Na východnom Slovensku bolo v minulosti vyše 100 hradov

25.07.2015

Skutočným historickým pokladom Slovenska sú hrady a zámky. Slovensko je krajina s najvyšším počtom hradov na jedného obyvateľa v Európe. Bohužiaľ, z väčšiny ostali už len ruiny a niektorí ani netušia, aké poklady kedysi ukrývali.
 
Kedysi boli sídlom slávnych vládcov, panovníkov a šľachticov. Prežili doby slávy, bitky i nájazdy nepriateľov. Stali sa svedkami hrdinských bojov a historických udalostí. Mnoho z týchto historických stavieb, žiaľ, v dnešnej dobe upadá do zabudnutia a len zvyšky hradných stien smutne pripomínajú minulosť. Ako to bolo kedysi s hradmi na východnom Slovensku? Po odpovediach som pátrala s Martinom Pristášom z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. 
 
Na východnom Slovensku bolo vyše 100 hradov
 
Podľa doc. Michala Slivku a Adriána Valašeka (1991) bolo na konci 20. storočia na území východného Slovenska dovtedy identifikovaných vyše 100 hradov, hrádkov alebo hradísk. Tento počet môže byť relatívny, pretože niektoré z týchto miest nie sú klasické hrady v zaužívanom slova zmysle, ale môže ísť o rôzne opevnenia, útočištia, opevnené panské sídla a pod. A niektoré polohy možno naopak dovtedy neboli identifikované priamo v teréne, pretože sa tam už nenachádzajú žiadne fortifikačné znaky, či hnuteľné nálezy. Ale napríklad názov polohy svedčí o tom, že tam v minulosti niečo mohlo byť. 
 
A kde si postavím svoj hrad?
 
Hrady sa v minulosti stavali na prevažne vyvýšených miestach, dobre brániteľných, ktoré poskytovali dobrú viditeľnosť. Tým mohli obyvatelia hradu kontrolovať širšie okolie. Hrady sa takisto stavali na miestach, ktoré mali isté predispozície na stráženie nejakej oblasti či prechodu cez horský masív alebo stráženie cesty. Preto je na Slovensku zaužívaný aj termín hradská cesta. Tá spájala množstvo hradov, ktoré ju strážili a zároveň poskytovali útočište cestujúcim. 
 
Ale vráťme sa k miestam, na ktorých sa hrady kedysi stavali. Väčšinou sú to vyvýšené polohy niekde na okraji lesa alebo priamo v horskom masíve s dobrým, ale zároveň chráneným prístupom. Vyhľadávané a obľúbené boli kužeľovité kopce, ktoré strmosťou svahov vylepšovali obranyschopnosť hradov a sťažovali útok. 
 
Zlatý vek hradov na východnom Slovensku
 
Z hľadiska obdobia väčšinou delíme hrady a hrádky na dve väčšie skupiny. Pred tatárskym vpádom a po ňom. Medzníkom je rok 1241, keď do Uhorska z východu vpadli mongolské kmene. Bol to pustošivý nájazd, ktorý zanechal v očiach ľudí a miestnej šľachty obavy do budúcnosti. Preto od druhej polovice 13. storočia sa systematicky začalo s výstavbou hradov a hrádkov na dobre opevnených polohách. A práve do tejto skupiny patrí väčšina východoslovenských hrádkov. 
 
Dôvod, prečo máme na východe Slovenska toľko zaniknutých a menej známych hradov je, že keď po tatárskych vpádoch nebezpečenstvo pominulo, tieto hrady stratili svoje opodstatnenie a nedožili sa ani konca stredoveku. 
 
 
Základná funkcia hradu bola samozrejme obranná. Slúžili aj ako útočište v prípade vpádu nepriateľa pre okolité obyvateľstvo. Sídlil tu hradný pán a šľachta. Vo vrcholnom stredoveku sa zvyšovala potreba komfortu šľachty, a preto sa tieto nepohodlné a ťažko dostupné objekty opúšťali a majitelia sa sťahovali do modernejších kaštieľov a kúrií v podhradí alebo do svojich rodových sídel. 
 
Kam zmizli naše hrady?
 
Hrady si predstavujeme ako obrovské kamenné stavby. Len ťažko si vieme predstaviť ako môžu takéto obrovské stavby len tak zmiznúť zo zemského povrchu. Medzi najčastejšie dôvody zániku hradov patrí napríklad aj to, že sa hrad stratí svoju funkciu a prestane sa využívať a udržiavať. Aj takéto mohutné stavby potrebujú samozrejme údržbu. Príroda a prostredie, v ktorom sa hrady nachádzajú, dokážu veľmi rýchlo spôsobiť zánik kamenných konštrukcií. Preto dnes väčšinu hrádkov nachádzame v takom stave, že je ťažké ich vôbec rozpoznať v teréne. 
 
Ďalšou príčinou môže byť zámerné zničenie hradu, napríklad počas rôznych stavovských povstaní, keď veľa hradov zaniklo práve tak, že boli na rozkaz veliteľa alebo panovníka zničené, pretože predstavovali hrozbu pre politické alebo vojenské záujmy. Hrady, ktoré boli opustené neskôr slúžili ako zdroj materiálu na ďalšie stavby. Ide hlavne o objekty, ktoré sú blízko mestečka či nejakého sídliska. 
 
Snáď Vás táto téma zaujala. Nabudúce sa vyberiem po stopách konkrétnych menej známych hradov na východnom Slovensku. Prajem pekný deň :)
 
Text: Miroslava Slejzáková
Foto: Hanigovsky hrad  /Miroslava Slejzáková/
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2021

2% z Vašich daní. Uchádzame sa o Vašu priazeň

názov:  Združenie  inteligencie Rusínov  Slovenska právna  forma:  občianske  združenie IČO: 31 770 746 sídlo:  Pribišova 8,  841 05 Bratislava  bankové spojenie:  0011494077/0900  SLSP, a.s. IBAN: SK56 0900 0000 0000 1149 4077ň kontakt:  …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.04.2021

Klient stacionára: Musíme, chceme žiť...

Mobilný tím z Prešova lieta po celom východe, zaočkoval už aj seniorov blízko Ukrajiny NIŽNÁ SITNICA. Mobilný očkovací tím z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana vyrazil v pondelok z Prešova už pred šiestou ráno, aby sa krátko po si…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2021

Při návratu na Zem byl Gagarin v nebezpečí. Dělat nemohl nic, musel jen čekat

Přesně před šedesáti lety, 12. dubna 1961, se uskutečnil historický let Vostoku 1. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru. Mise ale neproběhla zcela podle plánu. Autobus drkotal po betonové silnici a pomalu se blí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Narodnostnŷj vŷbor zasidav onlajn. Narodnostne vŷsŷlaňa sobi polipšŷť

V pjatnic’u 26-ho marca 2021-ho roku odbŷlo s’a spojene 39-te i 40-te zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu rivnosť. Keďže v tim časi suť zaprova…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Kedy sa východniari dočkajú diaľnic? 

Diaľnica na Ukrajinu? Naša len pod Karpaty, poľská až do Kyjeva Mestám Košice a Prešov chýba málo a budú mať k dispozícii pohodlné obchvaty a s nimi lepšie pripojenie na diaľničnú sieť. V ich prospech hovorí tiež rebríček investičných pri…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.04.2021

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku překvapivě vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout téměř čtyřicet sedm procent dotázaných, kteří dosud očkovací látku nedostali. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM/MARK…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku Vasyľu a mate vy dajake hobby?
-Odkoly jem perestal pyty, ta už ňi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať