Najviac Rómov je pri Kežmarku. Mapy ukázali, ako u nás žijú

17.07.2014

 
Ministerstvo práce zverejnilo štúdiu, ktorá po rokoch ukazuje reálne životné podmienky Rómov.
Takmer polovica zo zhruba 402-tisíc Rómov na Slovensku žije medzi väčšinovým obyvateľstvom. Vyše 95-tisíc Rómov býva na okrajoch obcí, 74-tisíc v segregovaných osadách a zhruba 46-tisíc v getách vnútri miest a obcí.
 
Počet osád za takmer desať rokov klesol skoro o päťdesiat.
Atlas rómskych komunít v týchto dňoch zverejnili ministerstvo sociálnych vecí a Prešovská univerzita. Ministerstvo si ho objednalo od Rozvojového programu OSN (UNDP) za 890-tisíc eur spolu s ďalšími analýzami na výskum rómskej menšiny. Samotný atlas stál 70-tisíc eur. Určený je pre úradníkov, mimovládne organizácie a odbornú verejnosť.
 
Najviac Kežmarok, najmenej Bytča
Až v 42 percentách osád chýba kanalizácia, v 14 osadách nie je žiadna infraštruktúra, ľudia žijú bez pripojenia k vode, elektrine a plynu.
Prístup k pitnej vode nemá až 7,2 percenta obydlí v oddelených rómskych osídleniach. Ľudia čerpajú vodu z prírody, hydrantov alebo od vzdialenejších susedov. Atlas ukázal aj to, že v chatrčiach žije 31-tisíc Rómov, majetkovo nevyrovnaná je asi tretina pozemkov v osadách a getách. „Oboznámil som sa s tým v priebehu prípravy atlasu, text nie je pre mňa žiadnou novinkou,“ hovorí vládny splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák z OĽaNO.
 
Veľkým problémom rómskych komunít zostáva aj zlá dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Až v 618 rómskych obciach neordinuje lekár. Detský lekár chýba až v 737 obciach. Najviac Rómov v pomere k celkovému obyvateľstvu žije v okrese Kežmarok, žiadni v okrese Bytča, Tvrdošín a Námestovo.
 
Nárok na peniaze
Prvý atlas pred desiatimi rokmi evidoval 46 osád bez akejkoľvek infraštruktúry. Jednou z takýchto osád, ktorú sa podarilo vlani uzatvoriť, bol aj mediálne známy Letanovský Mlyn pri Slovenskom raji, kde žilo 823 Rómov. „Vypovedá to o chudobe a nevyhnutnosti jej riešenia,“ zhodnotila dokument bývalá rómska splnomocnenkyňa Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu.
Myslí si, že takéto informácie by mal každoročne zbierať Štatistický úrad.
 
„Ak by boli údaje podkladom pre seriózny monitoring úspechu v riešení rómskej problematiky, malo by to dopad,“ dodala Orgovánová.
Podrobné údaje o podmienkach rómskej komunity potrebuje štát, aby dokázal lepšie zacieliť projekty zamestnanosti aj podporu z eurofondov.
„Má význam vo vzťahu k budúcemu programovaciemu obdobiu 2014 – 2020,“ povedal hovorca ministerstva Michal Stuška.
 
O tom, kam pôjdu peniaze z Bruselu pre Rómov, rozhodne tzv. segregačný index. Tie sa v minulosti často míňali pod zámienkou pomoci Rómom aj tam, kde ich žije málo alebo také projekty nepotrebujú.
 
Ministerstvo chce preto v budúcnosti atlas aktualizovať. Obce, ktoré ukázal atlas ako najhoršie, majú automaticky nárok na podporu.
 
V číslach
402 000 Rómov napočítal Atlas na Slovensku,
37% obcí má viac ako 30 Rómov,
803 osád a gét je domovom pre 53, 5 percenta Rómov. Ostatní žijú medzi majoritou,
18 162 Rómov žije v Košiciach, rekordérovi medzi mestami,
100% rómskej populácie má obec Lomnička.
 
Zdroj: http://romovia.sme.sk/c/7286408/najviac-romov-je-pri-kezmarku-mapy-ukazali-ako-u-nas-ziju.html

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ



Paraska na spoviďi:
-Otče, choču sja rozvesty...
-Ta našto, jes soj ho brala?
-Durna jem byla...!
-No vydyš, vin soj ťa durnu vzal a ty mu teper tak dobrotu odplačaš...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať