Inscenácia Osem žien v DAD chce byť spojením vážneho a humorného 

22.05.2023

Tlačová správa

Prešov, 22. mája – Napínavý detektívny príbeh a  mozaiku ľudských charakterov aj v groteskných situáciách má divákom ponúknuť inscenácia Osem žien, ktorej premiéru na piatok 26. mája pripravuje činoherný kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Realizačný tím vedie hosťujúci režisér Michal Babiak, ktorý na dnešnej tlačovej besede predstavil stav prípravy predstavenia a svoje hlavné režijné ideovo-realizačné prístupy.

M. Babiak, v súčasnosti docent na katedre estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, pochádza zo srbskej Vojvodiny bývalej Juhoslávie, pričom jeho slovenskí predkovia tam mali okolo 300-ročnú tradíciu. Po začiatku vojny sa začiatkom 90. rokov s rodinou presťahoval na Slovensko. V DAD sa prezentuje po prvýkrát, ale na konte režiséra má okolo 130 činoherných a asi desať operných predstavení. Ako dodal, rusínčina, v ktorej je inscenácia Osem žien uvádzaná v DAD, je v poradí šiestym jazykom, v ktorých doteraz realizoval svoje režisérske výstupy – prv po srbsky, chorvátsky, slovensky, slovinsky a maďarsky.

„Poetika dramatických textov Roberta Thomasa sa mi veľmi páči. Už som niektoré z nich režíroval. Text hry Osem žien je výborný podklad pre prepojenie vážneho v podobe detektívky a zábavnejšieho v podobe čierneho humoru. Pre mňa ako režiséra bolo výzvou urobiť žánrovo primerane vyváženú inscenáciu,“ podčiarkol.

R. Thomas napísal túto hru v roku 1961, okrem javiskovej podoby má aj filmovú, a to dosť vydarenú, ale M. Babiak prezradil, že film nevidel, nedal sa teda ničím inšpirovať. Zásadnou zmenou je lokalizácia deja. Kým v origináli sa odohráva v honosnom pánskom sídle na francúzskom vidieku, tak v prešovskej inscenácii ju M. Babiak – ktorý je aj dramaturgom a autorom scény – umiestnil do „tunajšieho“ prostredia  začiatkom 90. rokov.

Riaditeľ DAD Marián Marko pozitívne ocenil túto zmenu, keďže predpokladá, že predstavenie bude bohato zastúpené v zájazdových plánoch tohto divadla. Navyše scéna je realizačne, a teda aj finančne v skromných pomeroch DAD menej náročná.

„Bola som tým elementom, ktorý presadzoval, aby sa do nášho repertoáru dostala hra s veľkými príležitosťami pre herečky. Som rada, že sa tak teraz deje. Ešte aj žena to mohla režírovať,“ poznamenala s úsmevom umelecká šéfka činohry Ľudmila Lukačíková, ktorá v inscenácii hrá. Ocenila však režijný prístup M. Babiaka, a keď – ako naznačila – „upokojíme sa, inscenácia si sadne“, tak bude vďačnou súčasťou repertoáru. 

Súhlasila s tým aj ďalšia herečka Vladimíra Štefániková, zároveň asistentka režiséra. Podľa nej otázkou bolo ako dať na scéne dokopy čisto ženský manšaft. „Aj preto nezávidím prácu režiséra, pri našej presilovke to má s nami ťažké,“ dodala. Navyše na ich strane bola ešte deviata žena – autorka kostýmov Jana Kadaňková, ako hosť. O jej prínose M. Babiak povedal, že urobila „kus invenčnej práce“. Scénickú hudbu skomponoval Martin Husovský, zatiaľ čo Peter Džubera, obaja ako hostia, mal na starosti pohybovú stránku v inscenácii.

Okrem spomínaných dvoch herečiek účinkujú ešte Zdenka Kvasková, Zuzana Kovalčíková v alternácii s Ivetou Fedorovou, Svetlana Škovranová, Jaroslava Sisáková a Daniela Libezňuk.

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá predstavenia v rusínskom jazyku. To najnovšie má originálny názov Вісем жен (autorom prekladu do rusínčiny je Valerij Kupka). Je v 77. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo – UND v Prešove) v poradí 394. premiérou. Na jej realizáciu DAD dostalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR, od komisie pre rusínsku kultúru.

M. Marko informoval, že z toho istého fondu sa napokon ušla podpora aj inscenácii Hlavný bubeník, ktorú DAD premiérovalo v piatok 28. apríla t. r.

V Prešove, 22. mája 2023

Spracoval: Jozef Jurčišin, kontakt 0905 328 633

Foto z inscenácie Osem žien: Ľudmila Lukačíková (zľava), Iveta Fedorová, Vladimíra Štefániková, Daniela Libezňuk  a Zdenka Kvasková.

foto: Archív DAD / Branislav Štefánik

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Parasko, de sja poďila moja fľaška rusyňskoj borovičky...
-Ranu jem soj z ňov ličila...
-Jaku ranu?!
-Duševnu / na duši...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať