Oživené spomienky obyvateľov Kalnej Roztoky

23.09.2016

Tradičným letným podujatím Vihorlatského múzea je cyklus stretnutí rodákov a obyvateľov obcí, z ktorých boli do expozície múzea (skanzenu) premiestnené autentické objekty. Najdôležitejším atribútom týchto podujatí je vytvorenie priestoru na posilnenie lokálnej príslušnosti a stretnutia rodákov a obyvateľov obcí regiónu, ktorých spoločným prvkom lokálneho patriotizmu je aj objekt pochádzajúci z ich rodnej obce

 

Od roku 2011 sa konali štyri podujatia, ktoré pripomínajú pôvod objektov z obcí regiónu a vďaka ktorým môžu návštevníci obdivovať súčasnú tvár múzejnej expozície. V roku 2011, keď vznikla táto myšlienka, sa v skanzene pri drevenom kostolíku sv. Michala Archanjela stretli rodáci a obyvatelia jeho pôvodnej lokality – Novej Sedlice. O rok neskôr sninský okres zastupovala obec Zemplínske Hámre, odkiaľ pochádza najväčší a najmladší obytnohospodársky dom. V roku 2013 sa stretli návštevníci s prezentáciou obcí Výrava a Oľšinkov v okrese Medzilaborce. Obe podujatia (2012, 2013) boli realizované s finančnou podporou Nadácie SPP. Po prestávke patril v roku 2015 areál skanzenu rodákom a obyvateľom obcí Vyšná Jablonka a Nechválova Polianka v okrese Humenné. Súčasťou podujatí v skanzene boli bohoslužby v kostolíku z Novej Sedlice, vystúpenia folklórnych zoskupení z regiónu, ukážky tradičných remesiel, prehliadky expozície a výstavy. Dôležitou aktivitou každého podujatia bolo spracovanie informačných panelov o objektoch v skanzene, ktoré boli následne umiestnené na exponovaných miestach v pôvodných obciach. Informácie o pôvodných lokalitách môžu nájsť i návštevníci skanzenu na príslušných objektoch. Tohtoročné podujatie bolo v rámci projektu oživovania histórie obcí regiónu venované obci Kalná Roztoka v okrese Snina. Obec bola prezentovaná pôvodnou lokalitou obytnohospodárskeho domu, ktorý je od roku 1976 súčasťou múzejnej expozície. Po odkúpení, od vtedajšej majiteľky Márie Kerekaničovej, v roku 1974 sa obytný dom nainštaloval v areáli skanzenu v Humennom. Dnes patrí k jeho najväčším objektom a zároveň je jedným z dvoch objektov, ktoré sú prekryté tradičnou slamenou strechou.

 

V rámci nedeľného podujatia mohli návštevníci obdivovať zrekonštruovanú drevenú zrubovú konštrukciu domu, ukrývajúcu trojpriestorovú vynovenú obytnú časť, ku ktorej je pod jednou strechou pripojená stodola (bojisko) a maštaľ. Stretnutie rodákov sa začalo pravoslávnou bohoslužbou v kostolíku sv. Michala Archanjela z  Novej Sedlice, ktorú viedli traja pravoslávni kňazi - Mitr. prot. Mgr. Peter Humeník (Humenné), prot. Mgr. Igor Kerekanič (Snina, rodák z Kalnej Roztoky) a prot. Mgr. Vladimír Ignác (Kalná Roztoka). Po bohoslužbe sa na pódiu pred takmer 150 divákmi predstavila folklórna skupina Beskyd zo Stakčína a dievčenská spevácka skupina Bosorčatá. V rámci programu prevzal starosta obce Kalná Roztoka Ladislav Hakulin pre obec informačný panel o objekte z ich dedinky umiestnenom v skanzene. Dom z Kalnej Roztoky si s nostalgiou počas podujatia prezrela aj pani Kocová, ktorá sa v ňom pred osemdesiatimi rokmi narodila a prežila časť svojho života. So slzami v očiach spomínala na každodennú realitu a popisovala prítomným, ako sa bývalo v príbytku. Práve takéto oživené spomienky a živé popisovanie histórie pamätníkmi pre mladšie generácie sú pre nás inšpiráciou pri príprave obdobných podujatí. V budúcom roku plánuje Vihorlatské múzeum venovať podujatie rodákom a obyvateľom obce Klenová.

 

Mgr. Jozef Fundák, Vihorlatské múzeum v Humennom

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Optimista na olympiaďi - ne trenuje, lem sja učiť hymnu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať