Kaliňák z Hlasu: Pellegriniho by som najradšej videl na poste premiéra

30.09.2023


Exkancelár chce rozbiť jeden obvod.

S výnimkou dvoch volebných období v pozícii mestského poslanca v Medzilaborciach a v Prešove sa priamo politike nevenoval.

Profiloval sa ako odborník na samosprávu, bol dlhoročným hovorcom a kancelárom Združenia miest a obcí Slovenska.

V minulosti bol asistentom predsedu parlamentu Jozefa Migaša (SDĽ), poradcom a hovorcom Dušana Čaploviča (Smer) ako podpredsedu vlády a ministra školstva, krátko aj hovorcom jeho nástupcu, ministra Petra Pellegriniho (vtedy Smer), na prešovskom mestskom úrade robil hovorcu primátorom Milanovi Benčovi (SDĽ, neskôr Smer) a Pavlovi Hagyarimu (nezávislý) a dlho bol kancelárom šéfa ZMOS-u Michala Sýkoru (nezávislý).

Majerského vyzývateľ
V politike sa objavil až pri minuloročných župných voľbách, keď prehral súboj o kreslo predsedu Prešovského samosprávneho kraja s Milanom Majerským (KDH).

Kaliňáka vtedy podporili Smer, Hlas a Aliancia.

Po voľbách zasadol do krajského zastupiteľstva a stal sa členom strany Hlas-sociálna demokracia.

Tá ho v predčasných parlamentných voľbách umiestnila vysoko na kandidátke, Kaliňák sa navyše z ôsmeho miesta prekrúžkoval na šieste, získal 30 577 prednostných hlasov.

Silný mandát
„Hlas je historicky prvá strana, ktorá získala taký vysoký počet hlasov hneď v prvých voľbách, ktorých sa zúčastnila. Fakt je to obrovský úspech, ak sa pozrieme na históriu Slovenska od roku 1993. Dostala silný mandát, ktorý získala vo voľbách, do ktorých išla s vlastným programom, na vlastné tričko,“ povedal Korzáru po voľbách Michal Kaliňák.

Svoj zisk vyše tridsaťtisíc krúžkov označil za „milé prekvapenie a obrovský záväzok“.

Uviedol, že nemal žiadny bilbord, svoj výsledok považuje za výsledok kontaktnej kampane a agendy, ktorej sa venuje dlhodobo.

Netipoval, ako dopadne, pretože bol ponorený do kampane.

„Mal som v priemere päť až sedem stretnutí denne a ťahal som to dlhé mesiace. Tu sa ukazuje, že je úplne jedno, či je niekto na severe pri Goraloch, na Zamagurí, v Strede nad Bodrogom alebo niekde pri Rimavskej Sobote. Sú to na chlp rovnaké problémy, možno len odlišnosť priority. Niekde potrebujú viac vodu, inde kanál, na mnohých miestach sú potravinové púšte. Takže tu už ani nemusíme skloňovať problémy, iba dať riešenia.“

Nová vláda
Podľa výsledkov je Hlas-SD jazýčkom na váhach.

V akej vládnej zostave sa ocitne podľa Kaliňáka, rozhodnuté nie je.

„Predsedníctvo ešte nerokovalo. Rozlúčili sme sa nadránom na volebnom štábe, celý deň boli kolegovia v diskusiách. Budeme sa musieť stretnúť a prejsť alternatívy,“ konštatoval Kaliňák.

V novej vláde by však Hlas chýbať nemal.

„Závisí to od vyjednávania a od toho, do akej miery bude pre ostatných partnerom náš volebný program, plán práce pre programové vyhlásenie,“ uviedol poslanecký nováčik.

Skonči Kaliňák vo vláde?
Má on osobne záujem o exekutívnu funkciu?

„Priznám sa, že sme sa vôbec nebavili o tom, že kto by akú funkciu išiel zastávať. Tak, ako sme sa nebavili pred voľbami o tom, kto bude na ktorom mieste kandidátky. Mená sú až x-té v poradí, teraz je dôležitý obsah, čiže program,“ reagoval.

Stále chce viac obvodov
Politiku sleduje roky, ale teraz je v nej priamo zainteresovaný. Prekvapilo ho niečo vo voľbách?

„Aj tieto voľby ukázali, že Slovensko potrebuje viac ako jeden volebný obvod. Matovič ho zabetónoval a budeme musieť hľadať veľmi širokú podporu na to, aby Slovensko bolo rozdelené na viac volebných obvodov alebo aby slovenský volič mohol voliť v kombinovanom systéme. Časť parlamentu ako doposiaľ a druhú časť v okresoch. Voľby to potvrdili, že tu nie je iné riešenie ako zrušiť jeden volebný obvod,“ povedal Kaliňák.

Roky je zástancom zrušenia jednoobvodového volebného systému, ktorý zaviedol Vladimír Mečiar z HZDS pred voľbami 1998.

Dnes už ho považuje nielen za Mečiarov dar, ale aj „dar“ od Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý presadil, že zákon o voľbách sa môže meniť iba ústavnou väčšinou.

OĽaNO malo pritom rozdelenie volebného obvodu v programe.

„Mal to v programe, aj jeho a Hegerova vláda to mali v programovom vyhlásení, ale urobili presný opak,“ hovorí Kaliňák, ktorý sa tejto myšlienky stále nevzdáva.

Z Prešovského kraja sa okrem neho dostali za Hlas do parlamentu aj Richard Eliáš a Ján Ferenčák. Všetci traja sú aj župnými poslancami.

Kaliňák zdôraznil, že „ak chce byť krajina silná, musíme čo najviac presadiť, aby boli silné regióny“.

Kde vidí svojho predsedu
Opýtali sme sa, kde si vie predstaviť predsedu strany a bývalého premiéra Petra Pellegriniho.

„Je to skúsený politik a dokázal v politike, že je skúsený štátnik. Takže si ho viem predstaviť na tých najvyšších priečkach. Najradšej by som ho videl v pozícii premiéra,“ dodal Michal Kaliňák.

Michal Frank, redaktor

zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23226369/kalinak-z-hlasu-pellegriniho-by-som-najradsej-videl-na-poste-premiera.html

foto: 
Peter Pellegrini a Michal Kaliňák. (zdroj: Korzár/Michal Frank)

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Borovička ďijať/posobyť i telepatičňi... Lem što zme soj kupyly fľašku, any zme ju ne otvoryly, no už i tak sja nam zlipšyla nalada...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať