MAKOVICKÁ STRUNA ZNIE 40 ROKOV

07.03.2013


Naši rodáci boli pri jej začiatkoch
Zväz Rusínov - Ukrajincov za 58 rokov pripravil a zrealizoval 240 ústredných veľkých podujatí, ktoré sú dôkazom kultúrneho bohatstva nášho ľudu. Makovická struna je jedno z najobľúbenejších podujatí, ktorého cieľom je popularizovať a uchovávať bohatstvo ľudových piesní Rusínov a Ukrajincov na Slovensku a objavovať nové spevácke talenty. Už 40 rokov prichádzajú do starobylého Bardejova víťazi siedmich regionálnych súťaží v sólo, duo a trio speve na ústrednú súťažnú prehliadku.
 
Za zrodenie piesňového festivalu Makovická struna treba ďakovať rodákovi zo Zubného Ondrejovi Karškovi (1938-2008), ktorý ako vedúci oddelenia záujmovo-umeleckej tvorivosti ZRU SR v Prešove vyšiel s myšlienkou a zároveň s koncepciou Makovickej struny. Okrem premysleného návrhu mal Ondrej Karško šťastie, že sa našli entuziasti a ako tak vyšlo, že prvými pomocníkmi boli práve ďalší rodáci z regiónu od Čertižného po Ubľu. Spomeňme niektorých, ktorí sa angažovali v začiatkoch, ktoré neboli ľahké, a v ďalších rokoch sa zaslúžili o vysokú úroveň tohto podujatia. Boli to Michal Daňo (St. Roztoka), Anna Čavargová (Ubľa), Juraj Seňko (Zvala), Peter Mudrík (Habura), Michal Prokipčák (Borov), Ivan Mihalič (Medzilaborce), Mikuláš Ťahla (Čertižné), Ivan Bobin (Radvaň n/L), Mikuláš Hirjak (Pichne). Treba ešte pripomenúť, že Michal Kantuľak (Rokytovce) a Vladimír Ljubimov (Kalinov) podali návrh na piesňový festival s výstižným názvom Makovická struna.
 

Na jubilejný 40. ročník organizátori pozvali doterajších laureátov, ktorých je 108. Z nášho regiónu si titul laureáta vyspievalo 22 spevákov. Zo siedmich regiónov, kde žije naša národnosť, ich máme najviac. Pripomeňme si ich: Ivan Mihalič-Mikuláš Horňák-Mikuláš Petrašovský, Humenné (trio, 1989), Štefan Vasilenko-Ladislav Džupin, Medzilaborce (duo, 1992), Mikuláš Petrašovský-Natália Padová (Petrašovská), Humenné (duo, 1996), Daniel Hulaj-Jaroslav Hulaj-Ján Paraska, Snina (trio, 1997), Ján Paraska-Vasiľ Harkot, Snina (duo, 1999), Mária Čokinová, Ubľa (2001), Michaela Vasilenková (Bálintová), Zubné (2002), sestry Harkotove (Anna, Martina, Renáta, Snina (trio, 2003), Trio Magurových (Ján, Lenka, Katarína), Humenné (2005), Roland Guba, Vydraň (2009 a 2011). Záu jem o vystúpenia laureátov je stále veľký.

Pri tejto príležitosti hodno si pripomenúť rok 2001, kedy Ústredná rada ZRU SR v Prešove v spolupráci s rádiom Svitlica v Clevelande v USA zorganizovali umelecké turné desaťčlennej skupiny spevákov-účastníkov Makovickej struny. Z nášho regiónu ich bolo sedem. Vystupovali v Clevelande, New-Yorku, Washingtone, Bostone, Philadelphii a ďalších mestách.
 
Za 40 rokov na Makovickej strune zaznelo okolo 1 600 piesní, ktoré interpretovali víťazi regionálnych kôl (1 805 spevákov). Treba veriť, že v nadchádzajúcom čase sa pristúpi k bilancovaniu doterajších ročníkov a že speváci, orchestre, zberatelia ľudových piesní, tvorcovia autorských piesní, upravovatelia pre orchester, diváci i poslucháči rozhlasu sa vyjadria, čo treba zmeniť, vylepšiť, aby ľudová pieseň žila ďalej.
 

Bartolomej Soták

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-U poneďiľok idu do roboty razdva/mygom/švydko, žeby jem soj to iši nahodov ne rozdumav...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať