Inscenácia Osem žien v DAD chce byť spojením vážneho a humorného 

22.05.2023

Tlačová správa

Prešov, 22. mája – Napínavý detektívny príbeh a  mozaiku ľudských charakterov aj v groteskných situáciách má divákom ponúknuť inscenácia Osem žien, ktorej premiéru na piatok 26. mája pripravuje činoherný kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Realizačný tím vedie hosťujúci režisér Michal Babiak, ktorý na dnešnej tlačovej besede predstavil stav prípravy predstavenia a svoje hlavné režijné ideovo-realizačné prístupy.

M. Babiak, v súčasnosti docent na katedre estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, pochádza zo srbskej Vojvodiny bývalej Juhoslávie, pričom jeho slovenskí predkovia tam mali okolo 300-ročnú tradíciu. Po začiatku vojny sa začiatkom 90. rokov s rodinou presťahoval na Slovensko. V DAD sa prezentuje po prvýkrát, ale na konte režiséra má okolo 130 činoherných a asi desať operných predstavení. Ako dodal, rusínčina, v ktorej je inscenácia Osem žien uvádzaná v DAD, je v poradí šiestym jazykom, v ktorých doteraz realizoval svoje režisérske výstupy – prv po srbsky, chorvátsky, slovensky, slovinsky a maďarsky.

„Poetika dramatických textov Roberta Thomasa sa mi veľmi páči. Už som niektoré z nich režíroval. Text hry Osem žien je výborný podklad pre prepojenie vážneho v podobe detektívky a zábavnejšieho v podobe čierneho humoru. Pre mňa ako režiséra bolo výzvou urobiť žánrovo primerane vyváženú inscenáciu,“ podčiarkol.

R. Thomas napísal túto hru v roku 1961, okrem javiskovej podoby má aj filmovú, a to dosť vydarenú, ale M. Babiak prezradil, že film nevidel, nedal sa teda ničím inšpirovať. Zásadnou zmenou je lokalizácia deja. Kým v origináli sa odohráva v honosnom pánskom sídle na francúzskom vidieku, tak v prešovskej inscenácii ju M. Babiak – ktorý je aj dramaturgom a autorom scény – umiestnil do „tunajšieho“ prostredia  začiatkom 90. rokov.

Riaditeľ DAD Marián Marko pozitívne ocenil túto zmenu, keďže predpokladá, že predstavenie bude bohato zastúpené v zájazdových plánoch tohto divadla. Navyše scéna je realizačne, a teda aj finančne v skromných pomeroch DAD menej náročná.

„Bola som tým elementom, ktorý presadzoval, aby sa do nášho repertoáru dostala hra s veľkými príležitosťami pre herečky. Som rada, že sa tak teraz deje. Ešte aj žena to mohla režírovať,“ poznamenala s úsmevom umelecká šéfka činohry Ľudmila Lukačíková, ktorá v inscenácii hrá. Ocenila však režijný prístup M. Babiaka, a keď – ako naznačila – „upokojíme sa, inscenácia si sadne“, tak bude vďačnou súčasťou repertoáru. 

Súhlasila s tým aj ďalšia herečka Vladimíra Štefániková, zároveň asistentka režiséra. Podľa nej otázkou bolo ako dať na scéne dokopy čisto ženský manšaft. „Aj preto nezávidím prácu režiséra, pri našej presilovke to má s nami ťažké,“ dodala. Navyše na ich strane bola ešte deviata žena – autorka kostýmov Jana Kadaňková, ako hosť. O jej prínose M. Babiak povedal, že urobila „kus invenčnej práce“. Scénickú hudbu skomponoval Martin Husovský, zatiaľ čo Peter Džubera, obaja ako hostia, mal na starosti pohybovú stránku v inscenácii.

Okrem spomínaných dvoch herečiek účinkujú ešte Zdenka Kvasková, Zuzana Kovalčíková v alternácii s Ivetou Fedorovou, Svetlana Škovranová, Jaroslava Sisáková a Daniela Libezňuk.

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá predstavenia v rusínskom jazyku. To najnovšie má originálny názov Вісем жен (autorom prekladu do rusínčiny je Valerij Kupka). Je v 77. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo – UND v Prešove) v poradí 394. premiérou. Na jej realizáciu DAD dostalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR, od komisie pre rusínsku kultúru.

M. Marko informoval, že z toho istého fondu sa napokon ušla podpora aj inscenácii Hlavný bubeník, ktorú DAD premiérovalo v piatok 28. apríla t. r.

V Prešove, 22. mája 2023

Spracoval: Jozef Jurčišin, kontakt 0905 328 633

Foto z inscenácie Osem žien: Ľudmila Lukačíková (zľava), Iveta Fedorová, Vladimíra Štefániková, Daniela Libezňuk  a Zdenka Kvasková.

foto: Archív DAD / Branislav Štefánik

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Pan dochtor, mam problem z pečunkov/pečeňov...
-Ňi, ňi, ňi, ujku Vasyľu... To pečunka mať problem z vami...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať