Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022
Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v utorok 12. septembra slávnostným vyhlásením výsledkov v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove.
Za nami je ďalší ročník obľúbenej ankety Kniha roka PSK. Priniesol ocenenie knižných titulov a publikácií vydaných v roku 2022, ktoré boli späté s krajom tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti diela. O tých víťazných v štyroch kategóriách rozhodla odborná porota. Hodnotila celkovo 76 publikácií, ktoré do súťaže nominovali zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci, knižnice, autori i čitateľská obec. Čitatelia si svojich knižných favoritov zvolili tiež v hlasovaní o Cenu verejnosti.
„Aj tento ročník čitateľskej súťaže potvrdil, že náš kraj je literárne kvalitný a najmä pestrý a má sa čím pochváliť. Ocenili sme atraktívne monografie, náučnú literatúru aj beletriu a i ja sám som si medzi tohtoročnými nominovanými titulmi našiel množstvo kníh, ktoré ma zaujali. Som rád, že sú ľudia v našom kraji literárne činní a tvoriví a my si ich spolu s našimi regionálnymi knižnicami všímame a oceňujeme atraktívnu tvorbu, ktorú prinášajú a ktorá pokrýva všetky vekové kategórie od najmenších po najstarších. A má čo povedať aj po odbornej stránke. Kniha roka PSK je atraktívna súťaž, ktorá sa právom teší veľkej obľube,“ povedal predseda prešovskej krajskej samosprávy Milan Majerský.
V kategórii Beletria pre deti a mládež vyberala trojčlenná porota víťazné diela z 15 titulov. Prvenstvo napokon udelila knihe od Petra Karpinského Lebka s dvomi zámkami, ktorá zaujala po literárno-umeleckej aj výtvarnej stránke. Druhé miesto získala Silvia Kaščáková a jej kniha Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky. Tretiu priečku obsadilo dielo od Márie Fričovej Rozprávky z mlyna - Pripovidky z mlina.
Porota v kategórii Beletria pre dospelých prvé miesto spomedzi 24 nominovaných titulov udelila Jane Bodnárovej a jej dielu Patchwork v bielej. Oslovilo témou materstva, estetickými impulzmi aj svojím grafickým spracovaním. Druhé miesto patrí Júliusovi Paňkovi a knihe Prosím pekne, tretie Elene Lackovej a jej titulu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou.
Odborná porota vyberala víťazov spomedzi 18 titulov aj v kategórii Náučná literatúra. Prvenstvo napokon udelila Alžbete Verešpejovej a publikácii Slovenská profesionálna činohra v Prešove, ktorá vypĺňa prázdne miesto v popise dejín prešovského profesionálneho divadla. Druhé miesto si odniesol kolektív autorov knihy Oreszt Szabó. O uhorských Rusoch (Rusínoch) v preklade a historickom komentári Lýdia Budayová, Peter Buday a Peter Švorc. Tretiu priečku obsadil Jozef Kušnír s knihou Plaveč.
Celkovo 19 publikácií prešlo hodnotením v kategórii Populárno-náučná literatúra. V tej si napokon prvenstvo vybojovala monografia Mengusovce. Historická kronika od Jána Michalka (in memoriam), ktorá je výsledkom jeho viac ako 40-ročnej zberateľskej práce. Druhé miesto bolo udelené knihe Osobnosti Kežmarku 20. storočia od Nory Baráthovej a kolektívu. Tretie získal titul 100 rokov verejnej knižnice vo Vranovej nad Topľou (1854 – 1922 – 2022) od Martina Lupča s kolektívom.
Aj v tomto ročníku súťaže sa odovzdávala Cena verejnosti, o udelení ktorej rozhodla čitateľská verejnosť prostredníctvom online hlasovania v termíne od 1. júna do 31. augusta. Celkovo sa do výberu literárneho favorita zapojilo 1 974 hlasujúcich a tí odovzdali 3 967 platných hlasov. V kategórii Beletria pre deti a mládež ich najviac získala kniha Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky (191 hlasov) od Silvie Kaščákovej, v kategórii Beletria pre dospelých 29. február (151 hlasov) od Andrei Rimovej. V Náučnej literatúre verejnosť najviac hlasovala za publikáciu Najväčší dvojloďový kostol na Spiši (158 hlasov) od Michala Liptáka a Jaroslava Sarnu a v Populárno-náučnej literatúre za dielo 100 rokov knižnice vo Vranove n. Topľou (1854 – 1922 – 2022) (159 hlasov) od Martina Lupča a kol.
„Za krajskú knižnicu v Prešove sa teším množstvu prihlásených kníh do tejto súťaže. Cieľom bolo vybrať tú najlepšiu a kvalitou nadčasovú knihu, preto to jednotlivé poroty vôbec nemali jednoduché. V každom prípade moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa rôznym spôsobom podieľali na organizovaní tejto súťaže. Zároveň chcem pripomenúť, že všetky publikácie, ktoré boli nominované, sa stávajú súčasťou putovnej výstavy po všetkých regionálnych knižniciach Prešovského samosprávneho kraja. Verím, že táto verejná prezentácia kníh spojených určitým spôsobom s naším krajom zaujme a bude mať ohlas u čitateľskej verejnosti,“ doplnila riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná.
Vyhlasovateľom súťaže Kniha roka PSK je Prešovský samosprávny kraj a osem jeho knižníc v Bardejove, Humennom, Levoči, Poprade, Prešove, Starej Ľubovni, Svidníku a vo Vranove nad Topľou. V budúcom roku vstúpi čitateľská súťaž už do svojho 7. ročníka. Odštartovať by mal znovu počas marca mesiaca kníh.
***
V Prešove 12. septembra 2023
Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK
zdroj:
https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/media/tlacove-spravy/ts2023/kultura/ocenili-najlepsie-knihy-psk-za-rok-2022-2.html
foto:
Oreszt Szabó: O uhorských Rusoch (Rusínoch)
Aktuality
Zobraziť všetky15.09.2023
P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI
MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava.
Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття
Keď sa Soviets…
14.09.2023
Rozhovor: Kto sú Rusíni?
Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá.
Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
13.09.2023
Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa
Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
11.09.2023
Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József
ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
10.09.2023
Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo
Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice
Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci.
Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
09.09.2023
Arcibiskup a politik Stojan
Obnovil Velehrad, robil kongresy s pravoslávnymi, ako biskup neraz spal vo vlaku
Profil Antonína Cyrila Stojana, ktorý v mnohom predbehol dobu a zomrel v povesti svätosti. Na Morave požíva veľkú úctu dodnes.
Katolícka cirkev v Českej …
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Vasyľ:
-Na moje vychovaňa rodyče potratyly veľo syl, času i remiňa...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať