Od vypálenia obce Tokajík uplynulo už 75 rokov
Po vpáde nemeckých vojakov tam ostalo 16 vdov a 67 sirôt.
TOKAJÍK. V obci Tokajík v Stropkovskom okrese si v piatok pripomenuli 75. výročie Tokajíckej tragédie a vypálenia obce. Spomienkové stretnutie sa konalo pri miestnom pamätníku s názvom Návrat do vypálenej obce, kde sú pochované obete fašistického vyčíňania. Zúčastnili sa ho zástupcovia štátnej správy, armády, samospráv, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), miestni, ako aj obyvatelia okolitých obcí.
Pamätníci
V nedeľu 19. novembra 1944 obec Tokajík obkľúčilo približne 200 nemeckých vojakov. Podľa starostky obce Jany Medvecovej (Smer-SD), pri miestnom chráme zhromaždili chlapov s tým, že idú kopať zákopy. Asi kilometer za dedinou ich postavili do trojstupu a prečítali rozkaz, ktorý znel: Za pomoc a podporu partizánov budete na mieste zastrelení. Dvaja z nich, Andrej Stropkovský a Michal Medvedz, prežili. Po obetiach zostalo 16 vdov a 67 sirôt.
„V súčasnosti žijú už len traja, ktorých otcovia masaker neprežili. Mária Medvecová mala vtedy šesť rokov, Ján Medvec desať a Alžbeta Dančišáková jeden rok. Utrpenie a žiť s tým ďalej, to nebolo jednoduché. Pre väčšinu mladých ľudí to, žiaľ, nie je príťažlivá téma na rozdiel od množstva nezmyslov a dezinformácií na sociálnych sieťach, ktorým sa nedá zabrániť. Dúfam, že o hrôzach vojny budeme počúvať už len zo živých spomienok našich predkov, v múzeu a počas spomienkových stretnutí," povedala starostka.
Je rada, že na spomienkových stretnutiach je každý rok viac ľudí.
Medaila pre starostku
Počas spomienkového stretnutia udelili starostke bronzovú pamätnú medailu ministra obrany SR. Štátny tajomník rezortu Marián Saloň sa jej poďakoval, ako aj obyvateľom, za prípravu stretnutia. „Aj takýmto spôsobom je veľmi dôležité pripomínať tieto udalosti aj nám, generáciám, ktoré sme nezažili vojnu, deťom v škole, aby sme si nemysleli, že všetko, čo teraz prežívame v mieri, je samozrejmosť," uviedol Saloň.
Obnova múzea
Udalosti spred 75 rokov pripomína i múzeum Tokajíckej tragédie. Ročne ho navštívi takmer 2000 ľudí. Obec na jeho opravu počas tohtoročného výjazdového rokovania vlády SR v Stropkove získala dotáciu vo výške 80 000 eur. Podľa Medvecovej ich chcú využiť na obnovu vnútorných priestorov a rozšírenie a modernizáciu expozície. Záujem o návštevu múzea rastie podľa jej slov najmä zo strany škôl.
Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22266804/od-vypalenia-obce-tokajik-uplynulo-uz-75-rokov.html
Aktuality
Zobraziť všetky04.05.2025
Zabudnutý Cibere
Pozvánka
Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
30.04.2025
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.
Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru!
Notársky centrálny register určených právnických osôb
Informácie o určenej…
29.04.2025
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
29.04.2025
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Dejiny Podkarpatskej Rusi
kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine
История республики Подкарпатская Русь
24. Дискриминация русинской нации в Украине
po rusky TU
Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
29.04.2025
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Pavel Cibere (1914 - 1972)
Zatčen 10. září 1947
Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag
Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
28.04.2025
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše
autor: Adam Drda
Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Pjatyj vnuk! Gratuluju Vasyľu...!
-Hej, na robiňa vnukiv jem iši valušnyj...

Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať