Pravoslávni Vernárčania oslavujú Veľkú noc delobuchmi
Vernár/Poprad/Žakovce - Takmer všetci veriaci vnímajú veľkonočné sviatky ako vyvrcholenie utrpenia Krista a oslavujú jeho zmŕtvychvstanie. Neveriaci vidia vo sviatkoch jari najmä príležitosť na rodinné návštevy, beztrestné a dokonca odmenené vyšibanie nežnejšieho pohlavia a predĺžený víkendový relax.
"Z náboženského hľadiska vnímame veľkonočné sviatky asi rovnako ako ostatné cirkvi. Avšak pri konaní samotných bohoslužieb sa diametrálne odlišujeme. Evanjelici viac vyzdvihujú Veľký piatok, my veľkonočnú nedeľu," uviedol pre Korzár správca pravoslávnej farnosti Vernár Ján Novák.
Takmer všetci veriaci z Vernára vstávajú na veľkonočnú nedeľu neobvykle skoro, aby sa už o tretej ráno mohli v chráme zúčastniť slávnostného vyberania Kristovej pláštenky z hrobu, kam ju vo Veľký piatok symbolicky uložili. "Napriek tomu, že ide o veľmi skorú rannú hodinu, kostol je stále plný veriacich. Duchovný zapáli 33 sviečok, ktoré symbolizujú Kristove roky. Spolu s veriacimi 3-krát obíde Boží chrám. Počas tohto obradu sú dvere kostola zatvorené," opísal obrady konané vo veľkonočnú nedeľu J. Novák.
Po absolvovaní tohto rituálu zaspieva duchovný hymnu zmŕtvychvstania. "Je to pre nás veľká udalosť, ktorú svojsky ctí aj naša mládež. Vždy zoženie delobuchy. Ich odpálením dávajú všetkým v obci najavo, že Kristus vstal z mŕtvych a začína Veľký paschálny týždeň," konkretizoval správca vernárskej farnosti.
U gréckokatolíckej cirkvi sa slávi Sviatosť zmŕtvychvstania už v sobotu večer. Pre túto cirkev je Veľká noc sviatkom nádeje. Pre veriacich rímskokatolíckeho vyznania má Veľká noc obdobné posolstvo ako ostatné kresťanské cirkvi.
Raňajky podávané vo Veľkonočnú nedeľu sú bohaté takmer v každej domácnosti, a to bez rozdielu vierovyznania. Pravoslávni jedia posvätené jedlá, oproti ostatným majú na veľkonočnom stole navyše paschu. Ide o špeciálny chlieb z bieleho kysnutého cesta, ktoré je možné kúpiť aj v obchodoch. Okrem veľkonočnej šunky a vajíčok sa svätia aj sviečky. "Svetlo zapálené pri veľkonočných raňajkách symbolizuje dar života," vysvetlil J. Novák.
Veľkonočnú šibačku si užívajú najmä mladšie vekové kategórie. "Najprv sme boli pohani, až potom veriaci. Niečo z pohanských zvykov u nás ostalo, napríklad oblievačka a šibačka," povedal na margo zvykov Veľkonočného pondelka zástupca predstaveného Gréckokatolíckeho farského úradu v Žakovciach Jozef Poracký.
Aktuality
Zobraziť všetkyZabudnutý Cibere
Dve percentá, jeden spoločný cieľ
Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu
Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine
Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere
Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
