Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

12.09.2023


Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v utorok 12. septembra slávnostným vyhlásením výsledkov v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove.

Za nami je ďalší ročník obľúbenej ankety Kniha roka PSK. Priniesol ocenenie knižných titulov a publikácií vydaných v roku 2022, ktoré boli späté s krajom tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti diela. O tých víťazných v štyroch kategóriách rozhodla odborná porota. Hodnotila celkovo 76 publikácií, ktoré do súťaže nominovali zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci, knižnice, autori i čitateľská obec. Čitatelia si svojich knižných favoritov zvolili tiež v hlasovaní o Cenu verejnosti.

„Aj tento ročník čitateľskej súťaže potvrdil, že náš kraj je literárne kvalitný a najmä pestrý a má sa čím pochváliť. Ocenili sme atraktívne monografie, náučnú literatúru aj beletriu a i ja sám som si medzi tohtoročnými nominovanými titulmi našiel množstvo kníh, ktoré ma zaujali. Som rád, že sú ľudia v našom kraji literárne činní a tvoriví a my si ich spolu s našimi regionálnymi knižnicami všímame a oceňujeme atraktívnu tvorbu, ktorú prinášajú a ktorá pokrýva všetky vekové kategórie od najmenších po najstarších. A má čo povedať aj po odbornej stránke. Kniha roka PSK je atraktívna súťaž, ktorá sa právom teší veľkej obľube,“ povedal predseda prešovskej krajskej samosprávy Milan Majerský.

V kategórii Beletria pre deti a mládež vyberala trojčlenná porota víťazné diela z 15 titulov. Prvenstvo napokon udelila knihe od Petra Karpinského Lebka s dvomi zámkami, ktorá zaujala po literárno-umeleckej aj výtvarnej stránke. Druhé miesto získala Silvia Kaščáková a jej kniha Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky. Tretiu priečku obsadilo dielo od Márie Fričovej Rozprávky z mlyna - Pripovidky z mlina.

Porota v kategórii Beletria pre dospelých prvé miesto spomedzi 24 nominovaných titulov udelila Jane Bodnárovej a jej dielu Patchwork v bielej. Oslovilo témou materstva, estetickými impulzmi aj svojím grafickým spracovaním. Druhé miesto patrí Júliusovi Paňkovi a knihe Prosím pekne, tretie Elene Lackovej a jej titulu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou.

Odborná porota vyberala víťazov spomedzi 18 titulov aj v kategórii Náučná literatúra. Prvenstvo napokon udelila Alžbete Verešpejovej a publikácii Slovenská profesionálna činohra v Prešove, ktorá vypĺňa prázdne miesto v popise dejín prešovského profesionálneho divadla. Druhé miesto si odniesol kolektív autorov knihy Oreszt Szabó. O uhorských Rusoch (Rusínoch) v preklade a historickom komentári Lýdia Budayová, Peter Buday a Peter Švorc. Tretiu priečku obsadil Jozef Kušnír s knihou Plaveč.

Celkovo 19 publikácií prešlo hodnotením v kategórii Populárno-náučná literatúra. V tej si napokon prvenstvo vybojovala monografia Mengusovce. Historická kronika od Jána Michalka (in memoriam), ktorá je výsledkom jeho viac ako 40-ročnej zberateľskej práce. Druhé miesto bolo udelené knihe Osobnosti Kežmarku 20. storočia od Nory Baráthovej a kolektívu. Tretie získal titul 100 rokov verejnej knižnice vo Vranovej nad Topľou (1854 – 1922 – 2022) od Martina Lupča s kolektívom.

Aj v tomto ročníku súťaže sa odovzdávala Cena verejnosti, o udelení ktorej rozhodla čitateľská verejnosť prostredníctvom online hlasovania v termíne od 1. júna do 31. augusta. Celkovo sa do výberu literárneho favorita zapojilo 1 974 hlasujúcich a tí odovzdali 3 967 platných hlasov. V kategórii Beletria pre deti a mládež ich najviac získala kniha Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky (191 hlasov) od Silvie Kaščákovej, v kategórii Beletria pre dospelých 29. február (151 hlasov) od Andrei Rimovej.  V Náučnej literatúre verejnosť najviac hlasovala za publikáciu Najväčší dvojloďový kostol na Spiši (158 hlasov) od Michala Liptáka a Jaroslava Sarnu a v Populárno-náučnej literatúre za dielo 100 rokov knižnice vo Vranove n. Topľou (1854 – 1922 – 2022) (159 hlasov) od Martina Lupča a kol.

„Za krajskú knižnicu v Prešove sa teším množstvu prihlásených kníh do tejto súťaže. Cieľom bolo vybrať tú najlepšiu a kvalitou nadčasovú knihu, preto to jednotlivé poroty vôbec nemali jednoduché. V každom prípade moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa rôznym spôsobom podieľali na organizovaní tejto súťaže. Zároveň chcem  pripomenúť, že všetky publikácie, ktoré boli nominované, sa stávajú súčasťou putovnej výstavy po všetkých regionálnych knižniciach Prešovského samosprávneho kraja. Verím, že táto verejná prezentácia  kníh  spojených určitým spôsobom s naším krajom zaujme a bude mať ohlas u čitateľskej verejnosti,“ doplnila riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná.

Vyhlasovateľom súťaže Kniha roka PSK je Prešovský samosprávny kraj a osem jeho knižníc v Bardejove, Humennom, Levoči, Poprade, Prešove, Starej Ľubovni, Svidníku a vo Vranove nad Topľou. V budúcom roku vstúpi čitateľská súťaž už do svojho 7. ročníka. Odštartovať by mal znovu počas marca mesiaca kníh.

***

V Prešove 12. septembra 2023

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

zdroj:
https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/media/tlacove-spravy/ts2023/kultura/ocenili-najlepsie-knihy-psk-za-rok-2022-2.html

foto: 
Oreszt Szabó: O uhorských Rusoch (Rusínoch)

Aktuality

Zobraziť všetky
20.07.2024

Významná postava kultúrneho života Podkarpatskej Rusi

KAIGL Ladislav (*10. 12. 1885, Praha - †1. 1. 1939, Rakovník), český správny úradník, maliar a pedagóg. Tesne pred prvou svetovou vojnou odišiel za prácou do Ruska, kde učil na gymnáziách. Počas vojny sa prihlásil k československým légiám a s ni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.07.2024

V Užhorode vysvätili nového gréckokatolíckeho biskupa

Po štyroch rokoch a dvoch dňoch bez sídelného biskupa dostala Mukačevská gréckokatolícka eparchia na Ukrajine svojho nového pastiera. Stal sa ním otec Teodor Macapula IVE, člen rehoľného Inštitútu vteleného Slova. Biskupská chirotónia (vysviacka…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Klidný, vyrovnaný, připravený šel před 75 lety generál Heliodor Píka na popravu

Syn Milan Píka strávil s otcem poslední noc před jeho popravou, byl oběšen ráno 21. června 1949. „Není ve mně zloby, studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost,“ napsal …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.07.2024

Heliodor Píka – celý život ve službě vlasti

V úterý 21. června 1949, právě v den výročí staroměstské popravy sedmadvaceti českých pánů, vyhasl na šibenici postavené v areálu věznice v Plzni na Borech život hrdiny a vlastence generála Heliodora Píky. Muže, jenž se tak stal jednou z prvních o…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Psychologický syndróm obete

V psychológii existuje pojem syndrómu obete – je to stav, pri ktorom človek považuje seba za obeť negatívnych činov iných ľudí alebo okolností. To sa prejavuje nielen v vnímaní sveta, ale aj v správaní. "Obeť" obviňuje z príčin svojich problémov…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.07.2024

Rozhovor. Na Spiši bola v uhorských časoch taká chudoba, že Slováci chceli po príchode do USA zabudnúť na domov

Michael Kopanic Jr. sa narodil v americkom Youngstowne v roku 1954. Babka mu však inak ako „malý Michal“ nepovedala. Rozprávala totiž len po slovensky. Kopanic je americký Slovák, potomok tých, ktorým sa na Slovensku hovorievalo „amerikánci“.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Moderňi ľiky, to je prosto čudo/zazrak. Ďakujuči nym sja moja Paraska zo zapalom pľuc, može staraty o mene, kiď mam smarkeľ...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať