OBNOVENIE ŤAŽBY ROPY A PLYNU V HORNOM ZEMPLÍNE JE REÁLNE

12.05.2015

 
Spoločnosť Alpine Oil & Gas vlastní tri prieskumné licencie na území severovýchodného Slovenska pre oblasti Snina, Medzilaborce a Svidník. Už od roku 2006 vyvíja aktivity vedúce k potvrdení nálezísk ropy alebo zemného plynu na miestach, kde sa pred desaťročiami aj ťažili. Aj napriek nesúhlasu obyvateľov obce Oľka v okrese Medzilaborce sa však Alpine Oil & Gas nedal odradiť od prieskumného vrtu v katastri obce. Do troch mesiacov urobí jeden z plánovaných dvoch vrtov. Podľa jedného zo štyroch šéfov celého projektu sú na severovýchode Slovenska zásoby ropy a plynu, ktorých ťažba by mohla trvať aj 25 rokov.
 
HORNÝ ZEMPLÍN. Proti zámeru dvoch prieskumných vrtov v obci Oľka v okrese Medzilaborce sa postavili v petícii obyvatelia obce. Starostu zaviazali, aby urobil všetko preto, aby sa tam žiadne prieskumné vrty nerobili.
 
Obec zablokovala prístupovú cestu k cirkevnému pozemku
V Oľke sú dve miesta, kde by chcela spoločnosť Alpine Oil & Gas prieskumné vrty realizovať. Jedno je na pozemkoch štátneho podniku LESY SR a druhé na pozemkoch Gréckokatolíckeho arcibiskupstva Prešov. A práve k tomuto pozemku zablokovala prieskumnej spoločnosti samospráva Oľky prístup po obecných komunikáciách. Situácia si vyžiadala osobnú návštevu jedného zo štyroch šéfov projektu L. Rona Crowa z Alpine Oil and Gas a projektového manažéra pre Slovensko Macieja Karabina zo spoločnosti Discovery Polska, LLC na Gréckokatolíckom biskupstve v Prešove. Vladimír Ščerba, starosta Oľky, postoj obecnej samosprávy odôvodnil tým, že proti prieskumným vrtom a aj proti ťažbe je väčšina obyvateľov, ktorí nechcú, aby im ťažobná spoločnosť zničila ich životné prostredie. „Ich aktivity sme stopli, mali povolenie len do 31. marca. V území patriaceho do sústavy Natura 2000 začali hniezdiť vtáci. Zavolali sme políciu, všetko zastavili,“ podotkol. Ščerba zdôraznil, že ľudia z Oľky sú proti prieskumom aj ťažbe z viacerých dôvodov. „V roku 1977 tu došlo k zosuvu svahu. Obávame sa, že sa môže zopakovať. Ľudia sa boja, že im prieskumnými vrtmi zamoria studne. Údajne sa tak stalo v Poľsku. V súvislosti s ochranou vodných zdrojov a životného prostredia sme túto spoločnosť požiadali o zoznam látok, ktoré by chceli používať pri výplachoch,“ dodal Ščerba. L. Ron Crow potvrdil, že im obec zablokovala obecnú cestu a prístup k pozemku v katastri Oľky, ktorý si prenajali  od Gréckokatolíckeho arcibiskupstva. Uviedol, že v Oľke nechcú robiť nič nasilu, preto sa rozhodli, že urobia iba prieskumný vrt v Krivej Oľke na pozemku, ktorý si prenajali od štátneho podniku LESY SR.
 
Prieskumný vrt v Oľke do troch mesiacov
Crow vysvetlil, že Alpine Oil & Gas má na Slovensku tri prieskumné licencie pre oblasti Svidník, Snina a Medzilaborce. Projekt spustili iné spoločnosti, vlastníctvo licencií prešlo na Alpine Oil & Gas len nedávno. Crow potvrdil, že podobné projekty realizujú v Poľsku a v Maďarsku. Základnou filozofiou spoločnosti sú dobré vzťahy s miestnymi obyvateľmi. Crow zdôraznil, že ak by nesplnili prísne požiadavky ministerstva životného prostredia alebo Banského úradu, prieskumné licencie by nikdy nezískali. Uviedol, že do 90 dní v katastri obce Oľka urobia  prvý prieskumný vrt mimo intravilánu obce. S vrtnou súpravou sa na pozemok dostanú po štátnej ceste, ktorú im obec už zablokovať nemôže. Ďalšou obcou, kde plánujú prieskumný vrt, bude blízka obec Ruská Poruba v okrese Humenné alebo obec Smilno v okrese Bardejov. „Na základe úspešnosti týchto dvoch prieskumných vrtov plánujeme urobiť ďalší prieskumný vrt. Ak sa potvrdí potenciál, ktorý tu vidíme, budeme musieť zasa komunikovať s Banským úradom a ministerstvom životného prostredia, naplniť ich kritériá a rokovať s nimi o dočasnom vyňatí pôdy z lesného fondu, a teda o zmene využívania pôdy dočasne na ťažobné účely. To je v podstate náš základný plán toho, čo tu chceme robiť. Treba povedať, že je to tá prvá fáza. Všetko, čo plánujeme v rámci prvej fázy, je konvenčný spôsob využitia našich práv, ktorý je zaužívaný a veľmi dobre osvedčený. My ani nemôžeme robiť nič inak, ako nám to určuje legislatíva alebo kritéria úradov,“ povedal Crow.
 
„Ten potenciál, ktorý vidíme v tomto regióne, je naozaj značný.“
                                                                                                L. Ron. Crow
Karabin: Hľadáme ropu a zemný plyn
Všetko vraj závisí od prvých prieskumných vrtov. V úvodnej fáze chcú vŕtať do hĺbky 1 200 metrov. „Ak sa potvrdí, že potenciál, aký predpokladáme a očakávame, tam je, tak je možné, že v priebehu ďalších rokov tu môžeme mať ďalších 10 vrtov,“ povedal Crow. „Všetko budeme robiť konvenčným spôsobom. Je výhodnejší a sú z neho lepšie výnosy. Tak sme postupovali v Maďarsku, kde sa nám podarilo v priebehu dvoch rokov zvýšiť ťažbu z nuly na 30 percent celoštátnej produkcie,“ povedal s tým, že ťažia vo východnej časti v maďarsko- rumunskom pohraničí. Na západe a severe Poľska pre požiadavky vlády ťažia nekonvenčnými metódami - horizontálnymi vrtmi. Nekonvenčnými metódami ťažia v USA, lebo na ropných poliach už značne vyčerpali zdroje. Podľa Crowa ale v Európe nie sú ložiská vyčerpané tak ako v Amerike, a preto je konvenčný spôsob vertikálnymi vrtmi vhodnejší a prijateľnejší aj pre životné prostredie. „Uhľovodíky, ktorú tu hľadáme a chceme ťažiť, sú ropa a zemný plyn. Žiadny bridlicový plyn. V podstate sa snažíme o to isté, o čo v Poľsku, lebo ide o to isté geologické územie Karpát,  kde sa sto rokov ťažila ropa. Očakávame, že tu budú aj nejaké zásoby,“ povedal.
 
„Odhadujem, že sú tu zásoby ropy a zemného plynu na 25 rokov.“
                                                                     Maciej Karabin, Discovery Polska, LLC
 
Rátajú aspoň s jedným úspešným vrtom
Karabin vysvetlil, že v prípade úspešnosti prieskumných vrtov a následnej ťažby by bola ich produkcia určená na európsky trh. Tie najbližšie a najdostupnejšie budú pravdepodobne rafinérie v Poľsku alebo aj na Slovensku. Možnosti stále skúmajú. „Čo sa týka potenciálu, ktorú tu na Slovensku vidíme, určite by som úspešnosť vrtov porovnal s úspešnosťou v Maďarsku a v Poľsku, lebo hovoríme o rovnakej geologickej oblasti. Sú to Karpaty, ktoré poskytovali tieto nerastné suroviny desiatky rokov. V Poľsku sa ešte stále ťaží. Je veľmi ťažké vyjadriť číselne úspešnosť. Všeobecne je jeden z 10 vrtov úspešný. To, čo mi očakávame na Slovensku, je , že budeme mať 50 % úspešnosť. Predpokladám, že minimálne jeden ak nie dva vrty na Slovensku budú úspešné. V Maďarsku sme za 4 roky urobili 45 vrtov a naša úspešnosť bola 75 percent,“ povedal. „Nám nejde v tejto oblasti len ropu, ale predpokladáme, že sú tu zásoby plynu a ten by sme chceli distribuovať do miestnej distribučnej siete ako zemný plyn alebo bude konvertovaný na elektrickú energiu, ktorá bude napojená na slovenskú distribučnú sieť,“ vysvetlil.
 
Pracovné príležitosti
Ciele spoločností, ktoré si to mieria na severovýchod Slovenska, sú teda jasné. Američan L. Ron Crow má jasno aj v tom, že ľudia si budú svoje životné prostredie chrániť a budú proti ich zámerom. Uviedol však, že na jednej strane vidia boj o nedotknuteľnosť prírody, no na druhej strane od miestnych počúvajú o vymieraní obcí, odchode mladých ľudí pre totálny nedostatok pracovných príležitostí v tomto regióne. Zdôraznil, že ich cieľom je využitie miestnych pracovných síl na rôzne pracovné činnosti. V prvej fáze budú potrebovať ľudí na stráženie pozemku, jeho úpravu, stavbárov, šoférov. Odhadol, že v prvej fáze projektu by si mohlo nájsť prácu 50 až 100 ľudí z regiónu v rôznych profesiách. Ak by mala firma v regióne svoje zastúpenie, vznikli by nové miesta pre administratívnych pracovníkov, účtovníkov, ekonómov či tlmočníkov. Ak by vrty rozširovali, potrebovali by dodávateľov z oblasti stavebníctva. Do úvahy pripadajú aj stáže pre vysokoškolákov a ich zaškolenie pre firmu. Tak sa v Poľsku dostal k pozícii projektového manažéra aj Karabin, ktorý je vyštudovaný geológ.
 
Stopy po ťažbe zostali v Mikovej aj v Radvani nad Laborcom
L. Ron Crow nevylúčil počas prieskumných vrtov istý zásah do životného prostredia. „Tomu sa pri takomto type podnikania nevyhneme,“ pripustil. Dodal, že hluk bude časovo obmedzený len na dobu samotného vŕtania. Ak by začali ťažiť, vybudovali by z náleziska na miesto nákladky mimo obytných území podzemné potrubie. Tam sa vyťažené uhľovodíky prečerpajú do cisterien a prevezú na ďalšie miesto určenie. Crow uviedol, že pri použití súčasných moderných technológií by nemala ťažba predstavovať pre miestnych veľké problémy. „Jeden z vrtov máme v južnom Poľsku uprostred obývanej oblasti. A ľudia s tým nemajú problém,“ povedal. „Veď aj v obci Miková sa pred sto rokmi ťažilo a ľudia tam žili. Teraz to s rozvinutými technológiami môžeme robiť oveľa prijateľnejším spôsobom,“ povedal. Okrem obcí Miková a Oľka sa v minulosti ťažilo aj v obci Radvaň nad Laborcom v okrese Medzilaborce. Podľa Crowa nie je vylúčené, že by tam ropu alebo zemný plyn mohli nájsť aj v súčasnosti.
 
Anna Kornajová

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Čom źena može perenočuvaty kolo svojoj kamaratky a chlop u svojoj ňi?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať