Pravoslávny chrám sv. Rastislava posvätili

13.05.2013


Pravoslávni veriaci sa po rokoch dočkali nového chrámu. Na Tomášikovej v nedeľu dopoludnia posvätili Chrám svätého Rastislava.
 
Nový pravoslávny chrám sv. Rastislava na Tomášikovej ulici v Bratislave - Ružinove dnes predpoludním slávnostne posvätil arcibiskup prešovský a Slovenska vladyka Rastislav spolu s ďalšími predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi na Slovensku.  Po posviacke nasledovala svätá archijerejská liturgia.
 
Na slávnosti sa zúčastnil riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran, zástupcovia diplomatických misií, predstavitelia mesta a mnohí ďalší hostia.
 
Chrám bol posvätený po viac než dvanástich rokoch.
 
Roky rozostavaný chrám
Pri frekventovanej ceste pútal roky pozornosť svojou byzantskou architektúrou, no aj rozostavanosťou a neprístupnosťou.  Nový chrám pre pravoslávnych veriacich v hlavnom meste mal podľa plánov fungovať už v roku 2003, pozemok na výstavbu chrámu posvätili ešte v roku 1996.
 
S výstavbou začala v roku 2002 firma ruského podnikateľa Alexandra Belousovova American International Corporation NewDel, o rok neskôr však z projektu za asi 1,6 milióna eur odstúpila.
 
Správca pravoslávnej farnosti v Bratislave Jozef Haverčák povedal, že výstavba sa natiahla pre problémy s financovaním. Rozostavaný projekt tak roky stál.
 
V Bratislave žije podľa Haverčáka asi 2500 pravoslávnych veriacich. Doteraz mávali bohoslužby len v malom kostole sv. Mikuláša pod Bratislavským hradom. Nový kostol má väčšiu kapacitu.
 
Klasika s modernými prvkami
Chrám sv. Rastislava je vyhotovený v byzantskom štýle s modernými architektonickými prvkami. Má jeden hlavný a dva bočné vchody. Autorom projektu je Ing. arch. Milan Andráš.
 
Chrám je orientovaný na východ s pôdorysnými rozmermi 16,80 x 23 metrov, má tri nadzemné podlažia. Nad ťažiskom lode sa nachádza kupola, ktorej vrchná časť je vo výške 26 metrov. Celá konštrukcia chrámu je z monolitického oceľobetónu, všetky jej strešné časti sú pokryté medeným plechom.
 
Dominantou vnútorného zariadenia chrámu je  drevený ikonostas. Autormi návrhu ikonostasu sú Mgr. Michal Švajko a Radovan Kendereš.
 
Na jeho výrobu bolo použité dubové drevo, označované tiež ako "kráľovské", ktoré má vysokú kvalitu a dlhú životnosť (až 1200 rokov). Ornamenty sú vyrobené tradičnou ručnou rezbárskou prácou a ich zhotovenie trvalo viac ako 1600 hodín.
 
Ide o klasický, tzv. radový ikonostas, pozostávajúci z piatich radov ikon. Ich predlohy spracoval ThDr. Ján Husár. Sú medzi nimi ikony Spasiteľa Isusa Christa, Bohorodičky, ikona Svätej Trojice zobrazujúca Trojjediného Boha, ikony evanjelistov, apoštolov, najväčších starozákonných prorokov a mnohé ďalšie.
  
Priebeh výstavby chrámu sv. Rastislava v Bratislave

 •1996 nadobudla pravoslávna cirkev pozemok na Tomášikovej ulici v Ružinove.
 •1997 Americká korporácia Newdel, zastúpená Alexandrom Belousovom, prišla s ponukou postaviť pre Pravoslávnu cirkevnú obec Bratislava chrám vo vlastnom mene a na svoj účet.
•2002 Začala sa stavba kostola.
•2003 Alexander Belousov oznámil, že sa mu nepodarilo zabezpečiť finančné dary od sponzorov na zaplatenie dlhu, ktorý medzitým spôsobila jeho korporácia vo výške takmer 298.000 eur . Zodpovednosť prevzalo na seba ústredie eparchie. Problém s oddlžením chrámu vyústil do súdneho konania a takmer skončil exekúciou.
•2007Cirkvi sa podarilo vyrovnať dlhy
•2013 Chrám dokončili vďaka darcom a veriacim chrám dokončili
(Zdroj: Ústredie Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove)

Zdroj:
http://bratislava.sme.sk/c/6794946/pravoslavny-chram-sv-rastislava-posvatili.html

Aktuality

Zobraziť všetky
04.05.2025

Zabudnutý Cibere

Pozvánka Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove Vás srdečne pozýva na prednáškové popoludnie spojené s besedou na tému druhej svetovej vojny a nepoznaných či zabudnutých osudov rusínskych osobností, ktoré sa v n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.04.2025

Dve percentá, jeden spoločný cieľ 

Podporte nás 2 % z vašich daní a buďte súčasťou nášho úsilia o zachovanie a šírenie neznámej histórie Rusínov.  Vaša podpora je pre nás cenná – ďakujeme za dôveru! Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Rok rusínskeho jazyka môže byť výzva aj pre umelú inteligenciu

Ako sa z rusínskeho dialektu stala literárna reč, prečo je rusínčina spomedzi východoslovanských jazykov najtvrdšia, ale aj o tom, kedy rusínsky jazyk objaví umelá inteligencia, sa zhovárame s Ľubou Kráľovou, riaditeľkou Slovenského národného mú…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Hoďmaš: Obrodenie rusínskeho národa na Ukrajine 

Dejiny Podkarpatskej Rusi kap. 24 Diskriminácia rusínskeho národa na Ukrajine  История республики Подкарпатская Русь  24. Дискриминация русинской нации в Украине  po rusky TU Najvyššia rada (parlament) suverénnej Ukrajiny prijal…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.04.2025

Pred 110 rokmi sa narodil Pavel Cibere

PORTRÉTY LIDÍ ZAVLEČENÝCH DO SOVĚTSKÉHO SVAZU PO SKONČENÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pavel Cibere (1914 - 1972) Zatčen 10. září 1947 Vězněn 1947–1956: Moskva (Lefortovo), Dubravlag Pavel Cibere se narodil 5. dubna* 1914 v obci Zaluž nedaleko M…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.04.2025

Akce P – likvidace řeckokatolické církve v Československu

Příběh Ivana Ljavince a Jána Eugena Kočiše autor: Adam Drda Řeckokatolická církev je svéráznou součástí katolického společenství. Uchovává tradice a zvláštnosti východního křesťanství a zároveň bezvýhradně uznává primát římského papeže. Vz…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, čuv jem, že jes sja nedavno oženyv...
-Pravda...
-A jes ščastnyj?
-Paraska hvaryť, že hej...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať