Obyvatelia Oľky odmietajú ťažbu ropy a zemného plynu v katastri obce
Ťažobná spoločnosť Alpine Oil &Gasplánuje v obci Oľka v okrese Medzilaborce prieskumné vrty, ktoré majú potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť ropy alebo zemného plynu. Obyvateľom malej obce sa plánované aktivity nepáčia, petíciou vyzvali nového starostu aobecných poslancov, aby urobili všetko proti prieskumným vrtom v dvoch lokalitách v obci. Ľudia sa boja, že ťažobná činnosť poškodí ich životné prostredie. Podľa šéfa ťažobnej spoločnosti nič takénehrozí. V Oľke sa chcú pre prieskumné vrty zdržať len štyri týždne. Ak by boli úspešní, z ťažby by vraj obec len profitovala. Podľa lesoochranárovby ťažba zmenila charakter obce, zaťažila dopravu a poznačila životné prostredie.
OĽKA/OKRES MEDZILABORCE. Obyvatelia obec Oľka nechcú, aby sa v ich obci vykonali prieskumné vrty. Zástupcovia ťažobnej spoločnosti zaklopali na dvere obecného úradu už začiatkom tohto roku. Predchádzali tomu ale niekoľkoročné aktivity a získanie potrebných povolení.
Najprv prieskum lietadlom, teraz prieskumné vrty
Britská spoločnosť Alpine Oil &Gas PLC, skôr pod menom Aurelian Oil &Gas Slovakia,má už niekoľko rokov povolenie na prieskum podložia na východnom Slovensku. V lete roku 2012 sondovalo rozsiahle územie od Bardejova až po Novú Sedlicu v okrese Snina prieskumné lietadlo tejto britskej geologickej spoločnosti. Podľa medializovaných informácií šlo o poslednú fázu šesťročného prieskumu Karpatských príkrovov a ich podloží,na ktorých sa táto spoločnosť snaží lokalizovať výnosné ropné a plynové ložiská. „V decembri minulého rokuprišli zástupcovia ťažobnej spoločnosti s tým, že tú chcú v katastri našej Oľky robiť dva prieskumné vrty,“ uviedol starosta Oľky Vladimír Ščerba. Vo funkcii je od komunálnych volieb 2014. „Majú všetky potrebné povolenia,“ dodal. Podľa nášho zdroja miestnych obyvateľov pobúrilo, že ichťažobná spoločnosť s vlastníkmi pozemkov v obci obišli. „Nikto z nich nevedel, že si ťažobná spoločnosť na prieskumné vrty údajne prenajala pozemky od štátneho podniku Lesy SR v časti Krivá Oľka a v Oľke pozemky od Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove,“ uviedol náš zdroj. „Medzitým sa ľudia „prebudili“. Na internete sa dočítali, že britskej ťažobnej spoločnostipravdepodobne ide o ťažbu bridlicového plynu,“ dodal náš zdroj. Začiatkom roka obyvatelia túto tému otvorili na verejnom stretnutí. „Obyvatelia Oľky sa na nás obrátili a požiadali nás o informácie. Prišli sme medzi nich a o problematike sme im poskytli informácie, ktoré im chýbali,“ uviedol Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho združenia VLKVýchodné Karpaty.
Obyvatelia sa spojili s lesoochranármi, ťažbu zásadne odmietajú
„Obyvatelia s prieskumnými vrtmi a s ťažbou zásadne nesúhlasia,“ povedal starosta Ščerba. „Prieskumný vrt v Krivej Oľke by mal byť údajne len 150 metrov od rodinného domu. Podľa mojich informácií sú naše lokality na zozname chránených vtáčích území Natury 2000, pričom práve v tomto období začína hniezdenie vtákov,“dodal. Okolo 200 z 329 obyvateľov sa podpísalo pod petíciu, ktorou žiadajú starostu aj poslancov, aby zabránili prieskumným vrtom a aj ťažbe. „Petíciu podpísal zruba každý druhý obyvateľ,“ potvrdil starosta. Aktivity ťažobnej spoločnosti na severovýchode Slovenska pozorne sledujú lesoochranári. Ako prvý z nich na nich verejnosť cez médiá upozornil Juraj Lukáč z LZ VLK Východné Karpaty.Bartuš uviedol, že lesoochranárske združenie vstúpilo do povoľovacieho procesu a plány rafinérskej spoločnosti tým okresali. „Línie sa tak posunuli do menej konfliktných území. Národný park Poloniny už medzi záujmovými lokalitami nefiguruje,“ povedal. Podľa Bartuša rafinérska spoločnosť pozemky v Oľke dočasne vyňala z lesného pôdneho fondu a od ministerstva životného prostredia má povolenie na prieskumné práce. Uviedol, že v Čechách sa podobné aktivity stretli s odporom obyvateľov a starostovia obcí ich nedovolili. V Poľsku ale obce rafinérske spoločnosti privítali a čakajú, kedy začnú ťažiť. „Čo z toho budú mať obyčajní ľudia z Oľky? Anglická firma si tam privezie svojich ľudí. Potrebujú odborníkov, nie robotníkov, čo doteraz robili na družstve. Ani na ubytovaní miestni asi nezarobia, oni majú svoje vlastné. Keď tam privezú vrtné súpravy, budú musieť upravovať cesty, mosty. Keď už chcú vŕtať, idú na istotu. Do prieskumu vrazili milióny. Myslíte si, že len tak odídu? Ak by tam začali ťažiť, napríklad bridlicový plyn, vyvážali by ho odtiaľ kamiónmi v cisternách po cestách II. triedy a aj cez centrum Humenného,“ povedal nám náš zdroj.
Vrtné súpravy by nemali byť pri obci viac ako 4 týždne
Stanislav Benada, štatutárAlpine Oil &Gas, s.r.o. (AOG), uviedol,že v Oľke a priľahlých oblastiach vyhľadávajú ropu a zemný plyn. Spoločnosť je držiteľom troch prieskumných licencií vydaných ministerstvom životného prostredia, tým pádom môže preskúmať územie s rozlohou približne 1200 km2 na severovýchodnom Slovensku. Podľa Benadu je to oblasť, ktorá je predmetom prieskumu ropy a zemného plynu už viac ako sto rokov. „AOG prevádza tieto prieskumné činnosti tak, aby boli splnené všetky podmienky týchto licencií,“ zdôraznil. „V krátkodobom horizonte AOG plánuje v obci Oľka alebo v jej blízkosti vyvŕtať dva prieskumné vrty. Odhadujeme, že vrtný proces každého z vrtov bude trvať menej ako 2 týždne a teda, že súpravy nebudú v blízkosti obce viac ako 4 týždne,“ povedal Benada. „Keď budeme úspešní a vrt preukáže prítomnosť ropy či zemného plynu, tak na pracovnej ploche bude umiestnené zariadenie na čerpanie ropy alebo plynu. Keď je vrt neúspešný alebo sú zásoby vyťažené, tak bude vrt bezpečne uzatvorený a miesto bude uvedené do pôvodného stavu,“ popísal.
Bezpečnosť a postoj k prírode
„Prieskum a ťažba ropy a zemného plynu na Slovensku sú prísne regulované ako nariadeniami SR, tak aj EU, ktoré sú navrhnuté tak, aby zaistili, že tieto činnosti sú prevádzané bezpečným spôsobom ako pre životné prostredie, tak aj pre ľudí. Všetky tieto činnosti z hľadiska bezpečnosti a dopadu na životné prostredie sú kontrolované ako Banským úradom, tak aj jednotlivými zložkami ministerstva životného prostredia.Spoločnosť AOG má rozsiahle skúsenosti v prevádzaní prieskumných a ťažobných činností na najvyššej úrovni v mnohých krajinách po celom svete vrátane Poľska, Maďarska, Francúzska, Španielska a USA. Tiež jej dodávatelia, s ktorými spolupracuje, sú medzinárodne uznávaní, uplatňujúci najlepšie medzinárodné štandardy a ktorí dlhodobo spolupracujú aj s niektorými z najväčších ropných spoločností na svete. Dodávatelia AOG majú vynikajúce výsledky v oblasti bezpečnosti a dodržiavanie predpisov v oblasti životného prostredia,“ uistil Benada.
Daňové výnosy a rozvoj regiónu
„Naše spoločnosti prevádzajú vyhľadávanie prírodných uhľovodíkov v regióne už od roku 2006 na základe získaných výsledkov bola pripravená táto finálna fáza na overenie nájdených štruktúr.AOG sa usiluje o prieskum a rozvoj zdrojov ropy a zemného plynu na Slovensku bezpečným a udržateľným spôsobom. Verí, že Slovensko má vynikajúcu príležitosť k rozvoju domácich zdrojov ropy a zemného plynu v oblasti Karpát, ktoré by mohli byť pre domácich bezpečným zdrojom energie a súčasne daňové výnosy by tak mohli podporiť rozvoj východoslovenského regiónu,“ uviedol Benada. „Pokiaľ bude prieskum úspešný, tak možno očakávať, že spoločnosť prinesie do regiónu nové pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov. Najväčší prínos z našej činnosti budú mať práve obce, na ktorých katastrálnych územiach budú uhľovodíky získavané.AOG sa bude snažiť komunikovať s miestnymi komunitami, hľadať v rámci dialógu najschodnejšiu možnosť spolupráce a predchádzať tak nedorozumeniam a tiež v najväčšej miere rešpektovať požiadavky na ochranu prírody v tejto unikátnej časti Slovenska,“ uzavrel Benada.
Anna Kornajová
Zdroj:
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Lancok dykych husok letyť na juh...
-Čom my to furt letyme lem za jednym vodcom? žviduje sja moloda husočka.
-Lem vin navigaciju/mapu mať...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať