Krajové kroje v miniatúre. V Humennom vystavujú desiatky bábik

08.09.2023


Knižnica prezentuje ľudové tradície.

HUMENNÉ. Takmer 40 bábik oblečených v slovenských krojoch môžu od stredy obdivovať návštevníci Vihorlatskej knižnice v Humennom.

„Keďže od ukončenia projektu s názvom Čaro krojovaných bábik už uplynula dlhá doba, bola nutná rekonštrukcia zbierky," informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

„Aktuálne obsahuje 151 bábik oblečených v slovenských krojoch. V priestoroch Vihorlatskej knižnice, na prízemí, ako súčasť oddelení pre deti a mládež a krásnej literatúry pre dospelých, je vystavených 37 krojovaných bábik," dodal.

Tvorili v rámci verejnoprospešných prác
Projekt vznikol v rámci projektu Minikroje.

Grant udelený pre Úniu žien Slovenska (ÚŽS) v roku 1996 z programu Democracy Network pretavilo do projektu viac ako 100 nezamestnaných žien formou verejnoprospešných prác.

Zhotovili viac ako 1 000 minikrojov.

„Naša organizácia sa zúčastňuje alebo priamo spoluorganizuje rôzne výstavy. Táto je však špecificky ženská, vzbudzuje pocit krásna - navonok i vo vnútri," uviedla predsedníčka Okresnej organizácie ÚŽS v Humennom Mária Lukáčová.

„Som nesmierne rada, že v rámci Prešovského kraja sa výstava dostala aj do Humenného. Doputovala k nám zo Sniny, z humenskej knižnice sa bábiky presunú do Bardejova, Vranova nad Topľou, konečným miestom výstavy bude Prešov," vysvetlila Lukáčová.

Vystavujú aj tradičné kroje
V rámci Prešovského kraja sú v krojoch na bábikách prezentované tradície napríklad z Batizoviec, Fričoviec, Jakubian, Kendíc, Krivian, Lendaku, Liptovskej Tepličky či Vyšných Ružbách.

Vystavené sú aj bábiky oblečené vo sviatočnom odeve ženy z 30. rokov 20. storočia z Čertižného.

Vidieť je možné aj sviatočný odev ženy z obdobia okolo roku 1935 z Habury.

Výstava je prístupná do 29. septembra

TASR
Tlačová agentúra

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23213496/krajove-kroje-v-miniature-v-humennom-vystavuju-desiatky-babik.html

foto: Výstava bábik
zdroj: FB Vihorlatská knižnica

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Štadiji rostu borody:
1.seksi
2.tyžďeň na zaťahu
3.morskyj kapitan
4.vojennyj zajatec
5.bezdomovec
6.kuzelnyk
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať