Gorali už po šiestykrát predviedli vo Svidníku svoj nezameniteľný folklór

12.12.2022


Občianske združenie JAMARO v spolupráci s mestom Svidník a Zwiazkem Podhalan Oddielom Zakopané pripravili pre milovníkov folklóru v poradí už 6. ročník Prehliadky goralského folklóru.

Hudba, tanec, spev, nezameniteľný folklór, zvyky a tradície, toto všetko sa snúbilo v sobotu 26. novembra v Dome kultúry vo Svidníku. Na podujatí sa predstavil Zespol Klimka Bachledy zo Zakopaného, ktorý vznikol v roku 1952 v Zakopanom. Od roku 1957 pôsobí pod krídlami Zwiazku Podhalan. Prezentuje folklór Skalneho Podhalia - tanec, spev, hudbu, ale aj jazyk a obyčaje, ktoré sú na Podhalí živé a bohaté dodnes. Súbor sa prezentoval v mnohých regiónoch Poľska, vo veľkej časti Európy a tiež na festivale v Turecku, účinkoval v mnohých TV a rozhlasových programoch. Dodnes pôsobí v súbore okolo 300 členov.

V tomto roku oslávil súbor sedemdesiate výročie svojho založenia. Pomenovaný je po legendárnom Klimkovi Bachledovi,ktorý bol poľský goral, horský sprievodca, člen Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, prvý poľský horský záchranár, ktorý tragicky zahynul idúc na pomoc človeku v Tatrách.

Už tradične je súčasťou podujatie i pasovanie za Gorala Jozefom Pitoňákom zo Ždiaru. V tomto roku bol pasovaným Jozef Dirga. Už jeho samotné rodisko ho predurčilo stať sa milovníkom a ochrancom Tatier. Z jeho rodnej dediny bolo vidieť končiare štítov našich veľhôr. Prvú väčšiu pešiu túru, ktorú absolvoval v roku 1961 z Hrebienka na Bilíkovu chatu ho chytila za srdce. Celý život pracoval v tatranských hoteloch a vypomáhal v tatranských chatách. Aj počas vojenskej služby bol prítomný priamo v areáli Štrbského Plesa počas trvania celých dvadsiatich ôsmich majstrovstiev sveta v lyžovaní. Ako brigádnik bol tiež nosičom na Téryho, Zbojnícku,  Zamkovského chatu.

Pred 51. rokmi 20.novembra 1971 po úspešnom absolvovaní podmienok, čakacej doby a zložením sľubu bol zaradení za riadneho člena: DOBROVOĽNÉHO ZBORU TATRANSKEJ HORSKEJ SLUŽBY. Na Vysoké Tatry a na chatu Kamzík rád spomína, prežil tam krásne mladé roky. Na Kamzíku stretol aj svoju manželku, s ktorou žije už viac ako jedno "polstoročie". Je vďačný za to, že už viac ako 60 rokov mu je dopriate spoznávať krásy Tatranskej prírody, ľudí, hotelierov a chatárov. Celý život sa držím príslovia: "VŠETKO JE DO ČASU, ŽENA DO SMRTI A PÁN BOH NA VEKY."

Človek, bez ktorého si je Prehliadku goralského folklóru len ťažko predstaviť je aj František Lizák z Bokše, pôvodom z goralskej obce Lendak. Na heligónke hrával jeho otec i starý otec. Veľmi sa mu to páčilo, tak sa to naučil aj on. Dnes je heligónka jeho neoddeliteľnou súčasťou a jeho prejav ulahodí každému, kto má rád úprimný, prirodzený ľudový prejav - ako sa hovorí - taký od srdca. Na 6. ročníku sa predstavil spolu so svojimi dvoma synmi Matejom a Tomášom.

Hosťom 6. ročníka podujatia bol pán Martin Brxa, ktorý sa predstavil spevom a hrou na píšťalách, trombite, či fujare. Martin Brxa je ľudový remeselník z obce Turany, ktorý sa venuje výrobe tradičných slovenských pastierskych predmetov od útleho detstva. Už pred školou sa vo svojom voľnom čase venoval spracovaniu dreva, kože a kovov. Po ukončení strojárstva na strednej odbornej škole začal navštevovať rôznych starých majstrov, ktorí mali dlhoročné skúsenosti vo svojom remesle. Od týchto majstrov sa naučil obrovské množstvo vecí a tradičných techník, ktoré sa získavajú dlhé roky iba z pokolenia na pokolenie. Všetky poznatky podľa možností zdokonaľoval a používa ich vo svojich výrobkoch, aby bola naša kultúra čo najlepšie zachovaná pre ďalšiu generáciu.

Na podujatí vystúpila aj Goralská ľudová hudba Bratia Jendrichovskí z Novej Ľubovne, ktorá bola založená v roku 1998. Skupinu tvoria traja bratia - Stanislav, Peter a Daniel. Nástrojové obsadenie dopĺňa akordeón, na ktorom hrá Pavol Veselovský, taktiež rodák z Novej Ľubovne. Poslaním ľudovej hudby Bratov Jendrichovských je uchovávanie a prezentácia goralskych ľudových piesní a tradícií v ich pôvodnej podobe a šíriť pri tom dobrú náladu a radosť z hudby.

Záver podujatia patril nepísanej hymne goralov „Góralu, czy ci nie zal“.

Obrovské poďakovanie patrí spoluorganizátorom podujatia Mestu Svidník a Zwiazku Podhalan, odzial Zakopané. Organizátori podujatia ďakujú všetkým účinkujúcim a to Zespólu Klimka Bachledy, Františkovi Lizákovi s rodinou, Bratom Jendrichovským a Martinovi Brxovi. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2022. Ďakujeme partnerom podujatia: Aquaruthenia Svidník, pekáreň Šandal, Tlačiareň svidnícka, RF Creative s.r.o., Margon s.r.o., Bakowo  Zohylina- Zakopané, penzión Goral Nová Kelča. Ďakujeme tiež mediálnym partnerom RTVS - národnostné vysielanie, TV Zemplín, Rádiu Regina, Folklorista.sk, Gorali.info a Podduklianskym novinkám.

Rozália Gonšenicová, JAMARO OZ

Aktuality

Zobraziť všetky
20.06.2024

Recenzie: Dokumentárny film Podkarpatská rusínska maliarska škola 

(28 min, © ZIRS-RTVS, 2019,  réžia a kamera: Igor Sivák, scenár: Ivan Pop, komentár: Peter Rúfus, strih: Alan Bezák, producent: Ján Lipinský) jazyk: slovenský titulky: anglické, maďarské, rusínske   Josif Bokšaj na adresu podkarpatskej ml…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.06.2024

Rozlúčkový prejav prezidentky Zuzany Čaputovej

Slovensko, prajem ti pokojnejšie časy, múdre vedenie a viac ľudskosti  Vážené občianky, vážení občania, milí hostia a prítomní. Zajtra sa skončí môj päťročný prezidentský mandát. Pri tejto príležitosti by som sa vám chcela poslednýkrát pri…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.06.2024

Recenzia: (Ne)zabudnutá história Rusínov

Malé dejiny Rusínov (Ivan Pop, 2020, vydávateľ: o.z. ZIRS) Ivan Pop je uznávaným historikom, politológom, kulturológom, ale hlavne rusínistom, ktorý sa roky venuje problematike rusínskeho národa. Na konte má už viacero knižných publikácií či …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.06.2024

Obrazy Andyho Warhola posypané diamantovým prachom zavítali na hrad v Starej Ľubovni

Kráľovská edícia Andyho Warhola vytvorená v roku 1984 dorazila v týchto dňoch na hrad Ľubovňa a bude sprístupnená do konca septembra 2024. Ako uvádza hrad na sociálnych sieťach, Kompletné portfólio Kráľovnej Ntombi, ktorého lukratívnosť repre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Kardiológ Janko mal rovnaké ochorenie ako Heriban

Zachránilo ho, že včas rozpoznal diagnózu.  Ako poslanec zažil piatich primátorov. Patrí medzi slovenskú kardiologickú špičku. Má šikovné ruky a sluch, vďaka čomu dokáže u detí diagnostikovať problémy so srdcom. Pred rokmi visel jeho život n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.06.2024

Prof. Peter Švorc: MOJA CESTA KU KRAJINSKEJ HRANICI

Medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou Je to už viac ako 30 rokov, keď som sa prvýkrát pustil do poznávania dejín Podkarpatskej Rusi, o ktorej sme sa na vysokej škole počas štúdia na odbore dejepis v 70. a 80. rokoch minulého storočia v podstat…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, jak sja maš?
-Jak staryj tank... Kanon jesť, ale vojuvaty i tak ne je z čym...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať