Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939
Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, vyšli monografie a zborníky, ktoré predstavujú dejiny Podkarpatskej Rusi ako súčasti medzivojnového Československa. Napriek tomu sa hospodárskym dejinám tohto územia venovala len okrajová pozornosť. Dominovali politické dejiny, dejiny školstva, cirkevné dejiny a pod., ale komplexný obraz doplnený o uvedenú hospodársku problematiku absentoval, resp. bol nedostatočný. Túto medzeru v poznaní dejín Podkarpatskej Rusi vyplnil svojou prácou slovenský historik Juraj Žadanský, ktorý sa dlhodobo venuje problematike hospodárskeho a sociálneho vývoja najvýchodnejšej časti medzivojnovej ČSR. Témy rozvoja priemyslu, domáckej výroby, trhových vzťahov, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a s tým súvisiaceho vývinu sociálnych vzťahov zasadzuje do kontextu snáh vytvárania jednotného československého trhového hospodárstva na Podkarpatskej Rusi. Práve tematiky podkarpatsko-ruského poľnohospodárstva a sociálneho vývoja, vrátane kolektívnych protestov v podobe štrajkov, autor v monografii precízne spracoval v detailoch doposiaľ nepublikovaných žiadnym bádateľom. Je potrebné zdôrazniť, že na rozdiel od spoločností totalitného charakteru, je v demokratických krajinách štrajk legitímnou a častou formou ekonomického a politického nátlaku. Bolo už mnohokrát deklarované, že Československo bolo v dobe medzi dvoma svetovými vojnami ostrovom demokracie a slobody v okolitom mori diktatúr v strednej Európe.
Monografia je cenným príspevkom k dejinám Podkarpatskej Rusi v rámci Československa.
Autor
Dr. Juraj Žadanský, CSc.
Fotografická časť
© Vladimír Kuštek
Úprava fotografií
Jozef Lauruský
Jazyková úprava
Viktor Petrašovský, Anna Žadanská
Recenzenti:
prof. PhDr. Ján Rychlík, DrSc.
prof. PhDr. Peter Švorc, CSc.
© Združenie inteligencie Rusínov Slovenska
Pribišova 8, 841 05 Bratislava 4
prvé vydanie, 2022
počet strán: 192
vysádzané písmom Quercus, Storm, type Foundry
Grafická úprava: © Katkat Studio, Katarína Rybnická
tlačiareň: VIENALA Košice
ISBN 878-80-973455-2-5
EAN 97880973445528
Fotografie na obálke:
Soľná baňa František – Solotvino II
Odvoz mlieka z poloniny I
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2021
PREDSLOV
Časový úsek dvoch desaťročí v histórii krajín nepredstavuje mimoriadne dlhé obdobie. Pre domovskú krajinu karpatských Rusínov - Podkarpatskú Rus - však dejinná kapitola medzi rokmi 1918 a 1938, predovšetkým z hľadiska demokratizácie, zabezpečenia ľudských práv a slobôd, naštartovania výstavby, vzdelanostného a technologického pokroku, znamenala bezprecedentné obdobie, ktorého pozitívne dôsledky a ohlasy pretrvali do dnešných čias.
Je samozrejmé, že nie všetky oblasti života v Podkarpatskej Rusi sa počas doby 20 rokov podarilo zrevitalizovať a naštartovať v nich pevné procesy rozvoja a prosperity. Medzi problémy, ktoré sa v uvedenom krátkom období nepodarilo vyriešiť, určite patrili nezamestnanosť a nízke ohodnotenie práce v porovnaní s ostatnými časťami Československej republiky, čo častokrát vyústilo do štrajkových hnutí aj vysťahovalectva. V tejto súvislosti je zároveň potrebné si uvedomiť širšie okolnosti v podobe ekonomických a sociálnych následkov prvej svetovej vojny, hospodárskej krízy 30. rokov 20. storočia a s tým súvisiace nástrahy nástupu radikalizácie spoločností a nedôvery v politické a ekonomické systémy naprieč Európou, ktoré vyústili do vzniku ďalšej svetovej vojny.
Združenie inteligencie Rusínov Slovenska vydáva monografiu PhDr. Juraj Žadanského, CSc., ktorý sa dlhodobo venuje problematike hospodárskeho a sociálneho vývoja najvýchodnejšej časti medzivojnovej Československej republiky. Témy vývoja priemyslu, domáckej výroby, trhových vzťahov, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a s tým súvisiaceho sociálneho vývinu zasadzuje do kontextu snáh vytvárania jednotného československého trhového hospodárstva na Podkarpatskej Rusi. Práve tematiky podkarpatskoruského poľnohospodárstva a sociálneho vývinu, vrátane kolektívnych protestov v podobe štrajkov, autor v monografii precízne spracoval v detailoch doposiaľ nepublikovaných žiadnym autorom. Je potrebné zdôrazniť, že na rozdiel od spoločností totalitného charakteru, je v demokratických krajinách štrajk legitímnou a častou formou ekonomického a politického nátlaku. Bolo už mnohokrát deklarované, že Československo bolo v dobe medzi dvoma svetovými vojnami ostrovom demokracie a slobody v okolitom mori diktatúr v strednej Európe.
Vydanie monografie zároveň nepriamo reaguje na výzvu (svojou komplexnosťou a aktuálnosťou ju nutne presahuje) významného českého historika a odborníka na dejiny 20. storočia prof. PhDr. Jana Rychlíka, DrSc., ktorá zaznela v jeho monografii „Podkarpatská Rus v dějinách Československa 1918–1946“ vydanou v roku 2016 pražským vydavateľstvom Vyšehrad. Profesor Rychlík sa v monografii s uznaním zmieňuje o práci „Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi“, ktorú v roku 1993 Juraj Žadanský obhájil ako dizertačnú prácu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Keďže hospodárskemu a sociálnemu vývoju Podkarpatskej Rusi sa zatiaľ obšírne venovalo len málo autorov, profesor Rychlík vyjadril ľútosť, že tak cenná práca nebola vydaná v tlačenej forme ako publikácia.
Dovoľte mi v mene vydavateľa vysloviť poďakovanie autorovi knihy Jurajovi Žadanskému
a všetkým, ktorí sa pričinili o vydanie tejto publikácie.
Ján Lipinský
Združenie inteligencie Rusínov Slovenska
Bratislava, 2022
OBSAH
Predslov
Namiesto úvodu
1. Začlenenie Podkarpatskej Rusi do ČSR a jej politický vývoj
1. 1. Začlenenie Podkarpatskej Rusi do Československej republiky
1. 2. Náčrt politického vývoja na Podkarpatskej Rusi
1. 3. Odčlenenie Podkarpatskej Rusi od Československej republiky
2. Hospodársky vývoj na Podkarpatskej Rusi
2. 1. Podkarpatské poľnohospodárstvo
— Pozemková reforma
2. 2. Podkarpatskoruské lesné hospodárstvo
— Poloninské pastierske poľnohospodárstvo
2. 3. Daňové zaťaženie obyvateľstva Podkarpatskej Rusi
3. Priemysel, domácka výroba, trhové vzťahy
3. 1. Prírodné zdroje
3. 2. Priemysel
3. 3. Cestná a železničná doprava
3. 4. Užhorodské letisko a letecké spojenie s Podkarpatskou Rusou
3. 5. Elektrifikácia Podkarpatskej Rusi
3. 6. Domácka výroba
3. 7. Trhové vzťahy
4. Sociálny vývoj a štrajkové
hnutie na Podkarpatskej Rusi
4.1 Sociálne hnutie v 20. rokoch
4.2 Hospodárska kríza a sociálny vývoj do roku 1938
Záver
Súhrn
Zmeny názvov sídiel
Prílohy
Pramene a literatúra
Aktuality
Zobraziť všetky30.04.2023
2% z Vašich daní. Uchádzame sa o Vašu priazeň
Združenie inteligencie Rusínov Slovenska
IČO: 31 770 746
právna forma: občianske združenie
IBAN: SK5509000000005146855776
kontakt: rusyn@centrum.sk
Oblasť pôsobenia: kultúra, kultúrno-osvetová činnosť
*******
Informácie o u…
30.03.2023
Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (a)...
105. VÝROČIE VZNIKU SPOLOČNÉHO ŠTÁTU ČECHOV, SLOVÁKOV A RUSÍNOV.
VERSAILLSKA MIEROVÁ ZMLUVA 1919-2019. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR
20. decembra 1916
Na ponuku ústredných mocností reagoval prezident USA W. Wilson. Obrátil sa ku v…
29.03.2023
Posledný zhasne...
„Amerikán“ Warhol z rodiny emigrantov preslávil Medzilaborce, tie sa dnes vyľudňujú (reportáž)
Medzilaborce sú jedným z miest, ktoré ukazujú príčiny vysokej popularity populistov a extrémistov. Odišiel odtiaľ každý šiesty. Primátor spomína ep…
28.03.2023
Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína
V hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechody
Slovensko-ukrajinské pohraničie by sa donedávna dalo nazvať perifériou Európy, čo veľmi zaujímavo opísal Andrej Bán vo svojej knihe Slon na Zemplíne.
Ruská agresia, ktorá sa …
27.03.2023
Ivan Pop: Osobnosti našich dějín - GRABAR (Dobrjanská) Olga Adolfovna
GRABAR (Dobrjanská) Olga Adolfovna (pseudonym Olga Chrabrová) (*25.12.1843, Banská Šťavnica, dnes Slovensko - † květen, 1930, Moskva, Rusko), rusínská politička rusofilského směru. Dcera rusínského politika A. Dobrjanského, manželka poslance u…
13.03.2023
Keď pripadla Podkarpatská Rus Sovietskemu zväzu, desať rokov sa nemohli vysťahovať za otcom do Československa
Za socialistickou železnou oponou existovala ešte jedna železná opona. Práve tá rozdelila rodinu Popovičovcov z Mukačeva na desať rokov. Otec žil v Bratislave, jeho manželka s tromi deťmi zatiaľ živorila len kúsok za československou hranicou, v …
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
-Vasyľu, kiď ňa ne perestaneš kritizuvaty, pidu na kurz "Jak sja staty paskudov"...!
-Prednašaty tam budeš, pravda Parasko...?

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať