývalá editorka portálu o dian…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.06.2024

Ódor mal v Prešovskom kraji viac krúžkov ako Blaha

Smer si svoje tradičné bašty udržal Uspeli aj Lexmann a Mazurek. PREŠOVSKÝ KRAJ. Voľby do Európskeho parlamentu vyhral v Prešovskom kraji Smer. Darilo sa aj progresívcom, kresťanským demokratom a Republike. Päťpercentný prah by prekročil a…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.06.2024

Tomáš Forró a jeho ukrajinský Spev sirén

Veľa hrdinstva, utrpenia, maskulinity, zlyhaní a najmä zemitej reality Reportér Tomáš Forró je podivuhodný zjav v slovenskom novinárskom svete.  So svojimi dvoma metrami, pánskymi trakmi a košeľou nekompromisne zapnutou až ku krku je solit…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Peršŷj prŷpad dodavaňa stravŷ do karantenŷ (samoizolacija na samoťi)
opracuvanyj u literaturňim ďili - to propovidka Červena karkuľka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať