NBS: Dôležitosť odkazu Slovenského národného povstania
V týchto dňoch si spoločne pripomíname 80. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Obdobie celospoločenského boja za spravodlivosť a slobodu. Spomíname na odvahu a statočnosť tých, ktorí sa vzopreli nespravodlivosti a v boji za našu slobodnú budúcnosť zaplatili pričasto tú najvyššiu cenu.
Dejiny Slovenska v 20. storočí sú plné zlomov a protirečení, objavujú sa v nich však aj také hviezdne okamihy, akými bolo Slovenské národné povstanie.
Svojím humanistickým a demokratickým posolstvom dokázalo zjednotiť aj zamestnancov Slovenskej národnej banky na čele s vtedajším guvernérom Imrichom Karvašom. Účasť zamestnancov národnej banky na povstaní znamenala zabezpečenie:
- dostatočných finančných zdrojov pre povstaleckú armádu
- bezproblémový chod štátnych úradov, priemyselných podnikov.
Ľudia po celej krajine spoločne bránili záujmy všetkých: spoločenské, ekonomické a hodnotové. V búrlivých vojnových časoch si to vyžadovalo veľkú dávku osobnej odvahy a je našou povinnosťou nezabúdať na to, čo pre moderné Slovensko urobili a akú cenu za to zaplatili.
Príbehy hrdinov, obyčajných, neznámych ľudí, ostali roky bez povšimnutia a ich zásluhy boli náležite ocenené často až po páde komunistického režimu.
Boj za slobodu a spravodlivosť je nikdy nekončiaci sa príbeh. Je to práve aj statočnosť a odhodlanie Imricha Karvaša a jeho kolegov, čo napomohlo úspechu Slovenského národného povstania. Slúžia ako inšpirácia dodnes a my sme na nich a ich odkaz ľudsky a pracovne hrdí.
Príbehy ľudí zo Slovenskej národnej banky
Dlhý čas sa zabúdalo, že do príprav povstania sa výraznou mierou zapojili aj zamestnanci našej právnej predchodkyne Slovenskej národnej banky na čele s guvernérom Imrichom Karvašom.
Imrichovi Karvašovi a jeho spolupracovníkom zo Slovenskej národnej banky sa v zložitých vojnových podmienkach premyslenou menovou politikou podarilo udržiavať dlhý čas neuveriteľne silnú slovenskú korunu. Jej stabilita bola podporená aj prísnou cenovou, mzdovou a zásobovacou politikou. Z tohto dôvodu zastával Imrich Karvaš v rokoch 1942 – 1944 významnú funkciu predsedu Najvyššieho úradu pre zásobovanie.
Po vypuknutí Slovenského národného povstania zostal Imrich Karvaš v Bratislave, aby zablokoval slovenské devízové a zlaté rezervy uložené vo Švajčiarsku. Večer 3. septembra 1944 ho zatklo gestapo, bol uväznený a odsúdený na trest smrti a iba zhodou okolností sa mu podarilo prežiť.
„Hrdinom SNP“ v SNB však nebol len Imrich Karvaš
Ivan Hrušovský pracoval v Slovenskej národnej banke od roku 1939. Dňa 4. septembra 1944 však odišiel do Banskej Bystrice, kde vstúpil do povstaleckého vojska. Po potlačení povstania prešiel so svojou jednotkou cez hrebeň Nízkych Tatier na Liptov s úmyslom spojiť sa s postupujúcou sovietskou a československou armádou. Dňa 8. novembra však neďaleko Nemeckej Ľupče zahynul počas bojov s nemeckými vojskami.
Podobný osud stretol aj Ondreja Černáka, ktorý v Slovenskej národnej banke pôsobil od roku 1941. Po vypuknutí Povstania vstúpil do povstaleckého vojska ako nadporučík delostreleckého pluku v Brezne. Po potlačení Povstania ho v noci z 10. na 11. decembra 1944 zatkli príslušníci gestapa. Nasledujúci deň ho s ďalšími väzňami odviezli nákladnými autami na poľné povstalecké letisko Rohozná-Krtičná a zastrelili. Po Ondrejovi Černákovi zostala vdova Margita, päťročná dcéra Magdaléna a až po jeho smrti sa mu narodil syn Ondrej.
Po potlačení povstania došlo k represiám a zatýkaniu zo strany Štátnej bezpečnosti a gestapa, pričom viacero úradníkov bolo odvlečených do koncentračných táborov na Slovensku a v Nemecku, ako napríklad prednosta banskobystrickej filiálky Karol Markovič, ktorý strávil takmer pol roka v koncentračnom tábore Mauthausen, kde sa mu podarilo prežiť.
Júlis Vagač také šťastie nemal. Pretože zabezpečoval tlač slovenských bankoviek v tlačiarni v Prahe a Lipsku, mal povolenie cestovať do Protektorátu a Nemeckej ríše s čiastočnou diplomatickou imunitou. Z toho dôvodu pôsobil aj ako spojka guvernéra Karvaša, ktorý mu často zveroval „zvláštne úlohy“. Dňa 15. marca 1945 ho priamo v budove banky na Štúrovej ulici v Bratislave zatklo gestapo a odvlieklo do Nemecka, kde za neznámych okolností zahynul. Zostala po ňom manželka Jaroslava, s ktorou mali v čase vypuknutia povstania štyri deti.
Tlačová správa NBS
zdroj:
https://nbs.sk/aktuality/dolezitost-odkazu-slovenskeho-narodneho-povstania/
foto: Budova centrály Slovenskej národnej banky v Bratislave
zdroj: NBS
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Telefonuje teta Paraska ujkovi Vasyľovi:
- Kiď pideš z roboty, tak kup jeden chľib...
- Dobri, kiď ne zabudu...
- Ta poťim, kup lem polovynu...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať