Inscenácia Osem žien v DAD chce byť spojením vážneho a humorného 

22.05.2023

Tlačová správa

Prešov, 22. mája – Napínavý detektívny príbeh a  mozaiku ľudských charakterov aj v groteskných situáciách má divákom ponúknuť inscenácia Osem žien, ktorej premiéru na piatok 26. mája pripravuje činoherný kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Realizačný tím vedie hosťujúci režisér Michal Babiak, ktorý na dnešnej tlačovej besede predstavil stav prípravy predstavenia a svoje hlavné režijné ideovo-realizačné prístupy.

M. Babiak, v súčasnosti docent na katedre estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, pochádza zo srbskej Vojvodiny bývalej Juhoslávie, pričom jeho slovenskí predkovia tam mali okolo 300-ročnú tradíciu. Po začiatku vojny sa začiatkom 90. rokov s rodinou presťahoval na Slovensko. V DAD sa prezentuje po prvýkrát, ale na konte režiséra má okolo 130 činoherných a asi desať operných predstavení. Ako dodal, rusínčina, v ktorej je inscenácia Osem žien uvádzaná v DAD, je v poradí šiestym jazykom, v ktorých doteraz realizoval svoje režisérske výstupy – prv po srbsky, chorvátsky, slovensky, slovinsky a maďarsky.

„Poetika dramatických textov Roberta Thomasa sa mi veľmi páči. Už som niektoré z nich režíroval. Text hry Osem žien je výborný podklad pre prepojenie vážneho v podobe detektívky a zábavnejšieho v podobe čierneho humoru. Pre mňa ako režiséra bolo výzvou urobiť žánrovo primerane vyváženú inscenáciu,“ podčiarkol.

R. Thomas napísal túto hru v roku 1961, okrem javiskovej podoby má aj filmovú, a to dosť vydarenú, ale M. Babiak prezradil, že film nevidel, nedal sa teda ničím inšpirovať. Zásadnou zmenou je lokalizácia deja. Kým v origináli sa odohráva v honosnom pánskom sídle na francúzskom vidieku, tak v prešovskej inscenácii ju M. Babiak – ktorý je aj dramaturgom a autorom scény – umiestnil do „tunajšieho“ prostredia  začiatkom 90. rokov.

Riaditeľ DAD Marián Marko pozitívne ocenil túto zmenu, keďže predpokladá, že predstavenie bude bohato zastúpené v zájazdových plánoch tohto divadla. Navyše scéna je realizačne, a teda aj finančne v skromných pomeroch DAD menej náročná.

„Bola som tým elementom, ktorý presadzoval, aby sa do nášho repertoáru dostala hra s veľkými príležitosťami pre herečky. Som rada, že sa tak teraz deje. Ešte aj žena to mohla režírovať,“ poznamenala s úsmevom umelecká šéfka činohry Ľudmila Lukačíková, ktorá v inscenácii hrá. Ocenila však režijný prístup M. Babiaka, a keď – ako naznačila – „upokojíme sa, inscenácia si sadne“, tak bude vďačnou súčasťou repertoáru. 

Súhlasila s tým aj ďalšia herečka Vladimíra Štefániková, zároveň asistentka režiséra. Podľa nej otázkou bolo ako dať na scéne dokopy čisto ženský manšaft. „Aj preto nezávidím prácu režiséra, pri našej presilovke to má s nami ťažké,“ dodala. Navyše na ich strane bola ešte deviata žena – autorka kostýmov Jana Kadaňková, ako hosť. O jej prínose M. Babiak povedal, že urobila „kus invenčnej práce“. Scénickú hudbu skomponoval Martin Husovský, zatiaľ čo Peter Džubera, obaja ako hostia, mal na starosti pohybovú stránku v inscenácii.

Okrem spomínaných dvoch herečiek účinkujú ešte Zdenka Kvasková, Zuzana Kovalčíková v alternácii s Ivetou Fedorovou, Svetlana Škovranová, Jaroslava Sisáková a Daniela Libezňuk.

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá predstavenia v rusínskom jazyku. To najnovšie má originálny názov Вісем жен (autorom prekladu do rusínčiny je Valerij Kupka). Je v 77. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo – UND v Prešove) v poradí 394. premiérou. Na jej realizáciu DAD dostalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR, od komisie pre rusínsku kultúru.

M. Marko informoval, že z toho istého fondu sa napokon ušla podpora aj inscenácii Hlavný bubeník, ktorú DAD premiérovalo v piatok 28. apríla t. r.

V Prešove, 22. mája 2023

Spracoval: Jozef Jurčišin, kontakt 0905 328 633

Foto z inscenácie Osem žien: Ľudmila Lukačíková (zľava), Iveta Fedorová, Vladimíra Štefániková, Daniela Libezňuk  a Zdenka Kvasková.

foto: Archív DAD / Branislav Štefánik

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2023

Zomrela herečka a režisérka Milka Zimková, preslávili ju najmä Kone na betóne

Skonala v nemocnici, mala 71 rokov. OKRUŽNÁ. Herečka a režisérka Milka Zimková zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe, skonala v nemocnici v Bratislave. Mala 71 rokov. Informáciu o úmrtí pre RTVS potvrdil bývalý manžel herečky Ondrej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.05.2023

Vo veku 71 rokov zomrela herečka Milka Zimková

Zimková bola jednou z najvýraznejších postáv strednej hereckej generácie. BRATISLAVA. Vo veku 71 rokov zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe herečka Milka Zimková. Na svojej stránke o tom informoval RTVS. Zimková bola jednou z najvýrazn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.05.2023

Ako peňažná reforma ožobráčila obyvateľstvo

Čo také sa mohlo stať, že československí komunisti museli pristúpiť k menovej reforme. V našich povojnových hospodárskych dejinách nie je veľa takých medzníkov, ktoré by uznávali nielen historici a zároveň by natrvalo zostali v pamäti širokýc…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.05.2023

Pred 70 rokmi bola vyhlásená menová reforma 

Doplatili na ňu takmer všetci. Československú menovú reformu z roku 1953 predstavitelia vládnuceho komunistického režimu prezentovali ako opatrenie proti bohatým. V skutočnosti na ňu doplatil každý, kto mal aspoň nejaké úspory. Po prijatí zák…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.05.2023

Významná rusínska rodina - DUBAYOVCI 

Pohnuté osudy jednej rusínskej rodiny, rodiny DUBAYOVCOV, založenej Annou a Deziderom Dubayovými v roku 1909 ich sobášom v gréckokatolíckom chráme vo Vyšnom Mirošove budem popisovať na základe rozhovorov s vnukmi a vnučkami Anny a Dezidera Dubao…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.05.2023

Prof. Ivan Pop sa dožíva 85 rokov

POP, Ivan (*26.05.1938, Strabičovo, Podkarpatská Rus), historik, rusínista, bohemista, kulturológ, politológ. Študoval na Historickej fakulte Užhorodskej univerzity. V súvislosti s vykonštruovaným procesom v r. 1960 vylúčený z univerzity, označe…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Parasko a u vašim seli, jak zovut ženy, kotrych chlopi ne pjuť...?
-Tak obyčajňi - vdovy...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať