Posila z osád. Obyčajní valcovali medzi Rómami

30.09.2023


Bez nich by mohli byť mimo parlamentu

V úplne rómskych obciach získalo OĽaNO viac než 90 percent hlasov. Dominovali Matovič a Pollák.

Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. S výnimkou prvého menovaného ide pre bežného Slováka o celkom neznáme mená. Tridsiateho septembra boli zvolení za poslancov parlamentu.

Uspeli tak všetci štyria kandidáti rómskej platformy Pačivale Roma na kandidátke Obyčajných ľudí.

„Nechceme nič zadarmo,“ píše sa na strane Obyčajných novín – predvolebných novín Obyčajných ľudí a priateľov – venovanej rómskej platforme. „Je potrebné zapojiť samotných Rómov do správy vecí verejných, aby porozumeli problémom a sami sa podieľali na hľadaní riešení,“ uvádza sa tu.

„Sociálny systém je neefektívny, nespravodlivý, nemotivuje k zodpovednosti a osamostatneniu sa od sociálnej pomoci štátu. Mnohé rodiny si nedokážu rozložiť mesačné výdavky a stávajú sa obeťou úžery a hazardu,“ píše sa pod veľkou fotkou Petra Polláka.

Ten kandidoval s číslom 18 a je pomerne známy, keďže v uplynulom volebnom období už pôsobil ako poslanec a okrem toho je synom Petra Polláka, bývalého splnomocnenca vlády pre rómske komunity a súčasného europoslanca.

Vo voľbách získal viac ako 53-tisíc krúžkov, čo je tretí najvyšší počet z poslancov koalície OĽaNO, Kresťanská únia, Za ľudí.

Druhý najúspešnejší poslanec frakcie Pačivale Roma je Lukáš Bužo, ktorý kandidoval s číslom 58 a získal cez 21-tisíc preferenčných hlasov. Informačný materiál koalície hovorí, že Bužo pôsobí ako sociálny pracovník a jeho prioritami sú „vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie, búranie predsudkov a odstraňovanie diskriminácie v našej spoločnosti“.

Nasleduje 28-ročný Viliam Tankó s viac ako 20-tisíc krúžkami a z predvolebných Obyčajných novín sa dozvedáme, že je športovec. „Šport a vzdelanie je šanca na lepší život pre každého,“ píše o sebe Tankó. Kto nesleduje slovenský šport, Tankóa možno nepozná, no ide o pätnásťnásobného majstra Slovenska v boxe.

Do parlamentu sa s vyše 12-tisíc preferenčnými hlasmi prekrúžkovala aj sociálna pedagogička Anežka Škopová, ktorá chce „pomáhať odstraňovať chudobu a korupciu, venovať sa sociálnej politike a rodinnej politike, podporovať rozvoj moderného, inkluzívneho vzdelávania a oblasť kultúrneho dedičstva znevýhodnených skupín“.

Z menoslovu zvolených poslancov za Obyčajných ľudí, kde až štvrtinu budú tvoriť Rómovia, je zjavné, že rómske hlasy mali značný podiel na volebnom výsledku tohto subjektu. Pohľad na čísla pomôže odhadnúť, v akej miere.

Ak by platil predpoklad, že koalíciu volilo toľko Rómov, koľko krúžkov dostal Peter Pollák, teda 53-tisíc, môžeme sa pozrieť, aký volebný výsledok by uhrala bez nich. Pri odrátaní 53-tisíc hlasov to vychádza na výsledok približne 7 percent oproti 8,89 percenta, ktoré koalícia získala. Znamená to, že koalícia by sa dostala do parlamentu, hoci iba tesne.

Z dostupných dát výsledkov podľa obcí, respektíve okrskov, vieme, že v rómskych obciach či osadách masívne vyhrala koalícia OĽaNO, Kresťanská únia a Za ľudí. Napríklad v úplne rómskej dedine Lomnička získali Obyčajní 92 percent hlasov. V ďalšej rómskej obci Jurské dostali 91,7 percenta. Na košickom Luníku IX bol zisk OĽaNO na úrovni 91 percent.

V mnohých ďalších obciach s výraznou rómskou väčšinou sú výsledky podobné. Výsledky volieb v obciach, v ktorých získali Obyčajní ľudia a priatelia cez 70 percent, prinášame v tabuľke.

Pohľad na údaje o preferenčných hlasoch ukazuje, že v týchto rómskych komunitách krúžkoval skoro každý volič Obyčajných, a to hlavne Igora Matoviča a Petra Polláka. Ostatní traja rómski kandidáti získavali krúžky tiež, nie však až tak masívne.

Napríklad v Lomničke, kde krúžkovalo všetkých 579 voličov Obyčajných, Igor Matovič získal 428 prednostných hlasov, Peter Pollák 370. Ostatní traja rómski kandidáti mali každý menej ako sto krúžkov.

V Jarovniciach, kde bol zisk OĽaNO na úrovni 86 percent, respektíve 2 310 hlasov, získal Matovič až 2 133 krúžkov. Peter Pollák získal takmer rovnako a ostatní traja rómski kandidáti mali okolo tisícky preferenčných hlasov.

Podľa informácií denníka Postoj si aj v samotnej strane Obyčajní ľudia výsledky volieb vyhodnocujú tak, že im výrazne pomohli práve rómske hlasy. Bez nich by nebolo isté, či sa tejto koalícii podarí dosiahnuť sedem percent, teda potrebnú hranicu na vstup do parlamentu.

Na sociálnych sieťach je medzi Rómami badať radosť, keďže do parlamentu sa nedostala žiadna neonacistická strana a zároveň budú mať Rómovia historicky najvyššie zastúpenie. V novom parlamente ich bude až šesť – okrem štyroch zástupcov platformy Pačivale Roma ide aj o Irenu Bihariovú a Ingrid Kosovú z Progresívneho Slovenska.

Aké sú dôvody, pre ktoré sa Matovičovi takto podarilo politicky zmobilizovať členov rómskej národnosti? Zdá sa, že Rómovia si Matoviča obľúbili, keďže nie je rasista a vnímajú ho ako jedného z nich. Z reportáže, ktorú robila Jana Holubčíková na Luníku IX, vyplýva, že ho dokonca niektorí označujú za svojho vajdu, respektíve že im Matovič pripadá, akoby sám bol Rómom.

Značný podiel na tomto efekte zaiste má aj nárast prídavkov na dieťa a nedá sa vylúčiť ani to, že niektorí Rómovia volili Obyčajných v domnienke, že tak získajú 500 eur, z ktorých OĽaNO spravilo prakticky symbol svojej predvolebnej kampane.

„Verejný prísľub hnutia OĽaNO: 500 € za voľby“ – píše sa na baneri pri stánku Pačivale Roma v Jasove, pričom terénnu kampaň v rómskych osadách pollákovci nepodcenili.

Aký vplyv na konečnom výsledku Obyčajných ľudí a priateľov mal tento „prísľub“, možno iba hádať. V každom prípade už dnes v podstate s istotou vieme, že ak ich niekto volil pre päťsto eur, bude sklamaný.

Jakub Lipták

zdroj:
https://www.postoj.sk/138992/obycajni-valcovali-medzi-romami-bez-nich-by-mohli-byt-mimo-parlamentu

foto:
Peter Pollák počas kampane v rómskej osade 
zdroj: facebook.com/Pollak.Peto

Aktuality

Zobraziť všetky
20.05.2024

V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku

Na posadi predsedŷ bŷv potverdženŷj Martin Karaš. V Starij Ľubovni odbŷv s’a jubilejnŷj 15-ŷj Sejm Rusyňskoj obrodŷ na Sloveňsku V nediľu 19-ho maja 2024-ho roku zŷšly s’a v Starij Ľubovni delegatŷ i hosti na jubilejnim 15-im Sejmi Rusyňskoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.05.2024

„Jenom deset dní nepil, a ejhle! Umřel.“

K alkoholismu na Podkarpatské Rusi   V 19. století se začaly objevovat spolky propagující střídmost a abstinenci a došlo také k  lékařskému popsání následků popíjení alkoholu. Nepřekvapí, že mnohé oblasti a  společenské skupiny byly k těmto názo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Vychvaľovaný aj kritizovaný Edvard Beneš

Aký bol politik, ktorý doplatil na krutosť dejín V máji pred 140 rokmi sa narodil druhý československý prezident Edvard Beneš. Čo v skutočnosti „napáchal“, čo ho k tomu viedlo a v čom mu jeho vášniví kritici krivdia? V českom Senáte sa bud…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.05.2024

Beneš sa Mussoliniho neobával. Pred 100 rokmi s ním vyjednal medzištátnu zmluvu

V polovici mája 1924 rokoval československý minister zahraničných vecí Edvard Beneš v Ríme s talianskym premiérom Benitom Mussolinim. Výsledkom rokovaní bola československo-talianska zmluva o srdečnej spolupráci. Československý minister zahrani…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.05.2024

Rozhovor. Veľa závisí aj od toho, v akej rodine človek vyrastá

Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Už takmer 25 rokov šéfuje jedinému rusínskemu divadlu na Slovensku so sídlom v Prešove. S úsmevom konštatuje, že hercom sa stal vlastne vďaka svoj…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.05.2024

Atentáty v našich dejinách  

O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším Ani medzivojnová československá demokracia sa nevyhla atentátom či aspoň neúspešným pokusom. Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať varovania, že prudká polarizácia slovenskej spolo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu i jak Paraska teper v postely?
-Všŷtko normaľno, iši sja zmistyt...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať