Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

11.09.2023

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského státního vlastenectví. Jeho děd Georgij Iljaševič byl rusínským farářem, otec Jenó Illés-Ilyásevics madarizovaný rusínský právník, poslanec uherského parlamentu, soudce v procesu proti pravoslavným Rusínům v Marmarošské Sihoti 1913-14, usilovně hledaný ruskou vojenskou administrativou po obsazení ruskou armádou Marmarošské Sihoti na podzim 1914. J. Illés-Ilyásevics maturoval na gymnáziu piaristů v Budapešti, absolvoval Právnickou fakultu budapešťské univerzity QUDr. 1895). Ve studiu pokračoval jako stipendiát ministerstva zahraničí v Berlíně, Lipsku, Paříži a Londýně.
 
Od roku 1902 docent, profesor dějin práva na katolickém Ústavu Petera Pázmánye v Budapešti, autor studií z dějin práva v Uhrách, dopisující člen (1915) Akademie věd Maďarska (1936). Od studentských let aktivní účastník řeckokatolických spolků v Budapešti, předseda (1921), čestný předseda (1928) Společnosti řeckých katolíků Uher. Tato organizace prosadila vytvoření z časti Mukačevské řeckokatolické diecéze samostatnou Hajdudorožskou řeckokatolickou diecézi (eparchii) s maďarským jazykem bohoslužeb, což urychlilo proces madarizace věřících diecéze. V roce 1913 byl zvolen poslancem parlamentu za volební okruh Chust a začal se zabývat rusínským problémem, avšak válka a převrat tuto jeho činnost ukončily.
 
Se začátkem mírové konference v Paříži byl vládou jmenován členem delegace Maďarska na konferenci, expertem rusínského problému. Snažil se prosadit myšlenku ponechání území jihokarpatských Rusínů Maďarsku jako životně důležité spojnice mezi Maďarskem a Polskem. Problém Podkarpatské Rusi mu byl svěřen vládou Maďarska i po podepsaní mírové smlouvy v Trianonu (4.6.1920). Jménem Rusínů vystoupil na konferenci v Ženevě v roce 1921 o právech menšin. V Budapešti vytvořil Výbor rusínských emigrantů, vlastně maďarizovaných rusínských usedlíků v Budapešti. Jménem tohoto Výboru doručil Společnosti národů memorandum o útlaku Rusínů v ČSR a nutnosti jejich návratu do „staré vlasti", Maďarska (Un peuple libéré - et anéanti, 1921). Dokumenty podobného rázu, doručované maďarskými politiky, v Ženevě nebrali vážné. 
 
Naposledy se J. Illés-Ilyásevics zabýval problémem Podkarpatské Rusi v krizovém roce 1938. Z pověření ministerstva zahraničí Maďarska vydal několik brožur (The Autonomy Question of Ruthenia and the Czechoslovak Minority, 1938; A ruszinskói kérdés, 1939), připravoval statistické a jiné materiály pro maďarskou vládní delegaci na československo-madarských jednáních v Komárně v říjnu 1938.
 
prof. Ivan Pop 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Eugen Gindl: Československý svet v Karpatoch (recenzia)

Po každom veľkom dejinnom zlome sa učebnice dejepisu prepisujú. História etník, národov, štátov, ba i celých kontinentov sa rekonštruuje, dopĺňa, retušuje, ba v niektorých prípadoch (skoro vždy dočasne) sa niektoré kapitoly histórie aj gumujú. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2024

Stanislav Konečný: Začleňovanie územia Rusínov do rámca ČSR (1919 - 1920)

Od leta 1919 bolo evidentné, že vzhľadom na vývoj medzinárodnej situácie a stanoviská rusínskej reprezentácie doma i v Amerike stalo sa pripojenie územia juhokarpatských Rusínov k Československu jedinou alternatívou. Pravda, zostávalo ešte veľa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.04.2024

Politický monsterproces: Väzeň Husák svojich mučiteľov vytočil 

Čo priznal, vzápätí odvolal Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu. Súdne pojednávan…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Čaputová počas návštevy Prešova: Kanceláriu prezidenta nezamknem, neberiem ani kľúče

Akúkoľvek diskrimináciu považuje za neprípustnú. PREŠOV. Rozlúčkové turné prezidentky Zuzany Čaputovej po slovenských regiónoch pokračovalo vo štvrtok v Prešove. Navštívila radnicu, rusínske divadlo, evanjelické gymnázium, azylový dom i múzeu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Mamko, mamko, posmoťte, ja jem všytko pojiv....!
-Hej synku, však i zato by zme už z ňaňkom choťili, že by jes sja od nas odsťahuvav...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať