Mikuláš Klimčák: „Umenie si vyžaduje absolútnu slobodu."

25.06.2013

 
Vyznanie umelca, ktorý svoju celoživotnú tvorbu programovo zacielil na Slovienov. Počnúc ich archetipmi pohanských koreňov, cez dejiny Veľkej Moravy, Byzantskú misiu, až po slovenskú súčasnosť a autorom vypovedané posolstvo tomuto národu v ikone „Aby všetci jedno boli". Jediný súčasný slovenský umelec, ktorý skutočne cez mnohé príkoria doby predchádzajúcej náboženskej neslobody a doby terajšej, konzumno-trhovej, nezištne kráča po tejto ceste.

Všetka česť majstre. Preto si zaslúži, aby jeho diela zdobili najreprezentatívnejší priestor sninského kaštieľa, obradnú miestnosť. O to viac, že tento historický a kultúrny stánok mesta Sniny otvorí svoje brány verejnosti v sviatok sv. Cyrila a Metoda, v roku, keď slávime 1150. výročie príchodu Solúnskych bratov na naše územie.
 
Až sa zdá, akoby tieto udalosti boli zámerom osudu, nie chcením kurátora, či umelca. Aj ked sa v našej spoločnosti stretávame s formálnym prístupom k tomuto výročiu, kde často ľudské, narcistické ego zatieni veľkoleposť cyrilo-metodského dedičstva, ktoré by malo zaujať ústredné miesto v celých našich dejinách, dielo Mikuláša Klimčáka je odkazom čistého srdca umelca, ktoré je naplnené „hlaholom" slov byzantského cisára Michala III., ktorý vo svojom diplomatickom posolstve píše Rastislavovi: „Hľa, prijmi tento dar, väčší a vzácnejší nad všetko zlato i striebro, drahé kamene a bohatstvo pominuteľné. Hľadaj Boha celým srdcom a všetkých povzbuď, aby bez váhania nastúpili cestu pravdy. Zanecháš tak pamiatku po sebe budúcim pokoleniam ako veľký cisár Konštantín."
 
Mikuláš Klimčák, maliar, sochár, monumentalista, filozof, historik. Narodil sa 16.11.1921 v Humennom. V rokoch 1943 - 1945 študoval na oddelení kreslenia a maľovania na SVŠT v Bratislave u prof. Jána Mudrocha. V roku 1948 ukončil VŠUP v Prahe u profesorov Františka Tichého a Jozefa Nováka.
 
Od roku 1950 žije a tvorí v Bratislave. Svojím rozsiahlym dielom zasiahol takmer do všetkých oblastí výtvarnej tvorby. Diela Mikuláša Klimčáka sa nachádzajú v mnohých slovenských múzeách, galériách, chrámoch i súkromných zbierkach. Nájdete ich v slovenskom parlamente i na historických múroch Bratislavského hradu. Zdobia umelecké zbierky prezidentov (Václav Havel, Vladimír Putin) aj pápeža Benedikta XVI., ktorý v roku 2007 menoval umelca za rytiera Rádu svätého Silvestra, čo je najvyššie cirkevné vyznamenanie laikov.
 
Jeho diela na pripravovanej výstave „Byzantská misia" v sninskom kaštieli výrazovo čerpajú najmä z tradičnej byzantskej ikonografie, akcentujú počiatky slovenských národných dejín a obdobie Veľkej Moravy, z ktorého autor vytvoril ikony viacerých osobností. Autor vo vlastnom náklade vydal reprezentačné, bohato ilustrované vydanie Konštantína Filozofa Proglas, básnického Predspevu staroslovienskeho prekladu evanjelia (v slovenskom preklade Viliama Turčányho).
 
PaedDr. Daniela Kapráľová,
kurátorka
 

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Interesne, čom iši nychto ne organizuje pochod/marš na ochranu durakiv...!
-Zato, bo pochody len pro menšyny!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať