Michal Bosák - americko-slovenský podnikateľ, bankár a filantroop zo Šariša

24.02.2017

 
Michal Bosák - americko-slovenský podnikateľ, bankár a filantroop zo Šariša
(10.12.1869, Okrúhle, SK - 18.2.1937, Scranton, PA., USA)
 
Michal Bosák, rodák zo šarišskej dediny Okrúhle, bol  jednou z najvýznamnejších osobností slovenského krajanského života v Spojených štátoch amerických na začiatku 20. storočia.
 
Bol jeden z mnohých, ktorí opúšťajú Slovensko a odchádzajú hľadať šťastie do Ameriky. Keď 16 a pol ročný v roku 1886 odišiel do USA, ani on, ani jeho blízki netušili, že z roľníckeho chlapca sa v krátkom čase stane vážený a vplyvný podnikateľ, bankár, ale aj jeden z výrazných mužov slovenského národného života v USA. Do Ameriky prišiel chudobný, ale svojou snahou, šikovnosťou a obchodným duchom sa stal vplyvnou osobnosťou.
 
V Amerike začínal ako baník v Hazletone, neskôr ako obchodný pomocník vo Freedlande. V roku 1893 sa osamostatnil, keď v Olyphante odkúpil obchod a malý bar, krčmu. V roku 1897 z malej krčmičky už bol veľkoobchod s liehovými nápojmi. Zároveň Michal Bosák založil súkromnú banku Michael Bosak Privat Bank a agentúru lodných spoločností, ktorú využívali krajania na posielanie peňazí a cestovných lístkov na Slovensko. V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante, neskôr aj jej prezidentom. Jednou z bánk, ktorá dostala od americkej vlády povolenie vydávať dolárovky bola aj First National Bank, a tak sa meno prezidenta tejto banky, slovenského bankára Michala Bosáka, cez jeho podpis dostalo na americké 5-, 10- a 20-dolárové bankovky z 25. júna 1907.
 
Roku 1912 Michal Bosák spolu s ďalšími Slovákmi založil Slavonic Deposits Bank a v roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Banka sa stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Úspechy jeho bánk mu priniesli uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách viacerých amerických bánk, napr. American Bank and Trust Co. v Hazletone, American State Bank v Pittsburghu, Bank of Europe v New Yorku.
 
Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval aj v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Natrvalo sa zapisuje do dejín slovenského národa, keď počas prvej svetovej vojny robí zbierky na pomoc Slovensku a organizuje miliondolárovú zbierku „za samostatnosť Slovenska“. V roku 1918 sa stal jedným zo signatárov historickej Pittsburskej dohody, ktorá bola základom vzniku Československa. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch, vydával časopis Slovenská obrana, bol spoluzakladateľom a prvým predsedom Slovenskej katolíckej Matice školskej.
 
V lete roku 1920 sa vrátil na Slovensko a koncom augusta 1920 založil v Bratislave Americko-slovenskú banku, kde mala Bosak State Bank 60% podiel. Banka začala svoju činnosť s deviatimi filiálkami, neskôr ich bolo 12. Nová budova filiálky v Prešove, postavená v rokoch 1923-24 v secesnom štýle, je dodnes známa ako Bosákova banka. V rokoch 1920-1925 sa prevažne zdržiaval v Prešove, pričom v tejto budove mal na 1. poschodí svoj byt.
 
V rodnej obci Okrúhle dal postaviť v roku 1925 základnú školu a následne ju daroval štátu. Prispieva veľkými finančnými darmi na opravu kostolov v Prešove a Stropkove a tým zanecháva trvalú pamiatku na seba.
 
V roku 1929 mali jeho finančné podniky hodnotu 12-15 miliónov dolárov, no po vypuknutí hospodárskej krízy však v roku 1931 skrachovali. Michal Bosák zomrel 18. februára 1937 v Scrantone.
 
Roku 1976 bol Michal Bosák pri príležitosti dvestoročnice USA zaradený medzi 14 najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách.
 
Michal Bosák bol nevšedná osobnosť našich slovenských, ale i amerických novodobých dejín. Dokázal veľmi vhodným spôsobom skĺbiť veľké materiálne a finančné bohatstvo so šľachetnou dušou, čestnosť a húževnatosť so skromnosťou. Michal Bosák svojimi aktivitami a činnosťou výrazne ovplyvnil životy mnohých krajanov a nezmazateľne sa zapísal do histórie novodobých dejín nielen Slovákov v Amerike.
 
Martin Bosák

Aktuality

Zobraziť všetky
30.05.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.05.2024

Svätou liturgiou si pripomenuli 120. výročie narodenia blahoslaveného biskupa Hopka

Slávnosť sa uskutočnila v Prešove. PREŠOV. V prešovskej katedrále si gréckokatolícka cirkev počas víkendu uctila pamiatku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka. Slávnosť sa uskutočnila v sobotu 11. mája pri príležitosti 120. výročia…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.05.2024

Rozhovor: Poloniny tak skoro na úrovni Slovenského raja či Tatier nebudú, ale turistický ruch sa tam rozvíja

Keď sa Eva Kocanová vrátila zo Španielska, kde pracovala, začala v Poloninách organizovať zážitkové podujatie. Svoj koncept postavila na tom, že miestni remeselníci a aktívni ľudia vytvárajú program pre turistov a tí im za to priamo platia. P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2024

Vojna po kapitulácii: porazení bojovali na strane víťazov

Znie to priam neuveriteľne, ale posledná bitka druhej svetovej vojny v Európe sa odohrala 26. júna 1945. Pritom nacistické Nemecko kapitulovalo takmer o sedem týždňov skôr. Ako je známe, akt bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka po…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
05.05.2024

Ivan Pop: PAVEL CIBERE

CIBERE Pavel (* 5. 5.1910, Záluž, dnes Ukrajina, † 28.7. 1979, Mukačevo, Ukrajina), právník, rusínsky politik rusofilského směru. Maturoval na ruském gymnáziu v Mukačevu, absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze JUDr. 1936). V době studia v Praz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ. Matematična zadača.
-Do labirskoho bazenu pryťikať za hodynu 400l vody a vyťikať 405l...
Majuť kupajuči sja sumliňa?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať