Náš jubilant. Jaroslav Sisák

28.05.2024

herec, prekladateľ, režisér, bývalý umelecký šéf  a riaditeľ DAD v Prešove 
*28.5.1939 Pichné, okr. Snina

Po úspešnom konkurze nastúpil roku 1957 do hereckého súboru Ukrajinského národného divadla v Prešove. Počas takmer desaťročného pôsobenia v umeleckom súbore preukázal veľkú adaptabilitu a mnohotvárnosť vo výrazových prostriedkoch. Medzi najvýznamnejšie stvárnené postavy patrili Mišo v Stodolovej Bačovej žene, Cassio v Shakespearovom Othellovi, Farár v Rusnákovej hre Líšky dobrú noc či postava Alexandra Duchnoviča v životopisnom pásme Uzrel som svet pod Beskydami.

Patrí k prvým absolventom na Divadelnom inštitúte Karpenka Kareho v Kyjeve. Zo štúdia herectva prestúpil na štúdium réžie. V roku 1971 sa Jaroslav Sisák vrátil do UND, kde sa už profiloval najmä ako režisér. Svojimi režijnou tvorbou rozširoval a obohacoval poetiku divadla o modernejšie, metaforickejšie a dynamickejšie tvárne prostriedky, ktoré inšpirovali aj novátorskejšie postupy v scénografii. V pozoruhodných inscenáciách Karimovej hry Keď ma opustíš, v Bukovčanovej drámy Kým kohút nezaspieva a v Čechovových Troch sestrách spojil psychologicko-realistické východiská hereckej tvorby s obraznejšími tvorivými postupmi v réžii. Komediálne inscenácie napĺňal akčnou dynamikou, farebnosťou a väčšou kompozičnou vynachádzavosťou napr. Goldoniho hry Sluha dvoch pánov a Škriepky v Chiozze, komédia ukrajinského klasika Karpenka Kareho Martin Boruľa. Výraznou časťou jeho tvorby sú i inscenácie ukrajinskej dramatiky, ktoré svojim divadelným spracovaním často umelecky pozdvihol napr. inscenácie hry Vasiľa Zozuľáka Nie je to smiešne? či hry Ivana Hryca-Dudu Iľko Lypej.

Okrem réžie obohacuje repertoár svojho domovského divadla i prekladmi dramatických diel do rusínskeho či ukrajinského jazyka.

O rast činoherného súboru sa Jaroslav Sisák zaslúžil aj na poste umeleckého šéfa v období 1978 - 1982 a v rokoch 1982 – 1998 na poste riaditeľa divadla.. V činohre UND otváral možnosti pre vznik tvorivých pohybov, ktoré z tohto súboru od prelomu 80. a 90. rokov postupne urobili najpozoruhodnejší činoherný kolektív na východnom Slovensku.

Pôsobil zároveň na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde ako pedagóg napomáhal formovať mladú nastupujúcu generáciu divadelných profesionálov.

Zdroj:
http://www.theatre.sk/udalosti/jaroslav-sisak-2019/jubileum


Foto: Deklaráciu zo slávnostného vyhlásenia kodifikácie rusínskeho jazyka na Slovensku predniesol riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jaroslav Sisák.
zdroj: archív TASR, autor M. Borodáčová/27. januára 1995





Rosiahly rozhovor s Jaroslavom Sisákom nájdete TU:

Cesty Hospodinove sú nevyspytateľné  / časť 1 / 

Cesty Hospodinove sú nevyspytatelné / časť 2 / 

 

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska cynik:
-Znaly ste, že kiď položyte zlatu/zolotu rybku na pekač, ta Vam vypovnyť až pjaťdesjať želaňi...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať