Fotografka a dizajnérka Jitka Kopejtková má korene v Habure, k Andymu to mala na skok

15.08.2015

 
Renomovaná fotografka, výtvarníčka a umelkyňa street artu Jitka Kopejtková vníma svet cez farby. Zaoberá sa kolážou a grafitmi, no jej najväčšou srdcovkou je autentické zachytenie strhnutého plagátu.
 
MEDZILABORCE.  Múzeum moderného umenia Andyho Warhola pri príležitosti výročia jeho narodenia pripravilo v spolupráci s Jitkou Kopejtkovou mnohé workshopy.    
 
Slovensko-rusínske korene
Jitka sa narodila v Prahe, kde zotrvala dodnes. Korene jej rodiny však siahajú až k nám. Akési vlastenecké puto, no najmä vzácnosť starých rodičov ju každé letné prázdniny prilákali do obce Habura, odtiaľ pochádzala aj jej mamka. Tu sa postupne rodil jej záujem o umenie. Do neďalekých Medzilaboriec to bolo na skok, tak ich navštevovala deň čo deň s jasným cieľom cesty, a to návštevou Múzea moderného umenia Andyho Warhola. „Hneď ako otvorili múzeum, som ho navštevovala pravidelne. Chodila som sem každodenne, dokonca ma neskôr začali púšťať zadarmo, lebo som deň čo deň platila vstupné,“ povedala dnes už uznávaná umelkyňa a milovníčka Andyho tvorby.  
 
Dovolenka so svokrou
Najväčší zlom v pohľade na umenie priniesla obyčajná dovolenka v Paríži, kam ju zobrala jej svokra so slovami, že Paríž musí jednoducho vidieť a zažiť. „Tam ma zaujala opustená fľaša vína. Vyfotila som ju a odvtedy fotografujem stále. Dokumentujem, čo sa na ulici deje, zároveň ju už vnímam celkom inak. Vtedy som v parížskych uličkách narazila aj na grafity, čo u nás veľmi známe nebolo a od toho momentu som tomu prepadla. Začala som sa zaujímať o techniky, možnosti a sama som začala aj niečo tvoriť,“ pripomenula si zlomovú dovolenku.
  
Krok po kroku
Svoju domácu zbierku diel spočiatku tvorila len pre vlastné potešenie. Ako samouk získavala informácie z kníh, internetu, návštev street art festivalov či samotnou komunikáciou s umelcami z tohto oboru. Čo jej nepriniesla umelecká škola, to Jitke dala škola života a ulica. O jej výtvory doma dlho zakopával manžel, až do chvíle, keď ich neobjavila kamarátka. „ V tom čase jej na zámku Mladá Vožice vypadla výstava, tak sme využili moje diela. Videlo to okolo dvetisíc ľudí a polovica sa stihla aj predať,“ povedala o svojej prvej výstave. Po prvotnom úspechu sa stali vernisáže pravidlom. Neskôr k ním pribudli aj prednášky pre širokú verejnosť a všetkých priaznivcov street art smeru. Avšak najhlavnejším dodnes ostalo autentické zachytenie strhaných plagátov, nelegálnych výlepov čí billboardrov. To sa posunulo až na úroveň priemyselného dizajnu. Záujemcovia tak majú možnosť zadovážiť si dizajnové platobné karty, kolekciu nábytku, obaly kníh či tričká, ktorých autorkou je samotná Jitka.
 
Prednášky v Medzilaborciach
Umenie street art sa teší čoraz väčšej aktuálnosti a záujmu zo strany verejnosti. Prednášky na tému spojenú s týmto druhom umenia vyhľadávajú nielen mladí ľudia či školy, ale aj študenti univerzity tretieho veku. Pravé pri príležitosti výročia narodenia Andyho Warhola pripravila Jitka v spolupráci s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach zaujímavé aktivity. „Jeden deň je zameraný na prednášky ohľadom street art. Všetci návštevníci si môžu vyskúšať, ako sa robí grafity a skúsiť si prácu so sprejom. Pre najmenších mám pripravené omaľovanky. Nasledujúci deň je zameraný na klasickú papierovú koláž. Opäť sato začína prednáškou o vzniku, cez históriu až po súčasnosť. Návštevníci si budú môcť spomínané techniky aj vyskúšať a niečo aj sami vyrobiť,“ povedala o pestrých aktivitách, ktoré pripravila.
 
Potrebný je rešpekt
Aj vďaka workshopom oboznamuje verejnosť o hraniciach, ktoré street art má. Je potrebné mať na pamäti, že síce ide o umenie, no vždy je to nelegálne. Dôležitá je prevencia a vštepovanie rešpektu k historickým budovám, ktorých znehodnotenie sprejom je závažným skutkom. „Grafity musia mať myšlienku, nie je to o tom, že niečo nastriekame na stenu. To sa vníma ako vandalizmus. Potrebná je prevencia, kde mladým ľudom vysvetlím, že k stavbám treba mať rešpekt. Tiež im dám vyskúšať si, ako sprej funguje. Potom sami prídu nato, že im to smrdí, majú špinavé ruky a je to náročná práca. Už sa nevyberú a nepostriekajú len tak kade čo. Keď už, tak rozpadnuté budovy a opustené továrne,“ povedala.
 
Matka a manželka s umeleckou dušou
Ďalšou obľúbenou záležitosťou sú aj spomínané koláže, ktoré vytvára v noci, keď jej najbližší už dávno spia. „Som normálna matka od rodiny, varím a starám sa aj o záhradu, ale i tu vždy nájdem nejakú inšpiráciu. Aj keď podávam jedlo, vyzerá to umelecky. Ale ak ideme na dovolenku, venujem sa výlučne rodine, vtedy je na prvom mieste. Jedine, ak by ma niekto zastavil a začal sa so mnou opäť baviť o umení,“ dodala s úsmevom.
 
Michaela Jurcová
 
 

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska klyče hosti na navštevu i varuje ich, že zvonok ne funguje…
-Kiď prydete ku nam, ta durkajte nohami…
-Ta čom nohami Parasko?
-No a što vy? Z porožňima rukami rychtujete ku nam prychodyty…!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať