FOLKLÓRNE KOLEKTÍVY REALIZOVALI PROJEKT NA TÉMU SVADBA
Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku zorganizovalo počas poslednej októbrovej nedele metodické stretnutie folklórnych kolektívov z okresov Svidník a Stropkov, na ktorom tvorivo prezentovali folklórne dielo na tému svadba.
V priestoroch Kultúrneho domu v obci Mestisko sa dňa 30. októbra 2016 uskutočnilo podujatie s názvom „Keď sme sa tak zišli“. Do metodického stretnutia a tvorivej prezentácie folklórneho diela na tému svadba sa zapojili folklórne kolektívy z okresov Svidník a Stropkov, konkrétne ŽSSk Svidničanka zo Svidníka, UK Okruhľan z Okrúhleho, FS Brežinky z Mestiska, FS Olšavan z Vyšnej Olšavy, FS Stropkovčan zo Stropkova a ĽH Kanalošovci zo Svidníka.
Podujatiu predchádzalo mapovanie a zhromažďovanie autentických materiálov z daných obcí a miest, výskum autentického folklóru a spracovanie získaného materiálu pre jednotlivé folklórne kolektívy. Účinkujúci sa v programe venovali spracovaniu zvykov viažucich sa na obdobie pred sobášom (pytačky, pozývanie hostí na svadbu, mládenecká rozlúčka so slobodou, vitie vienkov a pod.), aj počas samotnej svadby (príchod ženícha po nevestu, družbovský tanec, čepčenie, redový tanec a pod.).
Zámerom projektu bolo sprostredkovať a uchovať toto kultúrne dedičstvo aj pre ďalšie generácie. Tento projekt sa uskutočnil prvýkrát a ambíciou organizátora je v podobných aktivitách pokračovať aj v budúcnosti.
Zámerom projektu bolo sprostredkovať a uchovať toto kultúrne dedičstvo aj pre ďalšie generácie. Tento projekt sa uskutočnil prvýkrát a ambíciou organizátora je v podobných aktivitách pokračovať aj v budúcnosti.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou ÚV SR – program Kultúra národnostných menšín 2016.
Mgr. Miriama Vinjarová, POS vo Svidníku
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľova dilema.
-Možu pity vonka zazeraty na to, što ne možu pomyluvaty, abo možu ostaty doma i pomyluvaty to, na što sja už jem ne hoden zazeraty...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať