Na Slovensku žije podľa odhadu 440-tisíc Rómov
Interaktívna mapa ukazuje, kde sa nachádzajú koncentrované rómske komunity.
Luník IX. Jedno z najznámejších slovenských sídlisk. Komunistické sociálne inžinierstvo ho budovalo s cieľom integrovať majoritu s rómskou minoritou. Popri Rómoch mali sídlisko obývať policajti a príslušníci armády. A chvíľu aj obývali.
Kapacita sídliska je necelých dva a pol tisíc ľudí. V skutočnosti na Luníku IX žije 6907 obyvateľov. Všetci sú rómskej etnicity. Luník IX je tak najväčšou rómskou koncentráciou na Slovensku.
Takto presne to číslo poznáme až teraz, vďaka novému Atlasu rómskych komunít. Tretie vydanie atlasu, ktoré predstavil Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, je jediným spoľahlivým zdrojom informácií
Celkový počet Rómov v krajine atlas odhaduje na zhruba 440-tisíc.
Mnoho Rómov sa v klasickom sčítaní obyvateľov nehlásilo k rómskej národnosti, a tak sme ani po sčítaní v roku 2011 presné počty nepoznali. Do atlasu dáta zbierali v niekoľkých stupňoch a výsledkom sú oveľa presnejšie údaje.
Napríklad na Luníku IX sa v sčítaní 2011 k rómskej národnosti prihlásilo len 3417 obyvateľov. Teda približne polovica reálneho počtu. Ostatní sa hlásili k slovenskej či maďarskej národnosti.
Identita Rómov nie je taká silná, ako identita iných národností. Mnohí Rómovia sami seba identifikujú napríklad podľa jazyka, ktorým rozprávajú, či štátu, v ktorom žijú.
V sčítaní obyvateľov 2011 sa na celom Slovensku k rómskej národnosti prihlásilo 105 738 ľudí, teda približne štvrtina skutočného počtu.
Čo ukazujú mapy
Pomocou dát z atlasu sme vytvorili interaktívnu mapu rómskych komunít. Presné lokalizovanie tých najmenších rómskych koncentrácií v mape by už mohol byť príliš veľký zásah do súkromia, mapu sme preto vytvorili na základe údajov agregovaných na úroveň obcí.
Koncentrácia je pracovný termín, ktorý využíva atlas. Ide o lokalitu, kde na jednom mieste žije najmenej 30 Rómov.
Ako príklad môžeme uviesť Banskú Bystricu. Tam je päť koncentrácií, ale na mape ich vizualizujeme ako jeden bod.
Veľkosť bodu na mape závisí od celkového počtu Rómov v obci žijúcich v koncentráciách. Intenzita zafarbenia zase od percentuálneho zastúpenia Rómov. Najtmavšie body prakticky znamenajú, že obec je takmer čisto rómska.
Po kliknutí na bod sa zobrazia ďalšie štatistické údaje.
Interaktívna mapa: Kde žijú slovenskí Rómovia
Po Luníku IX sa druhá najväčšia rómska osada nachádza na okraji mesta Trebišov. Žije tam 6685 Rómov; o niečo menej než na Luníku IX. Celkovo tvorí osada štvrtinu obyvateľov Trebišova.
Do atlasu obec zaradili, ak má aspoň jednu koncentráciu s minimálne tridsiatimi obyvateľmi alebo aspoň 30 percent obyvateľov obce sú Rómovia.
Ako uviedol splnomocnenec vlády Ábel Ravasz, niektoré obce vnímajú zaradenie do altasu ako „biľag“. Pre mnohé obce však zaradenie v atlase znamená možnosť čerpať pomoc z eurofondov alebo iných programov.
Väčšina rómskych koncentrácií sa nachádza na východe. Väčší výskyt osád je aj na juhu stredného Slovenska. Výnimkou nie sú ani koncentrácie na západe.
Dvadsaťosem kilometrov od Bratislavy sú Zlaté Klasy. Obec, ktorú zo šesťdesiatich percent tvoria Rómovia. Celkovo tam žije podľa atlasu 2663 Rómov. Hneď vedľa je obec Nový Život, kde žije ďalších 500 Rómov.
V atlase je celkom 810 obcí, pričom úrad splnomocnenca odhaduje, že rómska populácia na Slovensku zahŕňa približne 440-tisíc obyvateľov. Evidovaných koncentrácií je 1030.
V koncentráciách žije podľa kvalifikovaného odhadu 331-tisíc Rómov. Integrovane žije približne 18 percent z tejto rómskej populácie zachytenej v atlase. Zvyšný počet Rómov do odhadovaného počtu 440-tisíc atlas nezachytil. Žijú napríklad v Bratislave, ktorá pre svoju veľkosť nie je súčasťou atlasu, alebo v obciach, ktoré sa do atlasu nedostali.
Hovoria po slovensky, po maďarsky aj po rómsky
Zaujímavé sú aj údaje o používaní jazyka. Nie všetci Rómovia totiž hovoria predovšetkým po rómsky. Vo viac ako tretine rómskych komunít dominuje slovenský jazyk. Na juhu maďarčina a vo štvorici komunít na severovýchode Slovenska rusínčina.
Slovenčina sa častejšie vyskytuje na západnom Slovensku a na vzdialenejšom východe. Preferencia slovenského jazyka sa tiež častejšie vyskytuje v obciach s menším podielom rómskej populácie v obci.
Vodovody už majú častejšie, kanalizáciu stále nie
V dátach z atlasu sme sa pozreli aj na to, aký majú Rómovia prístup k verejnému vodovodu a kanalizácii. Kým verejný vodovod je využívaný vo väčšine rómskych koncentrácií, s využívaním kanalizácie je to horšie.
Až 248 rómskych koncentrácií nevyužíva verejný vodovod vôbec. Tam, kde Rómovia nemajú alebo nevyužívajú verejný vodovod, vodu čerpajú z vlastnej alebo verejnej studne. V 523 koncentráciách využívajú verejný vodovod všetci obyvatelia.
Viac ako 80 percent obyvateľov využíva verejný vodovod v 600 koncentráciách, čo tvorí približne 60 percent koncentrácií. Horší prístup k verejnému vodovodu majú skôr Rómovia na juhu Slovenska.
Oveľa horšia je situácia s prístupom k verejnej kanalizácii. Vo väčšine rómskych koncentrácií nevyužíva, respektíve nemá prístup ku kanalizácii ani jeden obyvateľ. Takých koncentrácií je celkom 599. Iba v 295 koncentráciách využíva verejnú kanalizáciu viac ako 80 percent obyvateľov.
Niektorí Rómovia majú ako alternatívu vlastnú žumpu. Mnohí ale nevyužívajú žiadny iný spôsob čistenia alebo hygienického odtoku znečistenej vody. Všetci obyvatelia využívajú verejnú kanalizáciu v 256 koncentráciách, čo je približne 25 percent týchto koncentrácií.
Prvý Atlas rómskych komunít vznikol v roku 2004. Druhý o deväť rokov neskôr. Aktuálna verzia je jeho treťou verziou. Podľa autorov sa atlas oproti minulým rokom metodologicky vylepšil. V najnovšom vydaní taktiež zachytili aj rómske komunity, ktoré v starších vydaniach ešte neboli.
Niekoľkostupňová tvorba atlasu umožnila lepšiu kontrolu a overovanie údajov. Pri identifikácii národnosti je medzi atlasom a klasickým sčítaním ľudu zásadný rozdiel. V sčítaní ľudu národnosť identifikuje opytovaná osoba, v atlase je to úloha anketárov.
Ako vznikol atlas
dáta zbierali od decembra 2018 do marca 2019 v troch fázach;
prvá fáza: od obcí získavali informácie, či majú na svojom území koncentráciu Rómov;
druhá fáza: obce vypĺňali dotazník o obydliach, infraštruktúre a občianskej vybavenosti;
tretia fáza: do terénu vyrazili anketári Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ktorí dáta kontrolovali a dopĺňali;
atlas bol pred zverejnením prístupný odbornej verejnosti na pripomienkovanie.
DANIEL KEREKES
Zdroj:
https://dennikn.sk/1584122/na-slovensku-zije-podla-odhadu-440-tisic-romov-interaktivna-mapa/?ref=top
Foto:
Interaktívna mapa
Zdroj: CARTO
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľ mudruje:
-Ne znam skady sja bere u nas doma tiko porožňich fľašok, však/veď ja ňikda u žyvoťi porožňu fľašku ne kupyv...!

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať